Bu Kategoridesiniz : 22 Ocak 2018 Pazartesi 12:39

Kapadokya Bölgesinde doğa yürüyüşü yapılacak yerler

YAZIYI OYLA
[Total: 7 Average: 4.1]

Kapadokya bölgesi 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasan Dağı ve Güllü Dağı’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakaların milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgar tarafından aşındırılmasıyla ortaya çıkmıştır.

MÖ 12. yüzyılda Hitit İmparatorluğu’nun çöküşüyle bölgede karanlık bir dönem başlar. Bu dönemde Asur ve Frigya etkileri taşıyan geç Hitit Kralları bölgeye egemen olur. Bu Krallıklar MÖ 6. yüzyıldaki Pers işgaline kadar sürer. Bugün kullanılan Kapadokya adı, Pers dilinde “Güzel Atlar Ülkesi” anlamına geliyor. Bu bölgede doğa yürüyüşü yapmak çok zevkli olacaktır peki nerelerde yapılır ?

Doğa yürüyüşleri yapabileceginiz bir birinden güzel vadiler bulunmaktadır.Erciyes ve Hasan dağının patlamasıyla ortaya çıkan tüflerin zamanla aşınmasıyla ortaya vadiler çıkmıştır.Yürürken zamanın nasıl akıp gittiğini bilemeyeceksiniz.Bir birinden güzel tavsiye edeceğimiz 5 güzel Vadi …

  • Paşabağ Rahipler Vadisi, Göreme-Avanos yolu üzerinde bulunan Zelve’ye çok yakın. Vadi şapkalı peri bacalarının sıklıkla küçüklü, büyüklü enteresan örneklerini görebileceğiniz ilginç ama bir o kadar güzel bir yer.

  • Gomeda Vadisi, Ürgüp’e 5 km uzaklıktaki Mustafapaşa’dan başlar. Vadinin başlangıcında, gözümüze Gomeda Harabeleri çarpar. Fazla peri bacası olmadığı için Kapadokya’da bulunan diğer vadilere nazaran ziyaretçi sayısı az olsa da muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra ucu bucağı olmayan nereye çıktığı bilinmeyen tüneller ve karanlık mağaralarla dolu bir vadi olması yönüyle de esrarengiz bir vadidir.

  • Güvercinlik Vadisi 4100 metre uzunluğunda ve Kapadokya’nın en uzun vadilerinden biri olan vadidir. Vadinin Batı tarafında, Uçhisar Kalesi bulunuyor.. Vadiye adını veren güvercinlikler ise, vadinin doğu tarafında bulunuyor.Vadide bir çok güvercin yuvası bulabilirsiniz.Yaz aylarında sıcak olduğu için yanınızda su bulunmasını tavsiye ederiz.
  • Devrent Vadisi çok farklı peri bacası oluşumlarının gözlenebildiği özel bir vadi. Vadi Avanos Ürgüp yolu arasinda bulunuyor.Zelve tarafındanda gidilmektedir.Hatırlayalım çoğumuzun Coğrafya kitabında bir görsel vardı: Oturan bir deve. İşte vadide o deveyi görebilirsiniz. Dervent vadisi çok farklı bir vadi. O kadar özel ki peri bacalarının şekillerinin bazı canlılara benzetilmesi nedeniyle Hayal Vadisi (Imaginary Valley) olarak da bilinir.

  • Dünyanın 2. büyük kanyonu olan Ihlara Vadisi, 14 km’lik uzunluğa ve yer yer 100 metreyi bulan derinliğe sahiptir.Doğanın mucizesi olan Ihlara vadisi aynı zamanda Hristiyanlığın Anadolu’ya yayıldığı yer olarak biliniyor. Vadide sayısız kilise ve manastırı görmeniz mümkündür.Yine bu vadi yaz kış basık sıcak bir havası oluyor ben 3 kere gittim su sıkıntısı çekebilirsiniz.Yemek için suyun üstünde köşkler bulunmakta burada güveç balık ve et yemeklerini bulabilirsiniz.

gezenturkiye.com Türkiyenin Seyahat İnternet Bilgi platformudur.Bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 benzer yazılar

Paşabağları ören yeri ücretli oluyor  

Paşabağları ören yeri ücretli oluyor

Kapadokya’da gün batımı nerelerde izlenir  

Kapadokya’da gün batımı nerelerde izlenir

Meskendir Vadisi  

Meskendir Vadisi