Bu Kategoridesiniz : / 28 Ocak 2018 Pazar 14:56

Kumluca nerede nasıl gidilir ?

YAZIYI OYLA
[Total: 13 Average: 4]

Kumluca Antalya’nın ilçesidir.Antalya’nın batısında yer alan turizim ilçelerinin arasında kalmış tarım kentidir.Antalya’dan 90 km batıda Kemer ilçesine 50 Km,Olimpos antik kentine 15 km,batısında Finike ilçesine 20 km uzaklıktadır.Kumluca’ya kara yoluyla ulaşım vardır.Antalya otogardan ilçeler terminalinden batı Antalya Kumluca araçlarına biniyorsunuz yaklaşık iki saat sürmektedir.

Kumluca sebzecilik ve turfanda ile öne çıkmaktadır.Her sene binlerce insan sera ve sebze halinde çalışarak geçimlerini sağlar.Kumluca’nın gelişmesinde Belediye Başkanı Hüsamettin Çetinkayanın emeği çoktur.Orhan günay sahil parkını yaparak insanların hafta sonu yorgunluklarını atığı yer haline geldi.Eskiden obalar mevkii olarak bilinen yer harabelik bir haldeydi ,sahil berbat durumdaydı bu duruma el atarak insanların kulanımına açtı içinde yerli ve yabancı tavuk ırklarının bulunduğu kümes ve midili atları bulunmaktadır.Ayrıcı tenis ve basketbol sahası aqua parkta bu alanda yer almaktadır.

İlçe’de Olympos, Corydella, Rhodiapolis, İdebessiois, Gagae gibi önemli antik kentler bulunmaktadır. Özellikle, Olympos çok fazla yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir.

RHODİAPOLİS

Antalya’nın Kumluca İlçesi, Sarıcasu Köyü sınırlarında yer alan kent, Rhodos kolonizasyonunda kurulduğu için adını da buradan alır. Adını Hekataios’tan öğrendiğimiz yerleşim, Theopompos’a göre ismini Mopsos’un kızı Rhodos’tan almıştır. Ancak, kentin Likçe isminin Wedrei (Wedrennehi/Wedrenni) olduğu düşünülür. Dynastik Dönem sikkelerinde de Wedrei adı, Trbbenimi ile birlikte görülür. Bu durum Rhodos Kolonizasyonu öncesinde de burada bir yerleşimin olabileceğini düşündürür. Likya Birliği’nin üyesi olan kentte şimdilik bilinen en erken kalıntılar Klasik Çağ kaya mezarlarıdır. Görülen kalıntılar yoğunlukla Roma ve Bizans dönemlerindendir. Bunların en önemlileri tiyatro, hamam, agora/stoa, sebasteion, tapınaklar, kilise, sarnıçlar, kenotaph, nekropoller ve konutlardır.

Adından anlaşıldığı üzere, Gagai, Phaselis, Korydalla ve Olympos gibi Rodos kolonisidir.

Theopompos’un belirttiğine göre Rhodiapolis adını Mopsos’un kızı Rhodos’tan alır. Ancak eski adı olan “Wedrei (Wedrennehi/Wedrenni)”, Rhodiapolis adını almadan önce de burada bir yerleşim olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Kaya mezarlarındaki Likçe yazıtlardan, sikkelerden ve Xanthos TL 149-150 nolu yazıtlardan bilinen bu isim nedeniyle kentin Likya ile bağlantısı belirlenebilmektedir. (Likçe yazıtlardan ikisi Rhodiapolis’te biri de Korydalla’dadır). Perikle’nin babası mı yoksa ağabeyi mi olduğu henüz tam bilinemeyen Trbbenimi’nin Rhodiapolis’te sikke bastırdığı bilinmektedir. Adını Hekataios’tan öğrendiğimiz yerleşim Rodoslular tarafından koloni olduktan sonra gelişmiştir. Bölgedeki tüm kentler Likya Birliği’nin üyesidirler. Rhodiapolis ve Gagai sikkelerinde “Likyalı” oldukları belirtilir. Yüzeyde 7. yy ve öncesine ait bir iz görülmemektedir. Görülen en erken iz Klasik Likya mezarlarıdır. Rhodiapolis’in de denize açıldığı Gagai Likya’nın coğrafyada son GD köşesidir. Kutsal burunla (Hiera Akra yada Gelidonya Burnu) noktalanan köşenin bir yanı Pamfilya Denizi (Mare Pampylium) bir yanı da Likya Denizidir (Mare Lycium). Kumluca’da yukarı çıkıldığında sırasıyla Korydalla, Rhodiapolis, Kormos, Akalissos ve İdebessos dizilir. Korydalla Rhodiapolis’e bağlı küçük bir birimdir. Korydalla’nın neredeyse tüm yapı taşları Hacıveliler, Kumluca, Çalka ve Hızırkahya gibi köylere taşınmıştır. Bu taşlardan birisi Likçe-Yunanca çift dilli yazıtıdır ve bir ev inşaatında kullanılmıştır.

Kentin en ünlü siması Opramoas’tır. Ve en iyi bilinen yapısı da Opramoas’ın anıt mezarıdır. Antonius Pius döneminde (İS. 138-161) yaşamış olan bu kişi Likya’nın en zengin adamıydı ve en ünlü hayırseveriydi (Euergetes). Annesi Korydallalı babası Rhodiapolisliydi. Oinoandalı C.Julius Demosthenes yada Lykiarkhos Licinnius Longus gibi tüm Likya’da ünlü ve zengin akrabaları vardı. Ataları Likya Birliğinde Lykiarkhia (Likya Birliği Başkanı), Strategia (Ordu Komutanlığı) ve Hipparkhia (Süvari Birliği Başkanlığı) gibi çok yüksek makamlara gelmişlerdi. Kardeşi Apollonios İmparator Kültü Başrahibi, Likya Birliği Yazmanı ve Lykiarkhos idi. Opramoas’ın ilk görevi İS. 114 yıllarında Arkhipylakia olmuştur. 136 yılında İmparator Kültü Başrahipliği, Likya Birliği Yazmanı ve Lykiarkhos olmuştur. Çok kez onurlandırılmıştır. Opramoas’ın neredeyse tüm Likya’da yardım etmediği kent yok gibidir. En faal yılları İS. 114-152/153 yıllarıdır. Özellikle 141 depreminden sonra yıkılan pek çok yapı Opramoas tarafından parası verilerek onarılmıştır. 3000 dinardan 100.000 dinara kadar değişen miktarlarda yardım etmiştir. Kent ayırmadan Limyra’dan Patara’ya Ksanthos’tan İdebessos’a kadar sıkışan Opramoas’a koşmuştur. En büyük yardımı 100.000 dinarla Myra ve 80.000 dinarla Tlos’un almış olması dikkat çekmektedir. Kentlere yapılan yardımlar dışında örneğin yaşayanlar için kefen parası, genç kızlar için çeyizlik ve yoksullara doymalık gibi pek çok konuda topluma yardımda bulunuyordu. Tüm bu yardım listesi ve onurlandırmalar yanında Roma kayzerleriyle olan mektuplaşmaları içeren 12 yazıt, prokuratorlardan gelen 19 mektup, Likya Birliğine ait 33 döküman Opramoas’ın anıt mezarı duvarlarını doldurmaktadır. Bu mektuplar özellikle Antonius Pius ile olan yazışmalardır. Yazışmalar içerisinde bu kişinin Lykiarkh (Likya Birliği Yöneticisi) olduğu da anlaşılmaktadır. Mezar anıtı tiyatronun GB’sında bulunmaktadır. Bu yazıt, Likya’nın belki de tüm Anadolu’nun en uzun yazıtı olma özelliğini taşımaktadır. Yazıtlar Tituli Asiae Minoris’te toplanmış ve çoğunlukla yayınlanmıştır. Anıtın cephesiyle iki yan yüzündeki yazılar imparator ve procurator mektuplarıyla birlik toplantılarına ait tutanaklardır. Opramoas’ın bir başka özelliği ise Hadrianus’un anılarında gizlidir. Hadrianus, “Asya olaylarını detaylıca bilen Likyalı tüccar Opramoas’ın gizli raporlarının Palma tarafından alaya alındığını” anlatır. En geç kalıntılar İS 7. yy’a ait olabilirler. Yerleşim bu tarihle birlikte terk edilmiş olmalıdır. Rhodiapolis sikkelerinin ele geçen çoğunluğu Gordianus III’e (İS. 3. yy ortaları) aittir. Bunların ön yüzünde Gordianus III’ün portresi arka yüzlerinde de Athena bulunmaktadır. Kente ait bilinen en erken sikke Likya Birliği sikkesidir İÖ. 168). Birlik sikkesinin ön yüzünde Apollon arka yüzünde ise Kithara vardır.

İlçede turizm Çavuşköy Kasabası’ndaki Adrasan koyu ile Olympos koyu’ndaki otel, motel, pansiyon ve restoranları ile yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir. Mavikent Kasabası Karaöz Koyu’nda ise, tatil siteleri bulunmaktadır. İlçede sanayi tesisi bulunmamaktadır.

İlçe bağlısı olarak merkez hariç olmak üzere ilçe merkezine bağlı; 3 belde, 24 köy ve 20 mahalleden oluşmaktadır.Kumluca merkez yaz aylarında 10 bin civarındayken kış aylarında 60 bin olmaktadır.Yaz aylarında halcilik ve sebze isleri bittiği zamanlarda insanlar kendini yaylaya ve kendi memketlerine giderler.

 

MAHALLELERİ

Altınyaka, Belen, Beşikçi, Büyükalan, Çayiçi, Dere, Çaltı, Erentepe, Güzören, Gölcük, Hacıveliler, Hızırkahya, İncircik, Karacaören, Kavak, Karacaağaç, Kuzca, Ortaköy, Sarıcasu, Salur, Toptaş, Yazır, Yenikışla, Yeşilköy

 

 benzer yazılar

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Kazanova Halk Plajı  

Kazanova Halk Plajı

Sulu Ada’ya Nasıl Gidilir  

Sulu Ada’ya Nasıl Gidilir