Bu Kategoridesiniz : / / 29 Ocak 2018 Pazartesi 07:49

Uçhisara nasıl gidilir ?

YAZIYI OYLA
[Total: 7 Average: 4.1]

Bu yazımızda sizlere Kapadokya’nın gözde doğa turizm yerlerinden Uçhisar Beldesine nasıl gidileceğine dair bilgiler vereceğiz.

İl dışından geliyorsanız Nevsehir otogardan otobüs firmalarının servisleri götürmektedir.Servis bulamadınız var sayalım o zaman şehir içi özel halk otobüslerinden 1 veya 2 numara lı otobüslere biniyoruz yaklaşık 7 km 15 dk yolculuk sonrasında migros avm karşısında iniyorsunuz ve tekrardan avm karşısında bulunan duraktan Uçhisar halk otobüsüne binmeniz gerekmektedir.Otobüsler her yarım saate akşam saat 18:00’da son olmak üzere haraket etmektedirler.Bu yolculuk da 10 dakika sürmektedir.

Uçhisar’a girdiğinizi kocaman peri bacası kayadan anlayabilirsiniz.Burası aslında bir kale sizlere şimdi tarihinden bahsedeyim.

Uçhisar Kalesi, Kapadokya’daki binlerce peribacasından yalnızca biri. Ancak sahip olduğu yükseklik, Uçhisar Kalesi’nin dünyadaki ilk doğal gökdeleni olmasını sağlamış. 179 metre yüksekliğindeki bu doğal oluşum MÖ 3000’li yıllarda Hititlerdöneminde savunma kalesi olarak kullanılmış. Kapadokya bölgesinin en yüksek noktası olan Uçhisar Kalesi’ndeki odaların tamamı oyularak ortaya çıkarılan odalardır. Kolay kazılabilen taş yapısı sayesinde içerisine inşa edilen birçok ahır, sığınak, depo, kiler, şarap üretim alanları gibi odaların yanısıra 500’e yakın yaşam alanını da görmek mümkün. Üstelik bu odaların herbiri birbirine koridorlarla, merdivenlerle ya da tünellerle bağlanarak aralarındaki iletişimin koparılmaması sağlanmış. Kale içerisindeki odalar ışıklandırma sistemleri sayesinde kolaylıkla gezilebiliyor.

Sizlere tavsiyem Uçhisar kalenin yanında bulunan @cikoteagarden  isimli cafede, çay vb sıcak icecekler içerken manzaranın keyfini çıkartabilirsiniz. .

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…