Bu Kategoridesiniz : / / 30 Ocak 2018 Salı 04:36

Göreme Roma Kalesi Nerede ve Bilgiler

YAZIYI OYLA
[Total: 9 Average: 4.3]

Roma Kalesi Nerede ve nasıl gidilir sorularının cevabını bu yazıda bulacaksınız .Ayrıca tarihinden ufak bir not’da bu yazımızda .

Nasıl gidilir ? Göreme’ye karayolu ile; batı ve güney yönünden Ankara-Adana karayolu, Niğde ya da Aksaray’dan Nevşehir’e ulaşan karayolu, doğu ve kuzeydoğudan Kayseri’den Avanos’a ya da Ürgüp’e gelen karayolu ile ulaşılır.Bölgemizde hizmet veren Kapadokya Havalimanı’na günlük olarak düzenlenen uçak seferleriyle de ulaşılabilir. Kapadokya Havalimanı Göreme’ye 40 km mesafede olup ulaşım bu arada karayolu ile gerçekleşmektedir. Yine bölgemize en yakın il olan Kayseri Erkilet Havaalanı da Göreme’ye 70 km mesafede olup bu ara ulaşımı da kara yoluyla yapılmaktadır.

Roma Kalesi 

Kapadokya’da en yaygın kullanılan Roma dönemi mezar mimarisi kaya mezarlardır.Bunda kayaların kolay işlenebilmelerinin yanı sıra ölümden sonra hayata dair inanışlar yer tutar.Roma döneminde ölümden sonra ruhun bir melek tarafından sorgulanmak üzere önce gökyüzüne ardından da yer altına götürüleceği inanılırdı.Bir bakımdanyüksek kaya blokları üzerine oyularak yapılan mezarlar hem gökyüzüne yakın olmak açısından hemde mezarın korunması açısından önemliydi.

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…