Bu Kategoridesiniz : / / / 02 Şubat 2018 Cuma 18:35

Müzekart nedir?

YAZIYI OYLA
[Total: 7 Average: 5]
Müzekart nedir?

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın Müze ve Örenyerine ücretsiz ziyaret imkanı sağlayan, alındığı tarihten itibaren 1 yıl geçerli yüksek güvenlik özelliklerine sahip karttır.

Kart; içerik ve kullanıcı hedef kitle dikkate alındığında çeşitlilik arz etmektedir. Sırasıyla;

Müzekart İndirimli (5 TL)

Ücretsiz giriş hakkına sahip olup gişede sıra beklemek istemeyen 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına Kültür ve Turizm Bakanlığı kokardını haiz profesyonel turist rehberlerine ve Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve e meklileri ile anne, baba, eş ve çocuklarına 1 yıl geçerli olmak üzere, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ise 31.12.2016 tarihine kadar geçerli olacak şekilde Müzekart İndirimli düzenlenebilir. Kişiye özel olup (sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamaz) müze ve örenyerlerine süresi boyunca sınırsız ziyaret imkanı sağlar. Fiyatı 5 TL’dir.

 

 

Müzekart İndirimli (20 TL)

Ülkemizdeki ortaöğretim kurumlarında eğitim gören yabancı öğrenciler ile yüksek öğrenim kurumlarında önlisans, lisans veya yüksek lisans programlarına devam eden yabancı öğrencilere, öğrenci kimliği ibrazı şartı ile; Milli Eğitim Bakanlığı ile özel ilk ve orta öğretim okulları geçerli kimlik kartını haiz öğretmenler, 18 yaşın üzerindeki T.C. vatandaşı öğrenciler tarafından kullanabilir. Kişiye özel olup (sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamaz) müze ve örenyerlerine 1 yıl boyunca sınırsız ziyaret imkanı sağlar. Fiyatı 20 TL’dir.

 

 

Müzekart+

T.C. vatandaşları, KKTC vatandaşları, 5203 sayılı Kanuna tabi Mavi Kart sahipleri ve Türkiye’de yerleşik “Yabancı Kimlik Numarası” sahibi kişiler tarafından kullanılabilir. Kişiye özel olup (sahibi dışında kişiler tarafından kullanılamaz) Müze ve Örenyerlerine 1 yıl boyunca sınırsız ziyaret imkanı sağlamakta olup, bunun yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılım kolaylığı sunarak çeşitli özel müzeler ile kültürel-turistik çekim noktalarına girişlerde, bu kurumların kafelerinde ve hediyelik eşya dükkanlarında ve farklı sektörlerde değişen oranlarda indirim ile çeşitli avantajlar sağlar. Türkiye’deki bazı özel müzelerde de yılda 1 kez ücretsiz giriş hakkı veren Müzekart+, Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında yapılan protokol çerçevesinde KKTC’deki devlet müzelerine de ücretsiz giriş olanağı sağlar. Fiyatı 50 TL’dir.

 

Engelsiz Müzekart

Engelli vatandaşlar (Refakatçileri hariç) tarafından talep edilmesi halinde de 1 (bir) yıl süreli Müzekart ücretsiz olarak düzenlenir.

 

 

 

 

 

  • MUSEUM PASS KARTLAR VE MÜŞTEREK BİLETLER

Museum Pass kartlar ile Müze ve Örenyerlerini gişelere uğramadan, kuyrukta beklemeden, hızlı giriş imkânıyla, süreli/ücretsiz ziyaret edebilir, Müze ve Örenyerleri mağazalarından indirimli alış veriş yaparak birçok avantajdan faydalanabilirsiniz.

Bu kartlar ile müzelere olan ilginin arttırılması ve Ülkemizi ziyaret eden turistlerin daha fazla müzeyi ziyaret etmesi hedeflenmektedir.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın müzecilik anlayışı geçmişin köklü geleneklerine bağlı kalarak bugüne ayak uydurmak ve çağın teknolojisinden yararlanarak geleceği öngörmektirBu anlamda 2011 yılında başlatılan “Çağıran, Karşılayan, Ağırlayan Müze” anlayışına Bakanlığımız her geçen gün bir yenilik eklemekte ve müzelerimizin ziyaretçi sayısı hızla artmaktadır.

15 Nisan 2015 tarihinde tanıtımı gerçekleşen ve satışa sunulan yeni ürünlerimiz sırasıyla; Museum Pass Kart Akdeniz, Museum Pass Kart Ege, Museum Pass Kart Turkey, yenilenmiş Museum Pass Kart İstanbul, St. Jean Anıtı – Efes Müzesi, Side Örenyeri- Side Müzesi, Göreme Açıkhava Müzesi – Zelve Paşabağlar Örenyeri, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi-Mausoleion Örenyeri, St.Jean Anıtı- Efes Örenyeri, Efes Müzesi- Efes Örenyeri, Efes Örenyeri Yamaçevler – Efes Örenyeri müşterek biletleridir.

MÜŞTEREK BİLETLER İLE ZİYARET

15 Nisan 2015 tarihi itibariyle aşağıdaki Müze ve Örenyerlerinde müşterek bilet ile ziyaret uygulamasına geçilmiştir. Müşterek biletler; indirimli olarak 2 Müze ve Örenyeri ziyareti gerçekleştirmeye olanak sağlayan biletlerdir.

St. Jean Anıtı – Efes Müzesi / 15 TL

Image title

St. Jean Anıtı Giriş Bileti 10 TL ve Efes Müzesi Giriş Bileti 10 TL bedel ile satılmaktadır. Müşterek bilet uygulamasıyla her iki müzemiz 15 TL bedel ile ziyaret edilebilmektedir.

Side Örenyeri- Side Müzesi / 20 TL

Image title

Side Örenyeri Giriş Bileti 15 TL ve Side Müzesi Giriş Bileti 10 TL bedel ile satılmaktadır. Müşterek bilet uygulamasıyla her iki müzemiz 20 TL bedel ile ziyaret edilebilmektedir.

Göreme Açıkhava Müzesi – Zelve Paşabağlar Örenyeri / 25 TL

Image title

Göreme Açıkhava Müzesi Giriş Bileti 20 TL ve Zelve Paşabağlar Örenyeri Giriş Bileti 10 TL bedel ile satılmaktadır. Müşterek bilet uygulamasıyla her iki müzemiz 25 TL bedel ile ziyaret edilebilmektedir.

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi-Mausoleion Örenyeri / 30 TL

Image title

Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi Giriş Bileti 25 TL ve Mausoleion Örenyeri Giriş Bileti 10 TL bedel ile satılmaktadır. Müşterek bilet uygulamasıyla her iki müzemiz 30 TL bedel ile ziyaret edilebilmektedir.

St.Jean Anıtı- Efes Örenyeri / 35 TL

Image title

St. Jean Anıtı Giriş Bileti 10 TL ve Efes Örenyeri Giriş Bileti 30 TL bedel ile satılmaktadır. Müşterek bilet uygulamasıyla her iki müzemiz 35 TL bedel ile ziyaret edilebilmektedir.

Efes Müzesi- Efes Örenyeri / 35 TL

Image title

Efes Müzesi Giriş Bileti 10 TL ve Efes Örenyeri Giriş Bileti 30 TL bedel ile satılmaktadır. Müşterek bilet uygulamasıyla her iki müzemiz 35 TL bedel ile ziyaret edilebilmektedir.

Efes Örenyeri Yamaçevler – Efes Örenyeri / 40 TL

Image title

Efes Örenyeri Yamaçevler Giriş Bileti 15 TL ve Efes Örenyeri Giriş Bileti 30 TL bedel ile satılmaktadır. Müşterek bilet uygulamasıyla her iki müzemiz 40 TL bedel ile ziyaret edilebilmektedir.

TARİH’E AÇILAN KAPI MUSEUM PASS

MUSEUM PASS AKDENİZ(Antalya- Mersin- Adana)

Image title

Museum Pass Akdeniz Kartı; Antalya, Mersin ve Adana illerinde bulunan tüm Müze ve Örenyerlerinde kullanıcısına her bir Müze/Örenyerine bir kez giriş imkânı sağlayacak ve ilk kullanıldığı andan itibaren 7 gün süre ile geçerlidir

Museum Pass Akdeniz Kart, 60 TL bedel ile geçerli olduğu tüm Müze/Örenyerleri gişelerinden satışa sunulmuştur.

Museum Pass Akdeniz kartı, bölgede mevcut bulunan tüm Müze ve Örenyerleri mağazalarından indirimli yararlanma, bölgedeki mevcut anlaşmalı özel Müze ve Örenyerlerine indirimli giriş ve anlaşmalı Kafe, Restoran, Konaklama Tesisleri, Eğlence Mekânları ve Mağazalardan indirimli yararlanma avantajı sağlamaktadır. Bu kart sadece yabancı münferit ziyaretçiler içindir.

Museum Pass Akdeniz Kart ile Hangi Müzelere Gidebilirsiniz?

Adana Arkeoloji Müzesi, St.Paul Kuyusu, St.Paul Anıt Müzesi, Kanlı Divane, Kız Kalesi, Cennet-Cehennem Örenyeri, Astım Mağarası, Anamurium Örenyeri, Mağmure Kalesi, Alanya Kalesi, Alanya Müzesi, Side Müzesi, Side Örenyeri, Aspendos Örenyeri, Perge Örenyeri, Antalya Müzesi, Termessos Örenyeri, Karain Mağarası, Phaselis Örenyeri, Olympos Örenyeri, Arykanda Örenyeri, Myra Örenyeri, Aziz St.Nicolas Anıt Müzesi, Simena Örenyeri, Patara Örenyeri, Xanthos Örenyeri, Letoon Örenyeri.

MUSEUM PASS EGE (İzmir-Aydın-Muğla)

Image title

Museum Pass Ege Kartı; İzmir, Aydın ve Muğla illerinde bulunan tüm Müze ve Örenyerlerinde kullanıcısına her bir Müze/Örenyerine bir kez giriş imkânı sağlayacak ve ilk kullanıldığı andan itibaren 7 gün süre ile geçerlidir

Museum Pass Ege Kart, 75 TL bedel ile geçerli olduğu tüm Müze/Örenyerleri gişelerinden satışa sunulmuştur.

Museum Pass Ege kartı, bölgede mevcut bulunan tüm Müze ve Örenyerleri mağazalarından indirimli yararlanma, bölgedeki mevcut anlaşmalı özel Müze ve Örenyerlerine indirimli giriş ve anlaşmalı Kafe, Restoran, Konaklama Tesisleri, Eğlence Mekânları ve Mağazalardan indirimli yararlanma avantajı sağlamaktadır.Bu kart sadece yabancı münferit ziyaretçiler içindir.

Museum Pass Ege Kart ile Hangi Müzelere Gidebilirsiniz?

Efes Örenyeri, Efes Örenyeri Yamaçevler, Efes Müzesi, St.Jean Anıtı, Akropol Örenyeri, Asklepion Örenyeri, Bazilika Örenyeri, Bergama Müzesi, Agora Örenyeri, Çeşme Müzesi, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi, İzmir Arkeoloji Müzesi, Klaros Örenyeri, Afrodisias Örenyeri, Didim Örenyeri, Milet Örenyeri, Milet Müzesi, Aydın Müzesi, Priene Örenyeri, Bodrum Su altı Arkeoloji Müzesi, Mausoleion Örenyeri, Zeki Müren Sanat Evi, Beçin Kalesi ve Örenyeri, Marmaris Müzesi, Sedir Adası, Knidos Örenyeri, Kaunos Örenyeri, Kayaköy Örenyeri, Tloss Örenyeri, Letoon Örenyeri, Xanthos Örenyeri.

MUSEUM PASS TURKEY

Image title

Museum Pass Turkey Kart; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 300’ü aşkın Müze ve Örenyerlerinde kullanıcısına her bir Müze/Örenyerine bir kez giriş imkânı sağlayan ve ilk kullanıldığı andan itibaren 15 gün süre ile geçerli olan bir müze kartıdır.

Museum Pass Turkey Kart, 210 TL bedel ile aşağıda listelenmiş Müze/Örenyerleri gişelerinden satışa sunulmuştur.Bu kart sadece yabancı münferit ziyaretçiler içindir.

MUSEUM PASS İSTANBUL

Image title

Museum Pass İstanbul Kart; İstanbul ilinde bulunan tüm Müzelerimizde kullanıcısına her Müzeye bir kez giriş imkânı sağlayan ve ilk kullanıldığı andan itibaren 5 gün süre ile geçerli olan bir müze karttır. Satış fiyatı 125 TL’ dir.Bu kart sadece yabancı münferit ziyaretçiler içindir.

Museum Pass İstanbul Kart ile Hangi Müzelere Gidebilirsiniz?

Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı Müzesi ve Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İstanbul Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, İslam Bilimleri Teknoloji Tarihi Müzesi, Kariye Müzesi, Galata Mevlevihanesi Müzesi, Fethiye Müzesi, Rumeli Hisarı Müzesi ve Yıldız Sarayı.

Museum Pass İstanbul kartı, bölgede mevcut bulunan tüm Müze mağazalarından indirimli yararlanma, bölgedeki mevcut anlaşmalı özel müzelere indirimli giriş ve anlaşmalı Kafe, Restoran, Konaklama Tesisleri, Eğlence Mekânları ve Mağazalardan indirimli yararlanma avantajı sağlayacaktır.

Avantaj detayları için www.muze.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Museum Pass Cappadocia

Image title

Ihlara Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Göreme Açıkhava Müzesi, Göreme Karanlık Kilise, Kaymaklı Yeraltı Şehri, Özkonak Yeraltı Şehri, Nevşehir Müzesi, Çavuşin Örenyeri, Mazı Yeraltı Şehri, Tatlarin Yeraltı Şehri, El Nazar Kilisesi, Gülşehir Açık Saray Örenyeri, Hacıbektaş Müzesi, Hacıbektaş Arkeoloji ve Etnografta Müzesi, Hacıbektaş Atatürk Evi Müzesi, Ürgüp Müzesi,Aksaray Manastır Vadisi Örenyeri,Aksaray Müzesi, Nevşehir Gülşehir St.Jean Kilisesi ve Nevşehir Ürgüp Nikolas ManastırıZelve-Paşabağlar Örenyeri’ni süresi boyunca 1 kez ücretsiz ziyaret etme olanağı sunuyor.Bu kart sadece yabancı münferit ziyaretçiler içindir. 3 günlük kart fiyatı 75 TL’dir.

Noname Müzekart
Müzekart ile aynı olanakları sunan bu kart Müzekart basım istasyonu olmayan illerdeki müze ve örenyerlerinden temin edilebilecek olup, alındığı tarihten itibaren bir yıl boyunca geçerlidir. Bu kart Müzekart Basım İstasyonu bulunan yerlerde kişiselleştirilerek Müzekart’a dönüştürülür. Noname Müzekartlar; Müzekart, Müzekart İndirimli ve Müzekart+ olarak düzenlenir. Müzekart kişiselleştirme noktaları ek 2’dedir.

Image title

Image title

Nerelerde kullanılır?

Müzekart’ın kullanımda olduğu müze ve örenyerleri ek 1’de listelenmiştir. Müzekart, müze ve örenyerlerinde ayrıca ücretlendirilen Topkapı Sarayı Müzesi Harem Bölümü, Efes Örenyeri Yamaçevleri, Göreme Örenyeri Karanlık Kilise bölümleri ile Aya İrini Anıt Müzesi’nde kullanılmamaktadır.

Ayrıca Müzekart+, KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’na bağlı müzelerde sınırsız giriş hakkı ile kullanılabilmekte olup, İstanbul Modern Sanat Müzesi, Pera Müzesi ve Rezan Has Müzesi’nde de yılda bir kez ücretsiz ziyaret olanağı sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetlere katılım kolaylığı sunarak çeşitli özel müzeler ile kültürel-turistik çekim noktalarına girişlerde, bu kurumların kafelerinde ve hediyelik eşya dükkanlarında ve farklı sektörlerde değişen oranlarda indirim ile çeşitli avantajlar sağlar.

Image titleImage titleImage title

Ne zaman hayata geçmiştir?

Müzekart ve Müzekart İndirimli; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 2008 yılının haziran ayında lansmanı yapılarak T.C. vatandaşlarının kullanımına sunulmuştur.

Müzekart+ 2011 yılının temmuz ayında T.C. vatandaşlarının kullanımına sunulmuştur.

Museum Pass İstanbul 2011 yılı Ağustos ayında yabancı ziyaretçilerimizin kullanımına sunulmuştur.

Museum Pass Cappadocia 2013 yılı Temmuz ayında yabancı ziyaretçilerimizin kullanımına sunulmuştur.

Engelsiz Müzekart 2014 yılı Mart ayında kullanıma sunulmuştur.

Kullanıcıya hangi kolaylıkları sağlar?

Tüm Müzekartlar müze ve örenyerlerine ücretsiz giriş hakkı ile sağladığı ekonomik faydanın yanında gişelerde sıra beklemeksizin doğrudan giriş imkanı sağlamaktadır.

Müzekart+ ayrıca kart sahiplerine farklı sektörlerde de çeşitli avantajlar sunmaktadır.

En çok hangi şehirlerde tercih edilmektedir?

Müzekart en çok; İstanbul, İzmir (Efes), Denizli, Nevşehir, Konya illerinde tercih edilmektedir.

En çok hangi müzelerde kullanılmaktadır?

Müzekart en çok Topkapı Sarayı Müzesi, İstanbul Ayasofya Müzesi, İzmir Efes Örenyeri, Denizli Hierapolis Örenyeri, Nevşehir Göreme Açıkhava Müzesi ve Konya Mevlana Müzesi’nde kullanılmaktadır.

Müzekart Satış Noktaları

 

 

kaynak : http://www.dosim.gov.tr/muzekart

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…