Bu Kategoridesiniz : / / 07 Şubat 2018 Çarşamba 10:01

Dağyenice Göleti Kamp Alanı Nerede

YAZIYI OYLA
[Total: 6 Average: 5]

Bursa’da kamp yapılacak yerler arasında yer alan Dağyenice Göleti, Misi Köyü yakınlarında bulunuyor. Dağyenice Göleti kamp blogunu okuyabilirsiniz.

Bursa’da kamp yapılacak yerler deyince akıllara Uludağ’dan sonra ilk olarak Dağyenice Göleti geliyor. Dağyenice Göleti, Bursa’da kamp yapmak isteyenlerin mutlaka görmesi gereken doğal güzelliklerden sadece biridir. Doğancı Barajı’na 10 km uzaklıkta bulunan Dağyenice Göleti, Bursa merkeze ise yaklaşık olarak 20 km uzaklıkta bulunuyor. Dağyenice Göleti, Nilüfer ilçesine bağlı Misi (Gümüştepe) Köyü ve Dağyenice Köyü arasında bulunuyor.

Dağyenice Göleti’ne Nasıl Gidilir?

Dağyenice Göleti’ne ulaşım kendi aracınızla, halk otobüsüyle veya otostopla sağlanabilmektedir. Dağyenice Göleti’ne kendi aracınızla gitmek için aşağıda yer alan haritadan faydalanabilirsiniz. Dağyenice Göleti’ne giderken Misi Köyü’nden 4 km sonra yol stabilize oluyor ve toprak-çamurlu yol sizi bekliyor. Dikkatli olmanızda fayda var. Kendi aracınızla Bursa’dan yola çıktıktan sonra Beşevler kavşağından Orhaneli istikametine doğru gidiyorsunuz. 3 km sonra geniş yoldan sağa saparak Misi Köyü’ne ve Dağyenice Göleti’ne ulaşabilirsiniz. Dağyenice Göleti’ne ulaşmak için mezarlıktan sağa saparak devam ediyorsunuz. Doğancı Köyü sapağından döndükten sonra aşağı saparak gölete varabilirsiniz. Halk otobüsüyle gitmek için Acemler Metro İstasyonu’ndan Misi Köyü otobüslerine yani 2/B numaralı otobüslere binebilirsiniz. Misi Köyü’nde otobüsten indikten sonra Dağyenice Göleti tabelalarını takip ederek ulaşabilirsiniz. Misi Köyü’nün meydanından itibaren 8 km  yürüyerek Dağyenice Göleti’ne ulaşabilirsiniz. Yolda otostop çekerseniz kolay şekilde gölete ulaşabilirsiniz.

 

Dağyenice Göleti Hakkında Bilgi

Dağyenice Göleti, Doğancı Barajı’ndan gelen akarsuyun önüne set çekilerek oluşturulmuş yapay bir göl olarak biliniyor. Gölün içinde kalan ağaçlar ise zamanla kuruyarak göl içinde yansıma oluşturmuş. Dağyenice Göleti’nin etrafında Uludağ’a kadar uzanan bir yürüyüş parkuru var. Gölet, kamp yapmak, piknik yapmak ve balık tutmak isteyenler için ideal bir mekan. Dağyenice Göleti’nin işletmeciliğini yapan kişiler gölete oldukça önem veriyor ve çevrenin temizliğine çok dikkat ediyorlar. Dağyenice Göleti, yavaş yavaş gelişmeye ve tanınmaya devam ediyor.

Dağyenice Göleti’nde Kamp

Bursa’ya gittiğimizde ilk amacımız Uludağ’da kamp yapmak idi. Fakat teleferiklerin 3 gün boyunca rüzgar nedeniyle kapalı olduğunu öğrenince bizde rotamızı Misi Köyü’nde bulunan Dağyenice Göleti’ne çevirdik. Dağyenice Göleti kamp alanı gerçekten muhteşem bir destinasyon oldu.

Dağyenice Göleti, Bursa’da kamp yapılacak yerler arasında harika bir konuma sahip diyebilirim. Kış aylarında göl kıyılarında rüzgar fazlasıyla etkili olduğu için bizde orman içinde kamp yapmayı tercih ettik. Dağyenice Göleti’nde kamp, piknik, offroad, enduro motor, ATV ve 4×4 keyfi yapabilirsiniz.

Dağyenice Göleti Hakkında Merak Edilenler

1- Dağyenice Göleti’nde kamp yapılabilir mi?

  • Dağyenice Göleti, kamp ve doğa sporları için oldukça ideal. Rüzgarlı havalarda göletin kıyısında değil de orman içinde kamp yaparsanız rüzgardan korunmuş olursunuz.

2- Dağyenice Göleti’nde neler var, neler yok?

  • Dağyenice Göleti’nde büfe var, tuvalet var (oldukça temiz), telefon çekiyor, tuvalet çıkışında priz var elektrik ihtiyacınızı giderebilirsiniz, offroad için parkurlar var, yürüyüş yolları var. İhtiyaçlarınızı temin edebileceğiniz market yok. Market alışverişinizi Bursa’dan yaparak göle gitmenizi tavsiye ederim.

3- Dağyenice Göleti’nde neler yapılır?

  • Dağyenice Göleti’nde kamp, piknik, doğa yürüyüşü, su sporları, doğa sporları, dağ bisikleti sürüşü, olta balıkçılığı, su bisikleti gibi faaliyetler yapabilirsiniz.

4- Dağyenice Göleti’nde yakacak odun sorunu var mı?

  • Dağyenice Göleti’nde yakacak odun sorunu bulunmuyor. Ormanın iç kısımlarında kurumuş çam ağaçlarını bularak yakabilirsiniz. Birçok çam ağacı rüzgardan veya başka nedenlerden dolayı kuruyarak ormanın derinliklerinde devrilmiş olarak bulunuyor. Bursa’dan yakacak götürmenize gerek yok.

5- Dağyenice Göleti flora ve faunası nasıl?

  • Dağyenice Göleti yapay bir göl olduğu için genel olarak gölette sazan olduğu biliniyor. Ayrıca ormanlık alanda ise meşe ağaçları ve iğne yapraklı çam ağaçlarını gözlemledik. Gölet etrafında birçok köpek var. Gölete yürüyerek giderken dikkatli olmalısınız.

Dağyenice Göleti kamp alanı blogumu okuduğunuz için teşekkür ediyorum.

 

 

http://www.kampyerleri.org/dagyenice-goleti-kamp-alani/ Kaynak

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…