Bu Kategoridesiniz : / 08 Şubat 2018 Perşembe 13:26

Dünya Mirası İstanbul ve Korunması

YAZIYI OYLA
[Total: 3 Average: 5]

İyi korunmuş bir tarihi kentin güzelliği insanı sarar, onu adeta elle dokunulabilecek yakınlıkta duyumsanan geçmişe götürür, sanatçıların duyarlılığı çağların gerisinden bugüne uzanır, günümüz insanım da heyecanlandırır.


Her ı arihi kentin kendine özgü çekici yanları vardır. Kiminde görkemli surlar, kiminde geniş bahçeler içinde
yer alan saraylar, anıtsal çeşmeler, göklere baş uzatmış dini yapılarla bütünleşen meydanlar ön plandadır. iyi korunmuş bir tarihi kentin güzelliği insanı sarar, onu adeta elle dokunulabilecek yakınlıkta duyumsanan geçmişe götürür, sanatçıların duyarlılığı çağların gerisinden bugüne uzanır, günümüz insanını da heyecanlandınr. Dünyanın en sevilen ve ziyaret edilen tarihi
kentleri arasmda yer alan Roma, Venedik, Prag, Kahire,
Lahor, Semerkant, Kyoto barındırdıkları doğal, arkeolojik ve kentsel çevrelerle, dünya mimarisi için anlamlı olan anıtlarla, sanat yapıtlarını barındıran galeri ve müzeleriyle tüm insanlık için değer taşımakta, esin kaynağı olmaktadırlar.
Türkiye’nin en büyük kenti olan İstanbul da, iki bin yıllı aşan bir insan yerleşiminin izlerini saklayan kültür katmanlarıyla, dünyadaki tarihi kentler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Boğaz girişindeki, derin perspektifler sunan konumu, aralarında Le Corbusier’nin de olduğu birçok sanatçının çizgilerinde ikonlaşan silueti İstanbul’u benzersiz kılmaktadır. Tarih boyunca Rusya’dan Akdeniz’e, Asya’dan Avrupa’ya uzanan deniz ve kara ticaret yollarının kavşağında yer alan
bu şehir, dünyanın birçok köşesinden insanları kendi-
sine çekmiş, onların varlığı ve katkılarıyla İstanbul’da
çok kültürlü bir ortam oluşmuştur. Akdeniz çevresinde
egemen imparatorluklara başkentlik yapması İstanbulun seçkin bir bilim ve sanat merkezi olarak gelişmesine olanak vermiş, üstün nitelikteki imar hareketleri,sanat sanat etkinlikleri yalnız bir parlak dönemle sınırlı kalmamış, yüzyıllarca sürmüştür.Ayasofya gibi dünya mimarisinde çığır açan anıtların ve Osmanlı dönemi sultan külliyelerinin yer aldığı istanbul, Bizans ve Osmanlı mimarlıklarının en seçkin örneklerinin sergilendiği bir açık hava müzesidir.

Efsaneleri,güzelliği üstüne yazılan şarkı ve türküler, insanın zarafeti,kent yaşamıyla ilgili zengin edebi eserler,sultan sofralarından günümüze uzanan,damakları tatlandıran yemek kültürü ise, Istanbul’un somut olmayan kültür mirasını oluşturmaktadır.

İstanbul, onun değerlerini bilen insanların özenli çabalarıyla güzelliklerini yitirmeyecek, karşı karşıya olduğu baskı ve tahribattan korunacaktır.

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…