Bu Kategoridesiniz : / 09 Şubat 2018 Cuma 15:14

Peribacalarının oluşumu

YAZIYI OYLA
[Total: 2 Average: 3.5]

Vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın,tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla”peribacası adı verilen ilginç oluşumlar ortaya çıkmıştır.

 

Sel sularının dik yamaçlarda kendine yol bulması , sert kayaların çatlamasına ve kopmasına neden olmuştur alt kısımlarda bulunan ve daha kolay aşınan malzemenin derin bir şekilde oyulması ile yamaç gerilemiş böylece üst kısımlarda yer alan şapka ile aşınmadan korunan konik biçimli gövdeler ortaya çıkmıştır.Daha çok Ürgüp civarında bulunan şapkalı Peribacaları konik gövdeli olup üst kısmında bir kaya bloku bulunmaktadır.Göyde tüf,tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan; şapka kısmı ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır yani şapkayı oluşturan kaya türü gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna oranla daha dayanıklıdır. Bu peribacası oluşumu için ilk koşuldur. Şapkadaki kayanın direncine bağlı olarak,peribacaları uzun veya kısa ömürlü olmaktadır.

Kapadokya bölgesinde erozyonun oluşturduğu peribacası tipleri;şapkalı,komili,mantar biçimli,sütunlu,ve sivri kayalardır. Peribacaları en yoğun şekilde Ürgüp,Uçhisar – Avanos üçgeni arasında kalan vadilerde,Ürgüp-Şahinefendi arasındaki bölgede Nevşehir, Çat kasabası cıvarında,Kayseri,Soğanlı vadisinde ve Aksaray,Selime köyü civarında bulunmaktadır.Peribacalarının dışında vadi yamaçlarında yağmur sularının olusturdugu ilginç kıvrımlar bölgeye ayrı bir özelik katmaktadır.Bazi yamaçlarda görülen renk armonisi,lav tabakalarının ısı farkından dolayıdır.Bu oluşumlar Uçhisar,Çavuşin- Güllüdere ,Göreme-Meskendir,Ortahisar Kızılçukur ve Pancarlı vadilerinde gözlenir.

 

Kaynak ; Nevşehir üniversitesi kütüphanesi

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…