Bu Kategoridesiniz : / / 10 Şubat 2018 Cumartesi 11:09

Egenin Sarıkız’ı Akçay

YAZIYI OYLA
[Total: 6 Average: 3.2]

 

Doğruyu söylesem inanır misin ki? Yalanı ayırt etmek her zaman kolay mi sanki! Ah şu yalancı dilenciler! Bitmeseydi zihinlerde kum gibi. Otursaydım Akçay kordona, para-pul değil sevgi dilenirdim sevgi! Poyraz geçse önümden püfür, meltem berimden ılık. Ne üst başıma baksalar ne cebime. Geçenlerin gözlerine baka baka dilensem! Ama utanmadan! Hala insan kalabilmişim diye sevinçli! İnanırlar mı bana? Biri çıkıp da tutar mı elimi? Çeker mi günbatımına, bilmem. Cemrenin toprağa düşmesini bekleyemem, kar suyu kaçsın kulaklarına balıkların, dert etmem. Buralardayım. Bazen soğuk bir kayanın sırtından selam çakarım balıklara. Bazen güneşe dayarım sırtımı, ver elini Güre, Altınoluk. Gece yakamozlarda sürerim hayali atımı. Volta atarım kumsalda, sürerim ayaklarımı saban misali ağır ağır.

Bir yandan bol oksijeni, şifalı kaplıcaları, balı, zeytin yağı ile sağlığınıza, gençliğinize yeniden kavuşacağınız, bir yandan yeşile, maviye doyacağınız yer Akçay. Egenin keşfedilmemiş cenneti Balıkesir ilinin Edremit ilçesine bağlı bu şirin beldede aradığınız her şeyi sadece 20 km çapta bulabiliyorsunuz. Cennet Adalar, Milli parkın eteklerindeki tarihi mekanlar, macera severlere safari turları, seçmekte zorlanacağınız kaplıca imkanları ve gününüzü dolu dolu geçirmenizi sağlayacak daha nice aktivitelerin hepsi var. Kordonda yürüyüp el yapımı, yöreye özgü hediyelikler alabilir, oltayla az önce tuttuğunuz balığınızı hemen oracıkta pişirtip yiyebilir ya da hemen önünüzdeki kumsalda güneşlenenlerin arasına katılabilirsiniz.

Saymakla bitmez nice güzellikleri barındıran bu şirin belde özellikle yabancı turist açısından pek yüzü gülmüyor. Ancak konuştuğumuz esnaflardan, bölge halkından bu konuda bir şikayet almıyoruz. Buralar kafa dinlenilecek, gürültüden, keşmekeşten uzak yerler olarak kalsın istiyorlar. Hareketlilik isteyenler güneye insin demeyi de ihmal etmiyorlar.

Turizm konusunda sağlık turizmin öne çıktığını gelir gelmez fark ediyorsunuz. Mavi bayraklı kumsallar, oksijen zenginliğinde dünyada ön sıralardaki hava, yediğiniz organik ürünlerle adeta yenileniyor, bir anlamda vücudunuza detoks yapıyorsunuz.  Bir bilimsel gerçekliği var mı bilmiyorum ama konakladığım kaz dağlarının eteğinde kurulu Pınarbaşı köyündeki şirin evde ne kadar geç yatarsam yatayım hep 6-7 gibi gözlerimi açıp çakı gibi uyanıyor, evin bahçesinden eşsiz manzarayı seyre koyuluyordum. Burada günlük kiralık havuzlu, bahçeli ev de bulabiliyorsunuz rahatlıkla.

 

Pınarbaşı’nda hemen iki kilometre çapta şelaleleri ile ünlü Hasanboğuldu, binlerce endemik tür barındıran Pınarbaşı milli parkı, akarsu kenarında semaverde çay eşliğinde kahvaltı, çadır kampı severlerin uğrak mekanı Mehmetalan hepsi nasıl bu küçücük alana sığabildiğini doğrusu çok merak ediyoruz.

 

Buraya geldiyseniz ve peynir tatlısı seviyorsanız gitmeden höşmerim yemenizi tavsiye ederiz. Bilmeyenler için deniz börülcesi bir çeşit salata. Buradan dönüşte sofranıza kesinlikle katmak istediğiniz bir lezzet olacaktır. Pazardan alıp konserve yaparak çok rahat yıl boyu tüketebilirsiniz de.

 

Ha unutmadan, son diyeceğim de gençlere. 29-30-31 Ağustos – 1-2 Eylül tarihlerinde Zeytinli Rock Festivaline biletlerinizi ayarlamayı unutmayın.

 

 

https://www.instagram.com/sonkantaron/

https://www.facebook.com/ali.bosnak.14

https://www.wattpad.com/user/Sonkantaron

[contact-form to=”sonkantaron@gmail.com”][contact-field label=”İsim” type=”name” required=”1″][contact-field label=”E-posta” type=”email” required=”1″][contact-field label=”İnternet sitesi” type=”url”][contact-field label=”Mesaj” type=”textarea”][/contact-form]

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…