Bu Kategoridesiniz : 15 Şubat 2018 Perşembe 20:13

Fethiye

YAZIYI OYLA
[Total: 2 Average: 5]

Her kent, her deniz bir renkle anılsaydı Fethiye’ye turkuaz yakışırdı. Turkuaz yeşile çalan mavi demek ve Türk’ten üretilmiş, Türk çinilerinin mavisinden. İşte mavinin bu en güzel tonu gelip Fethiye’de Ölüdeniz’e oturmuş. Akşamüstü, günbatımına doğru doğa harikası Ölüdeniz’de, başka hiç bir denizde göremeyeceğiniz turkuazı yakalayacaksınız. Mavi desen mavi değil, yeşil desen yeşil değil ama hem mavi, hem yeşil. Anlatması zor. İyisi mi siz gidip kendiniz görün de vurgun yemiş gibi olun!

Fethiye’ye varıp da kalacağınız yere yerleştiniz mi, önce bir çarşısını dolaşın. Oldukça iyi korunmuş, yapılaşmanın kontrol altında tutulduğu, daracık sokakları gölgeli, küçücük meydanlarıyla sevimli çarşısını dolaştınız mı kendinizi artık Fethiyeli hissedeceksiniz. Yabancılığınızı unutacaksınız da yıllardır burada yaşıyormuşsunuz gibi bir duygu saracak içinizi.

Akşam olunca çarşının rengi ve havası değişiverir. Lokantaların, barların zamanıdır artık. Gündüzün sıcağı da geride kalmış, akşamın serinliği egemen olmuştur.

Fethiye çevresini öyle birkaç günde dolaşmak kolay değildir. Tatil için her şey vardır. Tarih, kültür, plaj, su sporları, Türkiye’nin en iyi yamaç paraşütü alanı, Türkiye’nin en etkileyici ören yerleri, en iyi koyları, mutfak ve alışveriş. Fethiye dışında, tatili bu denli dolu geçireceğiniz, her anından zevk alacağınız yerlerin sayısı azdır.

Fethiye’yi sayfalara sığdırmak da zordur bu nedenle. Gelin başlayalım gezimize; sayfa sayfa, satır satır…

 

KENT GEZİSİ

 

Bugün Fethiye’nin sırtını dayadığı dağın yamaçlarından körfeze kadar uzanan geniş bir alanda kurulmuş olan Antik Kent Telmessos’a ait kalıntılar bugün de izlenebilmektedir. Başınızı kaldırıp baktığınızda yamaçta Amintas Kral Mezarı’nı göreceksiniz. İon sitilinde ve tapınak türündeki anıt mezarın cephesi iki sütunludur. Soldaki sütunun orta kısmında “Hermapias oğlu Amintas” yazılı. İçeride üç taş peyke bulunmaktadır.

Kentin içinde ve çevresinde pek çok lahit ve kaya mezarı göreceksiniz. Anıtsal lahit mezarlardan en önemlisi PTT yanındadır ve Likya dönemine aittir. Lahit, savaşçıları simgeleyen kabartmalarla bezenmiş.

Şehrin güneyinde yükselen tepenin üzerindeki Telmessos akropolünde Aziz John Şövalyelerinin yaptığı sanılan bir kalenin kalıntıları var. Kale Osmanlı Dönemi’nde de kullanılmış. Tepeye çıkanlar, sur kalıntıları, sarnıç ve tepenin doğu yüzünde küçük kaya mezarları görecekler.

Telmessos’un amfi tiyatrosu, iskelenin hemen üzerinde sürdürülen kazılar sonucu ortaya çıkarıldı. Erken Roma Dönemi’nde inşa edilen, MS 2. yy’da onarım geçiren tiyatronun 5.000 kişi kapasiteli olduğu ve Bizans Dönemi’nde arena olarak kullanıldığı anlaşılıyor.

 Fethiye’de Osmanlı Dönemi’ne ait eserler arasında 1791 yılında yapılan Eski Cami ve Fethiye Hamamı sayılabilir. Her iki eser de Paspatur Çarşısı’ndadır. Eski Cami ve 14 kubbeli ve 6 kemer üzerine kurulmuş hamam bugün de kullanılıyor. 2001 yılında açılan Fethiye Şehitler Anıtı; Kurtuluş Savaşı, Çanakkale Savaşları, Kıbrıs ve Kore Şehitleri anısına dikilmiş. Kaideyi çepeçevre saran rölyefler bu savaşlarda şehit olan askerleri betimliyor.
KOYLAR VE PLAJLAR
Fethiye-Göcek Arasındaki Koylar

Fethiye-Göcek karayolu üzerinde, çok sayıda koy ve plaj vardır. Teknelerle gelinse de karayoluyla daha kolay ulaşılır bazı koylara. Yerli-yabancı kampçılarla, karavanıyla gelenlerin sevdikleri yerlerdir. Yaz aylarında özellikle hafta sonları, yakın çevreden piknik yapmak, denize girmek için gelenlerin akınına uğrar.

Bu koyların en tanınmışlarından biri Fethiye’ye 17 km uzaklıktaki Katrancı Koyu’dur. Tam bir cennet parçasıdır burası. Kızılçam, okaliptüs ve Kıbrıs akasyaları arasına gizlenmiştir. Mayıs-Ekim arasında çadır kurabilir, su, elektrik alabilir, ihtiyaçlarınızı büfe ve kafeteryalardan karşılayabilirsiniz. Katrancı’ya yaz aylarında Fethiye’den düzenli minibüs seferleri yapılıyor.

Kalabalıktan sıkılanlar, Katrancı’nın kıyısındaki patika yolu izleyip tepeyi aştıklarında bir başka koya, Kızlar Koyu’na çıkarlar. Üç tarafı çamla kaplı bu koy daha sakindir. Tepedeki çardak lokanta-bar, koyu ayaklar altına alan manzarasıyla ilgi görmektedir.

Katrancı’nın 2 km ötesinde, Fethiye’ye 19 km uzaklıktaki Küçük Kargı Koyu da bir başka doğa harikasıdır. Fethiye-Göcek karayolundan 1 km içeride olan ve Fethiye’den minibüs seferleriyle de ulaşılabilen Küçük Kargı Koyu, Günlük (Sığla) ağaçlarıyla kaplıdır. Günlük ağaçları içinde serin ve sakin bir orman içi dinlenme yeridir.

Fethiye Merkez Plajlar

Fethiye merkezinin çevresindeki en tanınan plajlar Çalış ve Oyuktepe plajlarıdır. Çalış Plajı körfezin açığında 4 km uzunluğunda dar kumsallıdır. İyi rüzgar aldığı için sörfe çok uygundur. Fethiye şehir merkezine 5 km uzaklıktaki plaja otobüs ve minibüs seferi düzenli ve çok sıktır. Yol ve kumsal boyunca çok sayıda otel sıralanır. Lokanta, bar ve alışveriş yerleri de vardır. Plajın sonunda ayrıca bir Yörük Çadırı ve Müzesi bulunmaktadır. Kaybolmaya yüz tutmuş Yörük Kültürü’nü, mutfağını tanıtmak açısından önemli bir noktadır.

Fethiye Körfezinin kuzeybatısında bulunan Oyuktepe koylarının rüzgarlı havalarda bile dalgalı olmayan denizi yüzmek için çok uygun.

Fethiye Çevresindeki Koylar ve Plajlar

Fethiye’nin çevresindeki güzellikleri görmek, otel ve önündeki plajla kendinizi sınırlamak istemiyorsanız epeyce dolaşılacak yer bulacaksınız. Adı çok bilinen ve dolayısı ile kalabalık olan plajların dışında yerleri de seçebilirsiniz.

Spor yapmayı sevrseniz yürüyerek Fethiye Limanını ve 1. ve 2. Karagözler’i geçin sağa doğru deniz kıyısını izleyin. Önce Aksazlar Koyu’na çıkacaksınız. Biraz ileride Samanlık koyu var. Manzara müthiş güzel, yüksekten aşağıda denizin, denizde kayıkların görüntüsünü fotoğraflayın. Her yer çamlık, havada mis gibi çam kokusu duyuyorsunuz. Uçurumun dibinde güzel koylar birbirini izliyor. Koyların bir kısmına inebiliyorsunuz. Koyların bazılarında günübirlik tesisler var ve çok güzel. Yol yarımada biçimindeki burnu dolaşıyor, Kalemya Koyu’nda bitiyor.  Kuleli ve Kalemya Koyu arasındaki Boncuklu Koyu da yüzmek için son derece elverişli.

Dönüş yolunuz deniz kenarından değil ama gene de güzel, çamlar arasından ve asfalt. Bu geziyi denizden tekneyle de yapabilirsiniz.

Turunç Pınarı Mavi yolculuk ve günübirlik gezi teknelerinin uğrak yerlerinden biri. Kalemya Koyu’nun batısındaki Turunç Pınarı Koyu’nun tepeleri turunç ağaçlarıyla çevreli. İçinde tatlı su pınarı bulunan koyda bazı tesisler var. Koya gelenler dalından taze meyve ve sebze toplayabiliyor, masalarını balıkla donatabiliyor.

Yemeğe kalanlar buğulama ya da ızgara balık, jumbo karides, istakoz, karavide gibi kabuklular ve salata yanında mutlaka zeytinli ekmek de istemeliler. Sele zeytini, kuru soğan, peynir, maydanoz, dereotu, nane, domates, yeşil biber, karabiber ve kimyon gibi malzemeler kullanılıyor zeytinli ekmek hamurunda. İstenirse karides de ilave edilebiliyor. Ve odun fırınına veriliyor.

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…