Bu Kategoridesiniz : 15 Şubat 2018 Perşembe 14:37

Varda (Alman) Köprüsü,Yerköprü,Kapıkaya Kanyonu,Kesirihan

YAZIYI OYLA
[Total: 2 Average: 5]

Hafta sonu gidebilmek için bir çok zevke hitap edebilecek Adanaya 60 km mesafede Karaisalı’nın incilerinden bahsedecegim. İlk durağımız Adana’nın Karaisalı ilçesinin 4 km dışında yer alan KAPIKAYA KANYONU .Toplamda 50 dakikada varabileceğimiz böylesine güzel bir yeri görünce buraya daha önce nasıl gelmemişim diyeceksiniz. Bu kanyon aynı zamanda meşhur Varda Köprüsü’ne (Alman Köprüsü) de çok yakın.
Çok az Adanalı Kapıkaya Kanyonu’ndan haberdar. Kapıkaya Kanyonu, Karaisalı ilçesinin batısında yer alıyor.Kanyonun doğal güzelliği görülmeye ve doyasıya yaşamaya değer. Kendinize ve ailenize zaman ayırın ve güzel yeri mutlaka keşfedin.Güzel manzara fotoğraf çekebileceğiniz bu yerde toplamda 7.250 metrelik bir yürüyüş parkuru var.Hazırlıklı giderseniz Çakıt suyuna girip serinleyebilirsiniz .Ben denedim harika oluyor.

Kapıkaya Kanyonundan Varda Alman Köprü’ süne giderken Kesiri Han’ı görebilirsiniz.Osmanlı Padişahı 4. Murat döneminde Sadrazam Bayrampaşa tarafından yaptırılan Kesiri Han, “Bayrampaşa Kervansarayı” veya belgelerdeki ismiyle “Çakıt Hanı” olarak da bilinmektedir. Padişah IV. Murat ve beraberindeki Osmanlı Ordusu nun konaklaması için inşa edilen yapı, 19. yüzyılın sonlarına kadar hac ve tüccar kervanlarına hizmet verdi. Kervan devrinin sona erdiği 20. yüzyıl ile birlikte işlevini yitirdi

Oradan çıkıp Alman köprüsüne dogru yola çıkıyoruz.Dört ana ayak üzerinde kurulu, 172 metre uzunluğunda olan köprünün, orta ayak yüksekliği 99 metre. Alman köprüsünün yapımına 1907 yılında başlanmış ve demir yolu köprüsü inşaatı 1912 yılında bitirilmiş.Amerikalıların biz Adana’lılardan önce keşfettiği James Bond’un Skyfall filminde buranın kullanılmasından sonra dahada çok ilgi gören bir yer oldu.Burada yıllardır hizmet veren Sevgi ve Mustafa Mustafa Avci kardeşlerim yeni bir mekan açmışlar Avcı’nın yeri ismiyle tabelasının fotografını koyuyorum.Hem o bölgenin en serin yeri hemde müsterilerini yıllardır alıştıgımız sıcaklığıyla karşılıyorlar.Tavsiye ederim.Selamımıda söyleyin.

Oradan Çıktıktan sonra Hacıkırı Tren istasyonunu gecip Yerköprüye dogru geliyorsunuz.Orası aynı zamanda yürüyerek geliyorsanız Kapıkaya Kanyonunda başlayan yürüyüş parkurunun sonu.Bu arada Çukurova Kalkınma Ajansımız nezdinde ajans sekreterimiz Sayın Lutfi Altunsu‘ya teşekkür edrim.Bu kanyona yıllardır gelirim.Daha önceleri bu parkur zordu.Fakat ajansımız zoru kolaylaştırdı.burada çok ciddi çalışmalar yaptılar.Birde Adana ve Mersin’in doğal güzelliklerini ve tarihi yerlerini gösteren çok güzel videolar hazırladılar.Tekrar tesekkür ediyorum.Yerköprüde piknik yapabileceginiz harika bir yer.

Bu albümde daha önce giitiğim de çekmiş olduğum fotografları paylaştım.Buraya AFAD128.dönem sınıf arkadaşlarımla zaman zaman beni kırmayıp bana modellik yapan arkadaşlarımla gittim.Yardımları ve destekleri için onlarada teşekkür ediyorum.Biraz uzun oldu ama Adana usülü ortaya karışık bir Karaisalı bölgesi albümü çıkarttım.Umarım işinize yarar ve daha çok insanımız oralara giderek bu güzelliklerden faydalanır.Bu arada Karaisalının içinden başlayarak gidilecek yerlerle ilgili tabelalar gereken yerlere konmuş.Biraz dikkatliyseniz kimseye sormadan tabelaları takip edip bu dediğim yerlere rahatlıkla gidebilirsiniz.

Kapıkaya Kanyonu

Kesiri Han

Alman Köprüsü

Yerköprü

Alman Köprüsü

Alman Köprüsü ve Hacıkırı

Kapıkaya Kanyonu

Yerköprü

kaynak ve fotoğraflar:Ayhan Şenbayrak

 

 benzer yazılar

Adana’da Yayla Turizmi  

Adana’da Yayla Turizmi

Adana Atatürk Evi Müzesi  

Adana Atatürk Evi Müzesi

ADANA MERKEZ PARK  

ADANA MERKEZ PARK