Bu Kategoridesiniz : 18 Şubat 2018 Pazar 16:53

FETHİYE ÖLÜDENİZ

YAZIYI OYLA
[Total: 3 Average: 4.7]
ölüdeniz sahili

Fethiye Ölüdeniz Nerededir ve Ölüdenize Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin en güzel tatil cennetlerinde biri hiç şüphesiz Ölüdeniz’dir. Muğlanın Fethiye ilçesinde bulunan bu güzel tatil yeri her yıl yüzbinlerce yerli ve yabancı turisti ağırlamaktadır.

 

Fethiye-Ölüdeniz arası 12 km olup, Dalaman Havalimanından buraya yaklaşık 1 saatte ulaşılabilmektedir. Ayrıca, büyük şehirlerden düzenli olarak Fethiye’ye otobüs seferleri de bulunmaktadır.

İstanbul Fethiye arası D650 karayolunu üzerinden yaklaşık 811 kilometredir. Güzergah ise İstanbul-Körfez-İzmit-Bilecik-Bozöyük-Kütahya-Sandıklı ve Burdur üzerinden olmaktadır. Bu mesafe şahsi araçla trafik yok ise yaklaşık 9-10 saat, otobüs ile yaklaşık 10-12 saat sürmektedir. istanbul Sabiha Gökçen’den Dalaman’a uçak ile 1 saat 10 dakika’da gidilir ve Dalaman’dan Fethiye’ye ise yaklaşık 1 saatte ulaşmak mümkündür.

Ölüdenizin Özellikleri

Turizm açısından oldukça gelişmiş olan Fethiye’nin şüphesiz en güzel sahil yeri Ölüdenizdir. 2006 yılında dünyanın en güzel sahili olarak seçilmiştir. Adından da anlaşılacağı üzere çok sakin bir denize sahiptir ve yakın sahillerde fırtınalar kopsa da ölüdeniz de adına yakışacak derecede sakindir. Ölüdeniz’in bu güzelliğinin yanı sıra çok önemli bir özelliği daha vardır. Ölüdenizin suyu hemen her gün kendisi yenilemektedir. Bunun nedeni beslendiği kaynak sulardan dolayı değişen tuz oranı nedeniyle denizin dibinden sürekli bir su değişimi olmasıdır. Bu nedenle deniz suyu sık sık kendisini yeniler ve deniz suyu her zaman tertemiz ve berraktır. Ayrıca, alınan önlemler nedeniyle insan kaynaklı kirlenme oranı yok denecek kadar azdır.

oludeniz beach in Turkey

Ölüdeniz çevresinde pek çok turistik otel, pansiyon ve kamp bulunur. Deniz sporlarının yanı sıra, dağcılık, rafting ve yamaç paraşütü aktiviteleri oldukça gelişmiştir. Özellikle yamaç paraşütü için Türkiye’de bulunan en nitelikli yer olan Babadağ bu bölgede bulunur. Burada 2000 metre yükseklikten yamaç paraşütü etkinlikleri düzenlenmektedir. Ayrıca Kıdrak Milli Parkı’da bu bölgede bulunur ve çok güzel bir kamp alanıdır. Rafting ise Dalaman Çayı üzerinde yapılmaktadır.

Ölüdenizde Tatil Yapacaksanız Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar:

1-) Eğer Temmuz-Ağustos gibi ordaysanız, hava çok sıcaktır ve güneş çarpması vakası çok sık görülür. Bu nedenle çok dikkat etmeniz, güneşte uzun süre durmamanız tavsiye edilir.
2-) Suyun bazı noktaları hemen derinleşebilir bu nedenle çok iyi yüzme bilmiyorsanız nerede denize girmeniz gerektiğini öğrenmenizde fayda var eğer çocuğunuz ile birlikte gittiyseniz daha duyarlı olmanız tavsiye edilir.

http://https://www.google.com.tr/maps/place/Ölüdeniz,+Fethiye%2FMuğla/@36.5493312,29.0974904,14z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x14c04098bb416971:0x3ed8d9c9cbf81ec9!8m2!3d36.549333!4d29.115

ölüdeniz

ölüdeniz

ölüdeniz

KAYNAK:http://tourokey.com/

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…