Bu Kategoridesiniz : 25 Şubat 2018 Pazar 08:04

ADANA MÜZE KOMPLEKSİ

YAZIYI OYLA
[Total: 1 Average: 5]

Adana’nın en eski sanayi kuruluşlarından biri olan tarihi Milli Mensucat Fabrikası’nın yerine inşa edilen müze kompleksi içinde; Arkeoloji Müzesi, Kent Müzesi, Tarım Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi, Çocuk Müzesi ve Mozaik Müzesi bulunuyor.

“İçerisinde bulunan müzelerle birlikte klasik tek tip müze anlayışından sıyrılarak günümüz çağdaş müzeleri arasında ki yerini alacak ve böylelikle şehrin markalaşması yolunda önemli bir adım atacaktır. Adana Müze Kompleksi’nin toplumsal ve kültürel değişkenleri göz önünde bulunduran çağdaş müzecilik normlarını temel alan, eğitim iletişim ve işlevlerin dahil edildiği, katılımcılığı ve kültürel paylaşımı gözeten bir müze olması hedeflenmiş ve bu kapsamda değerlendirildiğinde sergileme, mekan, koleksiyon oluşumu, halkla ilişkiler bakımından özgün yapı ortaya koyan özellikler göstermesi amaçlandı.

Arkeoloji Müzesinde, prehistorik dönemden bugüne insanın yaşam serüveninin, dönemlere ait bilgi metinleri, görseller, diaromalar ve canlandırmalar yardımıyla anlatıldığı yedi salon bulunuyor.

“Salonlarda Prehistorik dönem eserleri, Hitit, Asur, Arkaik, Hellenistik, Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait heykel, lahit, stel, sunak ve büstler gibi taş eserler, cam, pişmiş toprak ve bronzdan yapılmış çeşitli kaplar, pişmiş toprak ve bronz kandil ve figürinler, silindir ve damga mühürler, cam, bronz ve altın takılar ile diğer arkeolojik buluntular yer almaktadır. Teşhir edilen eserler içerisinde özellikle Hitit Fırtına Tanrısı Tarhunda’ya ait taş heykel, Anadolu Hiyeroglif Yazıtlı Stel, Babil Steli, Adana’nın Karataş İlçesi’nde denizden çıkarılan bronz Erkek Heykeli ile Roma dönemine ait mermer “Antropoid Lahit” ve “Akhilleus Lahti” dikkat çekiyor.”

müze 68 bin 530 metrekare hizmet alanıyla Ortadoğu´nun ve Türkiye´nin en büyük müzesidir.

http://

 benzer yazılar

Adana’da Yayla Turizmi  

Adana’da Yayla Turizmi

Adana Atatürk Evi Müzesi  

Adana Atatürk Evi Müzesi

ADANA MERKEZ PARK  

ADANA MERKEZ PARK