Bu Kategoridesiniz : 25 Şubat 2018 Pazar 08:33

Adana’nın cennet köşesi DİLBERLER SEKİSİ

YAZIYI OYLA
[Total: 1 Average: 4]

Her Adanalının bir kenarında anısının bulunduğu 
Nice aşklara, terk edilişlere, vedalara ev sahipliği yapmış
Adana’nın hak ettiği değeri görmeyen köhne güzelliği
Meşhur Dilberler Sekisi..

Dilberler Sekisi; kulağa hoş gelen afili ismi, kartpostallık görüntüsü ve muazzam ambiyansı ile söylenmemiş şarkılar, yazılmamış şiirler gibi Adana’nın cennet köşelerinden biri. Seyhan nehrini tüm güzelliğiyle izleyebileceğiniz, kentin göbeğinde kentten apayrı, yeşil ve doğayla baş başa zaman geçirilebilecek bir nevi Adanalıları boğazı.. Adana’da gezilecek ve görülecek yerler arasında ilk sıralarda gelen Dilberler Sekisi, Seyhan nehri ‘nin zamanla yüzeyi aşındırarak şekil verdiği ve teraslar oluşturduğu doğal manzarası. Adanalılar ne zaman şehrin kalabalığından darlansa kendini Dilberler’e atarak huzurun kalbinde ferahlayarak iç geçirir. Menderes’ten sonra Adanalının meditasyon merkezlerinden biridir Dilberler. Adana’nın kendine has kokusunu burada akşamüstü veya ılık yaz gecelerinde alabilirsiniz. 

Bahar ve yaz günlerinde güneş gökyüzünü uğurluyorken, akşam üstleri Dilberlerin kıyısında yosun kokuları eşliğinde yürüyüş yapmak ayrı bir keyif olur. Yürürken hafiften sallanarak heyecan yaratan gençlik köprüsünü kullanarak nehrin öbür yakasına geçmek, okaliptüs ve gelin duvağı ağaçlarının akşamüstü parıltısını izleyerek gölgede dinlenmek, regülatör köprüye gelince bir bira çakmak Adanalının ritüelleri arasındadır. Kimisi bisiklet kiralayıp manzara eşliğinde spor yapar, kimisi dostlarıyla pikniğe koyulur. Adana’da bir çok aşkın ilk heyecanları yine Dilberler’de hayata geçer.  Dilberler diyince “ öptüğü kızlar “ gelir Adanalının aklına. Yol üstü sevenleri el ele tutuşup sevdalarını Dilberler’in manzarasıyla cilalar. Adana’da zaman akıp giderken Dilberler Sekisinde akrep ve yelkovan havada asılı kalmıştır.  Adanalıların unutamayacağı en güzel anılarının hatırasıdır Dilberler coğrafyası. Adana’da düğün fotoğrafı dış çekimi için en ideal yerlerden biridir. Adana’daki gelin ve damatlar mutlu birliktelerinin ilk pozlarını burada verir.

Elinde pilli fenerle geceleri bira şisesi toplayan garip amcaları, her metre karesinde tutku ve bağlılık kokan aşkların ve dostlukların yaşandığı, nehir boyunca manzaraya karşı park edilmiş dizi dizi arabaları, yokuşu ve havası ile bir sevdanın tüm metaforlarını taşır.

İşin garip tarafı, ” Dilberler Sekisi ” isminin Adanalılar tarafından kayıtsızca kabullenmesidir. Çünkü bir isim, ne manaya geldiği anlaşılmasa da ancak bu kadar mekanına yakışabilir. Adanalılar Dilberler Sekisi’nin ismini telaffuz ederken ” Dilberler Sekizi ” veya ” Dilberler Seksi ” olarak sürekli olarak yanılgıya düşer ve esprili monologlardan sonra konu bir şekilde kapanır.  Adını henüz duymamış bir yabancıya ilk defa ismini zikrettiğinizde karşınızdakini bir iki saniye düşündürüp mavi ekran vermesine sebep olur. Seki, bilindiği üzere akarsuların iki yakasındaki yamaçlarda, bazı deniz ve göl kıyılarında görülen basamak biçiminde yeryüzü şekilleri manasına gelen coğrafi bir terim. Tahmin edileceği üzere ismin buradan geldiği düşünülse de işin gerçek tarafı hiç de öyle değil. Peki Dilberler Sekisi’nin bu egzantirik ismi nereden gelmiştir, hikayesi nedir ? Adanalılarca dilden dile dolaşan efsane ve rivayetlerde şöyle anlatılır;

Dilberler Sekisi, uzun yıllar önce Adana’nın soylu ve zengin ailelerinin konakladığı, yaz mevsiminin bir kaç ayında bunaltan Adana sıcaklarında biraz olsun ferahlatan bir dizi bağ evleriyle çevriliymiş. Kaldı ki şimdilerde bile o günlerden izler taşıyan, ahşap yapılı, geniş bahçeli konak tarzı bir kaç ev durur Dilberler’de. Adananın sosyetesi orada gezer, genç kız ve erkekler burada yürüyüş ve sohbetler yaparmış. Dilber’de bilindiği hoş ve alımlı kadın manasına gelir. İşte hikaye’nin çıkış noktası da burada başlar. Haliyle o dönemde instagram, twitter gibi sosyal medya ve arkadaşlık siteleri olmayınca tıp ki eski zamanların flört ilişkileri gibi gençler birbirlerine manalı bakışlar atıp, sevdiği insana mektup ve haber yollayarak ilk adımı atarmış. Ancak işin çok ince bir noktası şu ki; eğer bir delikanlı gözüne kestirdiği hatuna manalı bakışlar atarken bir adap varmış. Kızın hareketleri işveliyse tanışmalarına izin varmış. Adana’nın dilberleri sevdiklerine gönüllü olduğunu bu hareketlerle belli eder ve gizliden mesaj verirmiş. Delikanlının baktığını fark eden dilberin eğer gönlünde biri varsa yürürken bir kaç adım “seker”miş ki başının bağlı olduğu belli olsun. Bunun anlamı da gönlümde biri var, uzak dur manasında. Bunu fark eden delikanlı da gözüne “sek”meyene bakarmış. O zamanlarda aşk böyle yaşanırmış Adana’da. Olabildiğince gizli bir o kadar da heyecanlandıran cinsten. E herkesin dillerinde ıslanan o meşhur söz boşuna değil elbette: ” En güzel aşklar Adana’da başlar “

kaynak:http://adanacity.net/

Adana’da Seyhan Nehri’nin batı yakasında (Seyhan) bulunan seki, yürüyüş parkuru ve semte verilen genel ad.

Dilberler Sekisi, alüvyal tabanlı vadi üzerindeki Seyhan Nehri’nin, yeniden canlanarak yatağını kazması neticesinde oluşan yüksekte kalmış eski vadi tabanıdır. Ülkemizde çeşitli zamanlarda epirojenez görüldüğü için vadiler boyunca taraçalar da görülür. Taraçalar biriktirme şekilleri olmakla birlikte oluşumlarında akarsu aşındırması da etkili olmuştur.

Dilberler Sekisi, Seyhan nehri ‘nin zamanla yüzeyi aşındırarak şekil verdiği ve teraslar oluşturduğu doğal bir yapıdır. Nehir kenarında bulunan bu bölge zamanla Çam, okaliptüs, salkım söğüt, palmiye ve rengarenk çiçeklerle yeşillendirilmiş ve nehir yakınında şelalenin bulunduğu yaklaşık 1.5 milyon metrekarelik Seyhan Vadisi bir rekreasyon alanı oluşturulmuştur. Sekide, yosun kokusuyla karışık Seyhan’ın kokusunu hissederek sabah yürüyüşleri ve akşam gezileri yapılabilmektedir. Ayrıca köprünün kolonlarında kim olduğu bilinmeyen Graffiti sanatçıları tarafından yapılan imzalar bulunmaktadır.

Nehir kenarında, Seyhan Barajı ile Eski Baraj arasındaki yaklaşık 5 kilometrelik Dilberler Sekisiyürüyüş ve gezinti parkuru bulunur. Buradan, Gençlik Köprüsü ile Seyhan nehrinin diğer yakasındaki Yaşar Kemal Korusu’na bisikletle ya da yürüyerek geçmek mümkündür. Seki sayesinde kentin göbeğinde kentten apayrı, yeşil ve doğayla başbaşa zaman geçirilebilmektedir.

http://https://yandex.com.tr/harita/-/CBeOmGgBpB

http://

 benzer yazılar

Adana’da Yayla Turizmi  

Adana’da Yayla Turizmi

Adana Atatürk Evi Müzesi  

Adana Atatürk Evi Müzesi

ADANA MERKEZ PARK  

ADANA MERKEZ PARK