Bu Kategoridesiniz : / 27 Şubat 2018 Salı 08:48

ÇEŞME PLAJLARI İZMİR

YAZIYI OYLA
[Total: 3 Average: 4.7]

Çeşme, İzmir’in belki de en popüler ilçelerinden biri. Özellikle yaz aylarında denizseverlerin akın ettiği bir yerdir. Masmavi ve tertemiz plajlarının yanı sıra büyüleyici koylarıyla da ziyaretçilerini kendisine hayran bırakır. Çeşme’de ziyaretçilerin en çok tercih ettiği plajların başında ise Ilıca Plajı gelir. Ilıca Plajı termal suyu, taş içermeyen beyaz kumu ile hem yerel halkın hem de şehir dışından yahut yurtdışından gelen ziyaretçilerin en çok sevdiği plajlardan biridir.

Çeşme’de Ilıca Plajı kadar popüler bir diğer adres ise Aya Yorgi Koyu olacaktır. Aya Yorgi, çok sayıda işletmenin bulunduğu bir koy. Turkuaz renkli deniziyle âdeta bir havuza benzeyen Aya Yorgi Koyu, Çeşme’nin en popüler eğlence merkezidir. Yan yana sıralanmış bu mekânlarda gündüz saatleri boyunca denizin tadını çıkarabilir; akşamları ise sabaha kadar devam eden eğlence ortamına karışabilirsiniz. Aya Yorgi mekânları, her geçen yıl değişiklikler gösterse de koyun en eski ve en popüler mekânı Paparazzi’dir. Paparazzi, gündüz saatlerinde plaj olarak kullanılırken; akşam saatlerinde ise gece kulübüne dönüşmektedir. Burası aynı zamanda Çeşme’nin Mavi Bayraklı plajlarından biridir.

Diğer Çeşme Plajları

Alaçatı Piyade Koyu: Bu koy serin suları sevenler için güzel bir seçenektir. Sahili kumludur ve çok temizdir. Aynı zamanda rüzgârın olmaması da büyük bir avantajdır. Bu koyda isterseniz su sporları yapabilirsiniz. Geceleri de eğlenceler düzenlenir. İsterseniz havayı karartıp düzenlenen eğlencelere katılabilirsiniz.

Alaçatı Liman Mevkii: Rüzgârı ve sakin deniziyle sörf yapmaya elverişli yerlerden biri Alaçatı Liman Mevkii’dir. Denizi sığdır, dolayısıyla çocuklu aileler tarafından tercih edilen yerlerden biridir.

Çark Plajı: Çark Plajı Alaçatı’daki rüzgâr sörfçülerinin güneyinde yer alır ve mutlaka uğramanız gereken noktalardan biridir. Çeşitli ‘beach club’lara ev sahipliği yapan plaj, gün boyu rüzgâr alır. Bu sayede sıcaktan bunalmadan güneşlenmek isteyenler için tercih edilen noktalardan biridir.

Deliklikoy: Kırık beyaz kayalarıyla, berrak denizi ve sessiz sakin atmosferiyle burası Alaçatı’nın kalabalık ve civcivli ortamlarından kaçmak isteyenler için güzel bir seçenektir. Son dönemlerde özellikle gençler arasında popüler olmuştur. Herhangi bir işletme olmayan koya şahsi aracınız dışında ulaşım bulunmamaktadır. Sörf okullarının ters istikametine doğru, Port Alaçatı’nın 5 km uzağındadır.

Pırlanta Plajı: Pırlanta Plajı özellikle uçurtma sörfü (kitesurf) yapmak isteyenlerin tercih ettiği bir plajdır. Çeşme’nin “sörfün başkenti” olarak anılmasındaki en büyük etkenlerden biri bu plajdır. Plajın kumu da denizi de adı gibi oldukça değerli ve özeldir.

Altınkum Plajı: Altınkum Plajı, tropikal adalarla yarışacak güzelliklere sahip olan bir plajdır. Her yıl büyük ilgi gören plaj, adını altın rengindeki kumlarından almaktadır. Sığ denizi ve ince kumuyla özellikle aileler tarafından sıkça tercih edilir. Suyu Çeşme’nin diğer denizlerine göre daha serindir.

Kocakarı Plajı: Dalyan Mahallesinin girişinde yer alan Kocakarı Plajı, Çeşme Yarımadası’nın kuzey batısında, merkeze 5 kilometre uzaklıktadır. Dalyan; balıkçılık faaliyetleri ve dolayısıyla balık restoranları ile ünlüdür. Sakinlik ve dinginlik arayan tatilcilerin öncelikli olarak tercih ettiği yerlerin arasındadır.

Sakızlıkoy: Dalyan’ın incisi olarak nitelendirilen, ot kokularının yoğun olarak yayıldığı Sakızlıkoy, sakin ve huzur veren denizi sebebiyle çokça tercih edilmektedir. Koyda voleybol ve futbol gibi spor aktivitelerinin yapılıyor olması, vaktini sporla geçirmek isteyenler için birebirdir.

Paşa Limanı: Paşa Limanı, dalgasız ve ılık deniziyle beklentilerinizin üzerinde bir tatil geçirme imkânı sunar. Kamp alanlarının da bulunduğu bu koyda denize girmek, Çeşme ziyaretiniz sırasında mutlaka yapmanız gereken aktivitelerden biridir.

Aqua Beach Club, Şifne: Kaplıcalarıyla ünlü Şifne’nin en popüler adreslerinden biri de şüphesiz Aqua Beach Club’dır. Burası, 50’den fazla minerali içeren termal havuzun denize karıştığı yerdir.

Boyalık Koyu: Çeşme Yarımadası’nın kuzeyinde yer alan, Ilıca ile Çeşme arasındaki doğal ve sakin bir plaj olan Boyalık Plajı beyaz ve kumlu bir plaj olup yaklaşık 2 kilometre uzunluğundadır. Sıkça tercih edilen bu koy, Ilıca Plajı’nın karakteristiklerini gösterir.

Tekke Koyu Plajı: Çeşme merkez yakın konumda yer alan Tekke Koyu; incecik, altın sarısı kumlu bir plajdır. Berrak deniziyle tatilcilerin tercih ettiği plajlar arasındadır. Tekke Koyu Plajı, W Plajı olarak da bilinir.

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Sulu Ada’ya Nasıl Gidilir  

Sulu Ada’ya Nasıl Gidilir