Bu Kategoridesiniz : 27 Şubat 2018 Salı 14:00

Zeytintaşı Mağarası – Antalya

YAZIYI OYLA
[Total: 2 Average: 4.5]

Coğrafi yeri ve ulaşım

Zeytintaşı mağarası Antalya’ya bağlı Serik ilçesinin 15 km kuzeyinde bulunan Akbaş köyünün gökçeler mahallesinin güneydoğusunda, Zeytinlitaş tepenin güney yamacında yer alır. Mağaraya Serik’ten üründü-deniz tepesi- kızıllar- gökçeler- akbaş yoluyla gidilmektedir. Mağara Antalya’ya 54 km, Serik’e 16 km, Aspendos’a 10 km’dir.

Özellikleri 

Mağara alttan ve yanlardan geçirimsiz birimlerce kuşatılan Sura-Kratase yaşlı kireç taşları içinde belirgin bir fay hattı üzerinde gelişmiştir.Mağara 14 metre derinlikte ve çift katlı olup üst kat uzunluğu yan dehlizlerle birlikte 136 metre, alt kat 97 metre uzunluğundadır. İçinde oluşumu devam eden sarkıt, dikit ve sütunlar her türden damlataşlar ile kaplıdır. Ayrıca büyük sütunlar arasında yer alan gölcükler, mağaranın görünümünü daha da ilginç şekle dönüştürmektedir. Mağara eni 0.03 metre ve uzunluğu 0.70 metreyi bulan makarna sarkıtları ile eşi ve benzeri bulunmayan karakteristik özelliklere sahiptir. Eşsiz bakir bir çevre doğal güzelliğe sahiptir. Çevrede yürüyüş, tırmanma ve safari turu ile doğal ve yabani hayvan foto safarisi yapılabilir. Mağaranın bulunduğu yer ve çevresi tipik Akdeniz iklimine sahip özel klimal bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla her tür Akdeniz bitkisi yetişebilmektedir. Havası ve doğası insana huzur ve ferahlık verir.

Sarkıt, dikit ve sütunların oluşumunun devam etttiği Antalya’nın Serik ilçesindeki iki katlı Zeytintaş Mağarası, özel önlemler ile korunuyor ve aynı anda en fazla 10 ziyaretçinin girişine izin veriliyor – Üst katı 136, alt katı ise 97 metre uzunluğundaki mağarada bulunan “Makarna” sarkıtların dünyada eşi yok

kaynak:http://www.ktbyatirimisletmeler.gov.tr/

 benzer yazılar

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Kazanova Halk Plajı  

Kazanova Halk Plajı

Sulu Ada’ya Nasıl Gidilir  

Sulu Ada’ya Nasıl Gidilir