Bu Kategoridesiniz : 28 Şubat 2018 Çarşamba 13:41

Kaçkar Dağları

YAZIYI OYLA
[Total: 7 Average: 5]

Kaçkar Dağları

Kaçkar Dağları, ülkemiz için çok büyük önem taşıyan bir bölgedir. Gerek coğrafyası ile gerek iklimi ile Kaçkar Dağları oldukça farklı dağlardan biridir. Ülkemizin kuzey tarafında kalan bu dağlar, çok eski zamanlarda oluşmuş ve farklı özellikleri ile insanlar tarafından tanınmıştır. Doğu Karadeniz sahili boyunca paralel bir şekilde uzanmaktadır. Bu dağların kıyıya paralel olarak uzanması nedeni ile dağların arka kısımlarında kalan bölgelerde deniz etkileri görülmez. Bu durum kimi zaman oldukça iyi olsa bile bazen de tabi ki olumsuz durumlara neden olabilmektedir. Bu dağların Kuzey Anadolu tarafındaki bölgeleri bu dağların ülkemizdeki doğu kısımlarını oluşturmaktadır. Kaçkar Dağlarının en yüksek kesimleri ülkemizin doğu kısımlarında bulunmaktadır. Net olarak ölçülen kesiti 3932 m olan bu dağların batı bölgelerimizde ölçülen yüksekliği net olarak 2000 m kadardır. Yani Kaçkar Dağlarının yüksekliği batıdan doğuya doğru gidildikçe artış göstermektedir. Kaçkar Dağının en yüksek bölgesi ise Kaçkar Kavrum Dağıdır. Kaçkar Dağlarının bu bölgelerinde yüksekliğin bu kadar fazla olması nedeni ile geçmiş yıllarda bu dağ ülkemizde milli bir park olarak ilan edilmiştir. Bu dağın bölümlerinden en çoğu ülkemiz sınırları içerisinde olan Rize ilinde bulunmaktadır. Dağın kalan küçük kısmı ise yine ülkemiz sınırları içerisinde bulunan Artvin ili sınırlarında bulunur. Kaçkar Dağlarının çok bir bölümü kurak olsa bile aslında bu dağın bazı bölgeleri ormandır. Bu dağın bölümlerinde bu şekilde farklılıklar görülmesinin en büyük nedeni Kaçkar Dağlarının bazı bölgelerinin deniz etkisi altında olmasıdır.

Ülkemizde Kaçkar Dağlarında çok farklı amaçlar ile ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Özellikle adrenalin sporları ile ilgilenen insanlar tarafından Kaçkar Dağlarında farklı sporlar yapılmaktadır. Bu sporlardan en çok kaya tırmanışı, dağcılık ve akarsuların çok olması nedeni ile rafting sporları bu dağlarda çok ilgi görmektedir.

Bu sporların yapılması Kaçkar Dağlarına turistlerinde uğramasına neden olmaktadır. Bu sporların hemen hemen her insan tarafından bu dağlarda yapılması nedeni ile Kaçkar Dağları, bu sporlar ile ilgili bir merkez haline gelmiştir. Bu nedenle bu bölgelerin kendisine özgü bir doğası bulunur. Kaçkar dağları, insanlar için çok büyük bir rahatlama bölgesidir. Özellikle sessizliği ve tertemiz havası ile tam bir tatil bölgesidir. Fakat bu dağlara daha çok kamp yapmak amacı ile gidilir. Çünkü Kaçkar Dağlarında özellikle yapılmış konaklama bölgeleri bulmak oldukça zordur. Bunun için bir tatil merkezi olarak düşünülmesi son derece yanlış olacaktır. Kaçkar Dağlarının kendisine özgü bir kültürü bulunmaktadır. Bu kültür aslında bu bölgelerde yaşayan insanların kültürleri ile birebir aynıdır. Bu durum nedeni ile kültürel olarak farklı insanları görmek Kaçkar dağları ile oldukça kolaydır. Yıllık olarak bu dağlar ve bu dağlardaki kültürlerin farklılığı nedeni ile ülkemiz çok fazla sayıda turist çekmektedir. Bu durum ise yine ülke ekonomisi ve kültürlerimizin yayılması amacı ile çok büyük bir önem taşımaktadır.

Kaçkar Dağları, üç ayrı bölüme ayrılmıştır. Bu bölgeler ile insanlar bu dağları farklı şekillerde değerlendirmiş ve tabi ki bu dağların bazı bölgeleri ayrı tutulmuştur. Kaçkar dağları şu şekilde farklı bölümlerden oluşur;
 
       1. Batıda yer alan Verçenik Dağı,
 2. Merkezde bulunan Kavrun Dağları,
3. Doğu bölgelerde bulunan Altıparmak Dağları
Bu üç bölgenin tümüne ise insanlar tarafından Kaçkar Dağları denilmektedir. Kaçkar dağları, Türkiye’de bulunan tüm dağlar arasında yükseklik olarak 4. sırada yer almaktadır. Dağların en büyük dikkat çeken bölgesi ise dağların arasında bulunan büyük akarsulardır. Bu akarsular hem kuzeyde hem de güneyde bulunan derin vadiler içerisindedir.
Türkiye’nin kuzeyinde, Doğu Karadeniz sahili boyunca uzanan bir dağ sırası. Kuzey Anadolu Dağları’nın doğudaki bölümünü oluşturur. Doğusundaki birçok zirvesi 3500 m üzerindeyken, batı kesimi 2000 m yüksekliğe kadar ulaşır. En yüksek noktası olan Kaçkar Kavrun Dağı 3932 m yüksekliktedir. 1994 yılında milli park ilan edilmiştir. Milli parkın büyük bir bölümü Rize ili Çamlıhemşin ilçesi sınırları içinde, küçük bir bölümü de Artvin ili Yusufeli ilçesi sınırları içinde kalmaktadır.
kaynak:https://dag.gen.tr/

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…