Bu Kategoridesiniz : 03 Mart 2018 Cumartesi 18:23

Kovada Gölü

YAZIYI OYLA
[Total: 2 Average: 4.5]

Adres : Eğirdir yolu 23. km 32500 Eğirdir/Isparta.
Isparta Eğirdir ilçesine 23 km mesafededir.

Koordinat : 37°37’09.79”K – 30°52’14.74”D

Alan : 6 534 Dönüm (6 534 000 M2)

İlan yılı : 1970

Açıklama : 
Milli Parkımız, Tabii bitki ve hayvan toplulukları, piknik, manzara, eğitim, dinlenme ve eğlenme, turizm gibi olanaklar sunuyor.

Eğirdir gölüne bir kanal ile bağlı ve Eğirdir gölünden beslenen Kovada Gölü, tam anlamıyla bir doğa şaheseri. Kovada Gölü Milli Parkına ulaşmak oldukça kolay. Eğirdir’den Antalya yönüne giderken yaklaşık 30-35 km sonra yol ayrımından Karadiken köyü tabelasını takip ederek ulaşılıyor. Eğer bu ayrımdan sapmayıp düz giderseniz gölü görmeden pas geçip Yazılı Kanyona gidiliyor.

Isparta’nın Eğirdir ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Millî park sâhası içerisinde konaklama ve piknik yapma amaçlı hazırlanmış yerler mevcuttur. Burada otelde değil çadırlarda ve karavanlarda kalınalabilir.

Akdeniz Bölgesi nin Isparta ili sınırları içindedir. 1970 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 6.551 hektardır.Adını aynı ilçede bulunan Kovada Gölünden almaktadır.

Eğirdir Gölü nün güneye devamı olan Kovada Gölü, aradaki dar bölgenin alüvyonlarla dolması sonucu ayrı bir göl halini almıştır. Jeolojik olarak karstik tektonik bir polye olan göl, Eğirdir ve Beyşehir Göllerinde olduğu gibi turkuvaz mavisi sularıyla bilinir.

Endemik Bitki :
Kızılçam, endemik bir ağaç türü olan Kasnak meşesi (Quercus vulcanica) ve çınar, milli parkın başlıca ağaç türleridir. Otsu flora bakımından da zengindir.

Hayvan Türleri :
Milli park, sazan, tatlı su levreği ve ıstakozu sucul fauna türleri ile tilki, sansar, yaban domuzu, tavşan, sincap, kirpi gibi memeli hayvan türlerine ve ötücü kuşlara sahiptir.

Çevre halkının rekreasyon için yararlandığı milli park, peyzaj değerleri bakımından dikkat çekmektedir.

Kovada Gölünün etrafı, sık ormanlık alanlar, ormanlık dağlar ve kısmen meyva bahçeleriyle kaplı. Belki de bu yüzden göl görüntüsü ve manzarasıyla insanı gerçekten büyülüyor. Sonbahar yağmurları sonrası çöken sis içerisinden seçilebilen ağaçlar, gölün yeşil suları, yüksek dağlar ve sisler içerisinden alçak uçan yabani ördek sürürüleri sanki duvara astığımız bir manzara panosu gibi önünüze seriliyor.

FAUNA:
Memeliler: Yaban keçisi, sansar, yaban domuzu, porsuk, tavşan, tilki, ağaç sincabı.
Kuşlar: Kartal, şahin, karga türleri, çulluk, keklik, saksağan, tespiti yapılmamış çok sayıda yerli veya göçmen kuş türünün yanında 59 adet yerli, 26 adet kış göçmeni, 48 adet yaz göçmeni, 20 adet transit göçen olmak üzere 153 adet su kuşu türü bulunmaktadır. Ormanlık alanlarda ise 49 kuş türü tespit edilmiştir.
Balıklar: Pullu sazan, kadife, sudak, havuz balığı, kerevit.
Sürüngenler: Adi kertenkele, kaplumbağa, yılan belli başlılarıdır.

FLORA:
Orman ağaç ve ağaççıkları: Kızılçam, karaçam, sedir, toros göknarı, Meşe (sapsız, saçlı, pırnal, kermes, kasnak) türleri, ardıç, çınar, çitlenbik, akçakesme, mirtus, menengiç, boyacı sumağı, yemişen, böğürtlen, defne, tesbih çalısı, karaçalı, karamuk, laden. Otsu bitkilerin yapılmış bir tespiti bulunmamaktadır.

KÜLTÜREL VE ARKEOLOJİK DEĞERİ :
Gölün en derin yeri günümüzde 7 m. dir. Suda bulunan ve göle yeşil renk veren tortular gölün dibinin görülmesini engellemektedir. Kovada Gölü Milli Parkı içerisinde eski medeniyetlere ait hiçbir emare bulunmamakla birlikte yakın çevresinde tarihi ve arkeolojik değeri çok yüksek önemli sahalar mevcuttur. Kovada Gölü, Greko-Romen Psidyasına çok yakındır. Neolotik devirden Omanlı Devrine kadar yakın çevresinde yaşayanlara ait, Yazılı Kanyon-Kral Yolu, Ağlasun (Sagalossos), Burdur (Hacılar Höyüğü), Eğirdir (Dündar Bey Medresesi, Hızır Bey Camii), Atabey Medresesi, Yalvaç (Psidia bölgesi) gölün yakın çevresindeki önemli kalıntı ve yapılardır.

MEVCUT KULLANIMI :
Kovada Gölü Milli Parkı 1970 yılında Milli Park olarak ilan edilmiş, UDGP da 1970 yılında yaptırılmış olmasına rağmen yıllardır uygulanmamış olmasından dolayı günün koşullarına cevap bulunamamış mevcut köylerle problemler artarak devam etmiştir. Genel saha içinde 2003 yılında Kovada Koyu Günübirlik Kullanım Alanına SDÜ Orman Fakültesi Peyzaj A.B.Dalına uygulama projesi çizdirilerek DKMP Genel Müdürlüğü ile Antalya K.T.V.K.K’ na Onaylattırılarak uygulamaya başlanılmıştır. .Uygulama sırasında sahada uzun yıllardır bulunmayan su-elektrik gibi alt yapı çalışmaları tamamlanarak saha içerisinde kapı girişi, giriş kontrol kulübesi, 2+2’li WC, çeşme, çocuk oyun grubu, yürüyüş yolları, ahşap piknik üniteleri (ahşap kamelya, piknik masası, bank v.b), ahşap iskele, manzara seyir kulesi, tanıtım ve ikaz levhaları, tanıtım ziyaretçi merkezi, satış stantları, otopark, satış büfesi yaptırılmıştır. Ziyaretçi tanıtım merkezi 2007 yılında çıkan yangın sonucu tamamen kullanılamaz duruma gelmiştir. Tekrar yapılması için çalışmalar devam etmektedir.

Gölde sazan, kadife ve tatlı su levreği, tatlı su ıstakozu bulunuyor. Bölgede avlanmak yasak. Ne varki kaçak avcılara rastlanabiliyor. Buna rağmen Kovada Gölünde 153 tür su kuşu tespit edilmiş. Bunların bazılarına ziyaretçi alanında yer alan ahşap iskelelerden dürbününüzle gözlemleyebilirsiniz. Bu kuşlardan yaban ördeği, kaz, angut, keklik ve çulluklara mevsimlerine göre milli parkta gözlemlenebilir.

kaynak:http://www.parklarimiz.com/kovada-golu-milli-parki.html

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…