Bu Kategoridesiniz : / 04 Mart 2018 Pazar 10:50

Van Nerede ?

YAZIYI OYLA
[Total: 3 Average: 4.3]

Van, Türkiye’nin bir ili ve en kalabalık on dokuzuncu şehri. Van İl Nüfusu: 1.100.190’dır. Doğu Anadolu Bölgesinde yer alır. Van ili nüfus bakımından bu bölgenin en büyük ilidir.

İl, toprakları 19.069 km kare olan yüzölçümü ile Türkiye topraklarının %2,5’ ini oluşturur. Van, yüzolçümü bakımından Türkiye’nin 6. büyük ilidir. Van, Doğu Anadolu bölgesi’nin volkanik dağlarla kaplı çukur kesiminde bulunan Van Gölü’ nün doğu kıyısına 5 km uzaklıkta çok az meyilli bir arazi üzerine kurulmuştur. Rakım yüksekliği yaklaşık 1725 m dir. Türkiye’ nin en büyük gölü olan Van Gölü, yüksek dağların ortasında bir çöküntü durumundadır. Çevredeki yüksek dağlar Van ilinin sınırını oluşturur.

Van ili kuzeyden Ağrı ili, Doğubeyazıt, Diyadin ve Hamur ilçeleri; batıdan Van Gölü ile Ağrı ilinin Patnos ilçesi, Bitlis’ in Adilcevaz, Tatvan ve Hizan ilçeleri; güneyden Siirt’ in Pervari, Hakkari ili, Beytüşebap ve Yüksekova ilçeleri ile komşudur. Doğuda İran Devleti yer alır.
 
        Van, Doğu Anadolu bölgesinde bulunan diğer bütün iller gibi tarih, doğa, kültür ve kış turizmi bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Van’da bunlara ek olarak bir de deniz turizmi potansiyeli vardır ki, uygun yatırımlarla burada dört mevsim çok çeşitli turizmin etkinlikleri düzenlenebilir. Bu bilinçle hareket eden Van Valiliği Turizm Konseyi Turizm Envanter Komisyonu ilin kültürel ve doğal değerlerinin envanterini çıkarmaya başlamıştır. Güncellenmesi planlanan il sınırları içindeki kültür ve doğal değerlerin listesi aşağıdaki gibidir.
 
VAN İSMİNİN MENŞEİ
Van isminin nereden geldiği ve kaynağı konusu henüz tam olarak açıklığa kavuşmamış olmasına rağmen konuyla ilgili bazı önemli görüşler şöyledir:
        Evliya Çelebi, Seyahatnamesinde Büyük İskender’in, Van Kalesi’ndeki Vank adli bir mabedin adını şehre verdiğini belirtmektedir.
        Başka bir rivayete göre, Van pek eski bir şehir olup, M.Ö. 1900’lerde Asur Melikesi Meshure Sah Meryem (Semiramis) adına izafeten Şahmerimekerd şeklinde adlandırılmıştır. Daha sonra Küyanyâ’nın son devrinde Van adındaki valinin şehri genişletip güzelleştirmesi nedeniyle bu idareciden itibaren şehir Van olarak anılmıstır.
        Van adının kaynağı konusunda akla en yatkın ve bilimsel görüş Urartuca Biane veya Viane’den çıkmış olduğudur. Tarihi kaynakların bütününde, Urartular kendilerine Bianili demişlerdir. Urartular’in yükselme devrinde Biate adı altında bir çok şehir ve insan topluluğu Van bölgesine toplanmıştır.

Van ve İlçeleri Arası Mesafeler

 • Van ↔ Bahçesaray 66.3 km.
 • Van ↔ Başkale 73.0 km.
 • Van ↔ Çaldıran 84.1 km.
 • Van ↔ Çatak 61.7 km.
 • Van ↔ Edremit 15.8 km.
 • Van ↔ Erciş 60.1 km.
 • Van ↔ Gevaş 33.6 km.
 • Van ↔ Gürpınar 18.8 km.
 • Van ↔ İpekyolu 6.3 km.
 • Van ↔ Muradiye 64.3 km.
 • Van ↔ Özalp 53.6 km.
 • Van ↔ Saray 68.6 km.
 • Van ↔ Tuşba 3.9 km.

Van iline en yakın ilçe 3.9 km ile Tuşba, en uzak ilçe ise 84.1 km ile Çaldıran olarak hesaplanmıştır.

ULAŞIM

UÇAK SEFERLERİ

-Türk Hava Yolları

İstanbul Atatürk Hava Limanından her gün iki sefer geliş iki sefer gidiş olmak üzere toplam dört sefer yapılmaktadır.

Anadolu Jet

Ankara Esenboğa Hava Alnından Günde 4 gidiş 4 geliş seferi yapılmaktadır. Ayrıca İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından bir gidiş bir geliş yapılmaktadır.

Pegasus

İstanbul  Sabiha Gökçen Hava Limanından gün içerisinde bir kere olmak üzere her gün gidiş ve dönüş seferi yapılmaktadır.

Sun Express

İzmir ve Antalya Hava Alanlarından gün içerisinde bir kere olmak üzere gidiş ve dönüş seferleri yapılmaktadır.

 

Yapılan uçak seferleri dışında kara yolu ile Türkiye’nin her tarafına şehirleri arası ulaşımı sağlayan otobüs firmaları bulunmaktadır.

Ayrıca Bitlis’in Tatvan ilçesinden Van’a  karşılıklı feribot seferleri yapılmaktadır.

Van Tebriz, Van Tahran arası demiryolu ile ulaşım sağlanabilmektedir.

 

VAN TANITIM FİLMİ

 

 

VAN HARİTASI

Kaynak : http://www.vankulturturizm.gov.tr/

Foto Kaynak : @van_guzel instagram sayfası Van iline ait güzel fotoğrafları bu sayfada bulabilirsiniz .

 

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…