Bu Kategoridesiniz : 05 Mart 2018 Pazartesi 07:08

Gala Gölü Milli Parkı

YAZIYI OYLA
[Total: 2 Average: 5]

Adres :Enez ilçe merkezinden 1 km 37770 Enez/Edirne.

Koordinat : 40°46’06.79”K – 26°11’07.63”D

Alan : 6 087 Dönüm (6 087 000 M2)

İlan yılı : 2005

Açıklama : Milli parkımızdaki aktiviteler nadir ekosistemler, biyolojik çeşitlilik, gezi, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, piknik, kültürel değer zenginlikleri ve arkeolojik kalıntılar, eğitim, fotoğrafçılıktır.

Milli Parkımız Marmara bölgesinde Edirne ilimiz Enez ve İpsala ilçesi sınırları içerisinde yer alan Pamuklu ve Küçük gala göllerini kapsayan bir bölgededir.

Parkın Kaynak Değeri :

Milli parkımız doğal sulak saha, göl ve orman ekosistemlerini ve bu ekosistemlerde barınan çeşitli canlı türlerini barındırıyor. 130 çeşit kuş türünün varlığı, kuş göç yolları üzerinde bulunması, nesli tehlike altında olan özellikle tepeli pelikan, çeltikçi ve küçük karabatak gibi nesli tükenmekte olan türleri barındırması kaynak değerlerini oluşturmaktadır.

Milli Parkımızın içerisinde, 163 kuş türü görülmekte olup, bu türlerin 46 türü yerli, 27 türü kış göçmeni ve 90 türü yaz göçmeni kuşlardır. Kuş çeşitlerini birarada görmek için en ideal zamanlar ilkbahar mevsiminde nisan ve mayıs ayları , sonbaharda ise eylül ve ekim aylarıdır. Balık türü olarak da 16 tür balık tespit edilmiş olup, yılan balığı, sudak,sazan ve turna gibi ekonomik değeri yüksek olan balıklarda mevcuttur.

Parkın Florası :

Nilüfer, Su sümbülü, Hasır sazı, Kamış ve ipliksi yeşil algler milli parkımızın bitkisel zenginliğidir.

Parkın Faunası :

Parkımızda bulunan yada göçlerle gelen göçmen kuşlar parkın faunasını oluşturmaktadır.
Milli Parkımızda Ak Kuyruklu Kartal, Kızıl Şahin, Küçük Kerkenez, Küçük Karabatak, Tepeli pelikan, Çeltikçi gibi nesli tükenmekte olan türler vardır.
Ayrıca parkımızda Kaşık Gaga, Angıt, Yeşil Baş Ördek, Kuğu, Sakarmeke, Gri Balıkçıl, Büyük Beyaz Balıkçıl, Küçük Beyaz Balıkçıl, Cılıbıt, Saz Delicesi, Kaşıkcı, Kılıç Gaga, Kara Batak türleri olmak üzere 163 çeşit kuş türü barınmaktadır.
Balıkladan yılan balığı, yayın balığı, Perka, kızılgöz, sudak, Delice Balığı, sazan ve turna gibi ekonomik değeri yüksek olan balıklarda gölde bulunmaktadır.

Konaklama :

Parkımızın içerisinde konaklama imkanı yoktur. Edirne ilimizin Enez ilçesinde bulunan otel ve motellerde konaklama yapılabilir.

Ulaşım :

Enez merkezinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İletişim :

Orman ve Su İşleri Bakanlığı III. Bölge Müdürlüğü
(Edirne Şube Müdürlüğü)

Tel: 0(284) 22 333 11
Faks: 0(284) 223 34 21

kaynak:http://www.parklarimiz.com/gala-golu-milli-parki.html

 

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…