Bu Kategoridesiniz : / 18 Mayıs 2018 Cuma 19:33

Türkiye Yat Gezileri nerelerde yapılmaktadır ?

YAZIYI OYLA
[Total: 7 Average: 4]

Türkiye’de yat Gezileri nerelerde yapılır ve güzergahları nerelerdir ?

İstanbul ve Çevresi

İstanbul’da yatçılar, şahane doğal manzaralar, açık deniz ve muhteşem güneş batışı ile Bizans ve Osmanlı tarihine seyahatin hazzını tadarken etkileyici hisarlar, saraylar ve camiler arasında deniz yolculuğu yapmaktadırlar. Nefes kesici Boğaz içinde deniz yolculuğu yapıp, Asya ve Avrupa’yı birleştiren iki muazzam köprünün altından geçtikten veya camilerin sıralandığı Haliç’i dolaşıp veya Adalar’daki koy ve körfezlerde gezindikten sonra Ataköy Yat Limanı, Ataport Yat Limanı ve West İstanbul Marinaya dönebilirler. Kuzey denizinden Avrupa iç sularıyla yatçılar Avrupa kanal sistemi ve Rhine ve Tuna Nehirleriyle Karadeniz limanlarına ve İstanbul Boğazı ve yat limanlarına ulaşıp, kısa ve güvenli yoldan Türk Akdeniz sahillerine ve yat limanlarına ulaşabilirler.

İstanbul’dan Ege kıyılarına ulaşırken Yalova Yat Limanı, Burhaniye Yat Limanı ile Ayvalık Yat Çekek Yeri hizmet alınabilecek önemli duraklar arasında yer almaktadır.

İzmir’den Kuşadası’na

İzmir şehri, gemi ve yatların devamlı dolaştığı dar ve uzun bir körfezin başında yer alır. Kozmopolit ve canlı şehre, galeriler, tiyatrolar ve kültürel etkinlikler özel bir hareketlilik kazandırır. Levent Marina bir yatçılık macerası başlatmak için uygundur. Urla iskelesinde kıyıyı dolduran küçük adalarda güzel plajlar ve demir atıldığında aletli ve aletsiz dalınacak, yüzülecek şaheser köşeler mevcuttur. Karaburun’da güzel oteller, çay bahçeleri ve balık lokantaları harika dağ dekoru ve berrak temiz su arasında yer almaktadır.

Çeşme civarında Büyük Altın Yunus Setur Marina kompleksi ve Ilıca Dalyandaki Çekek mahalleri güvenlik açısından kayda değerdir. Temmuz ayında Çeşme’nin uluslararası şarkı yarışması, ilçeye heyecan ve şenlik katan dünyaca ünlü icracıları cezbeder. Bu bölgedeki termal hamamlar, Ilıca Körfezi’nde deniz suyuna karışan kıyıdaki doğal kaynakları, Çeşme’nin güneydoğusunda güzel koylar muhteşem bir manzara, rüzgar ve dalgalarla güvenlikli bir demir atma imkanı sağlar.

Kuşadası Körfezi, Ege sahilinin plaj, körfez ve koylarıyla güney ve güneydoğuya açılmaktadır.

Teos Marina ve Alaçatı Yat Limanı bölgenin önemli tesisleri arasında yer almaktadır.

Kuşadası’ndan Bodrum’a

Kuşadası şahane deniz mahsulleri lokantaları, kafeler, güzel parklar ve harika plajlarla doludur. Alış veriş ile ünlü olan şehirde deri, mücevherat ve halıya kadar her şey bulunmaktadır.

Kuşadası’nın güney kıyıları ile Pamukkale arasında Priene, Milet, Didim, Afrodisias ve Pamukkale dahil çeşitli eski uygarlıkların önemli yerleşimler kurdukları Menderes Irmağı vadisi yer alır. Didim’deki Apollo Tapınağı antik çağların en kutsal yerlerinden biriydi. Arkeolojik mekandan uzak olmayan Altınkum Plajı tüm ziyaretçilerin yelken açma, yüzme ve rahatlama imkanı sunmaktadır.

Setur Kuşadası Yat Limanı ve  D-Marin Didim Yat Limanı yatlara kışlama sağlayan Türkiye’nin en iyi donatılmış yat limanlarındandır.

Güllük’teki balıkçı köyünün güzel bir limanı ve çok sayıda misafirhane ve küçük oteli bulunmaktadır. Bu güzel körfezden dışarı yelken açtığınızda, Bodrum Yarımadası sizi karşılamaktadır.

Bodrum’dan Marmaris’e

Tartışmasız Ege sahillerinin “en can alıcı noktası olan Bodrum, bohem atmosferi ile insanları büyülemektedir.

Rodos şovalyeleri tarafından inşa edilen Ortaçağ kalesi; Ege Denizi ve Akdeniz’in birleştiği Bodrum’un körfezine girişi korumaktadır. Bodrum Kalesi’de Sualtı Arkeoloji Müzesi bulunmaktadır.

Bodrum’da alış veriş zevk haline gelmiştir. Hatıra eşyaları her yeri doldurmuştur. Bodrum Turban Marinası sevimli ve iyi donatılmış marinalarından biridir.

Demir atılacak yerlerden biri, güzel manzaralı Akbük’tür. Sedir Adası böcek kabuklarından kaynaşan kum ile plajın ve körfezin karşı yakasındaki Kıran Dağı’nın manzarasını ön plana çıkarmaktadır. Atmışaltı Körfezi ve girintili çıkıntılı sahil çizgisine sahiptir. Datça kasabası çok sayıda renkli deniz ürünleri lokantası, pub ve diskoteğiyle yatçıların popüler bir mola noktası haline gelmiştir.

Hisarönü Körfezi’nde sakin Keçibükü Koyu yer almaktadır. Körfez Marina’nın çevredeki dağ ve ormanlar ve doğal kum oluşumu olan uzun “Kızkumu” (batık iskele) gibi çok sayıda doğal güzelliği bulunmaktadır. Türkiye’nin gulet – inşa merkezlerinden biri olarak ün yapmış Bozburun Kasabası bulunmaktadır. Bir türkuvaz cenneti olan Kumlubük, körfezin güney sahilindedir; kuzey sahilde, suyun ardında, Rodos şehri Amos yer almaktadır. Turunç’ta doğal bir liman, suları ile geniş bir açıklığa yönelmiştir.

Bodrumdaki deniz turizmi tesisleri arasında Turgutreis Yat Limanı, Alacatur Turistik Tesisleri Yat Limanı, Port Iasos, Milta Bodrum Yat Limanı, Kalkedon Marina, Palmarina Yalıkavak Yat Limanı, Mandalya Yat Yanasma Yeri, Gölova Ören Marina, Güllük Yat Marin ile Yat Lift Yat Çekek Yeri, Ağanlar Yat Çekek Yeri ve Ege Yat Çekek Yeri bulunmaktadır.

Bundan sonraki liman Marmaris’tir.

Marmaris’ten Fethiye’ye

Marmaris Koyu sakin bir gölü andırmakta ve yatlara çekek mekan oluşturmaktadır. Türkiye’nin en büyük ve iyi donanımlı marinalarından biri olan Marmaris Netsel Marina ile kışlama ve yat bakımı konusunda en iyilerinden Marmaris Albatros Marina, Marmaris’i Ege kıyısında mavi yolculuğun başlangıç noktası haline getirmiştir. Söz konusu tesisler Kumlubükü Yat Club, My Marina Yat Yanaşma Yeri, Marmaris Yat Limanı, Martı Marina,Meersea Körmen Yat Limanı,  Palmiye İskelesi, Albatros Yat Çekek Yeri, Marmarin Yat Çekek Yeri ve Yat Marin Yat Çekek Yeridir.

Delikli Ada Ekincik’in güneydoğu kıyısı dışında yer almaktadır. Uzun, altın rengi bir plaja sahip Dalyan Deltası, bir doğa koruma alanı ve deniz kaplumbağları (caretta caretta) ile mavi yengeçlerin sığınağıdır. Irmağın kavis yaptığı yerde, eski liman şehri Kaunos’un üzerindeki yamaç yüzünde, kayaya mezarlar oyulmuştur. Delikli Ada’nın güneydoğusunda Sarı Germe bulunur.

Fethiye’den Kaş’a

Göcek Körfezi, Akdeniz’in en iyi yatçılık merkezlerinden biridir. Adalarla çevrilmiş ve deniz manzarası Körfezin en güney ucundaki eski Arimeksa şehrinin kalıntıları, mavi suların uzantısında yer alır. Tersane Adası’nın karşısında, eski tersanelerinde bulunduğu Bizans harabeleri yer alır. D-Marin Port Göcek Marina, Marintürk Göcek Village Port, Club Marina, Scope Marina,Ece Marina, Göcek Yat Çekek Yeri yörede hizmet veren tesisler arasında yer almaktadır.

Tatil ilçesi Fethiye’nin önemli bir marinası bulunmaktadır ve Adalarla kaynaşan güzel bir körfeze bakmaktadır. Eski binaların ön cephelerini örnek alan çok sayıda Likya kaya mezarı tepenin yüzüne oyulmuştur. Belceğiz Körfezi ile, sakin, kristal duruluğunda suyun yüzme ve diğer su sporları için ideal olduğu yer Ölü Deniz’dir. Gemiler Adası’nda Bizans harabeleri çamlar arasındadır.

Kaş’tan Antalya’ya

Kaş’ın uzun yarımadasının üzerinde eski tiyatro ilçeye yürüme mesafesindedir. “Güneşin Evi”, Kekova, güzel manzaralı adalar, çok sayıda koylar ve eski kentlerin toplu adıdır. Bu koylar her mevsimde doğal liman oluşturmaktadır. Kekova Adası’nın kuzey sahilinde, Apollonia’da depremler toprağı sarsarak, eski evlerin su altına gömülmesine, batık bir kent yaratılmasına sebep olmuşlardır.

Finike’nin 25 km. batısında eski adı Myra olan Demre’de çok sayıda kaya mezarı ve muhteşem bir Roma tiyatrosu bulunmaktadır. (Noel Baba) St. Nicolas, dördüncü yüzyılda bu Akdeniz kentinin piskoposuydu ve burada ölmüştür.

Kırlangıç Yarımadası etrafında dönüldüğünde Antalya Körfezi’ne ulaşılır. İlk manzara Tahtalı Dağı güney kıyısındaki eski Olimpos kentidir. Zakkum ve defne çalılarının Olimpos vadisine denizden olduğu gibi karadan da ulaşabilirsiniz.

Bugün palmiye dizili bulvarları, güzel parkları, tarihi binaları, anıtları, müzeleri ve Kaleiçi, ideal bir tatil atmosferi yaratmak üzere Antalya’da bir araya gelmiş gibidir.

Türkiz Kemer Marina, Çelebi Marina ve Alanya Yat Limanı yatlara hizmet sunmaktadır.

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…