Bu Kategoridesiniz : / / / / 21 Mayıs 2018 Pazartesi 10:14

Çıralı Nerede Nasıl Gidilir ?

YAZIYI OYLA
[Total: 14 Average: 3.9]

> Çıralı Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı küçük ormanlarla çevrili yokuşlu yollardan inilen tatil beldesidir. Buraya geldiğiniz de yüksek katlı oteller beklemeyiniz. Burası sizlere büyük şehir stresinden uzak sesiz bir tatil yapmanıza olanak sağlayacaktır. Ahşap bungalov evlerinden yapılmış klimalı pansiyonlarda kalma keyfini kaçırma diyorum. Tatile çıkma sebebi insanların stresi atmak şehir karmaşasından uzakta olduğunu düşünüyorsanız sizde benim gibi bu tatil beldesine gitmenizi öneririm.

> Çıralı tatil beldesinde balık restoranları ve pansiyonlar bulunmaktadır devlet beton otel yapımına izin vermiyor. Burada ki pansiyonlar ahşap yapımı ve bu ahşap odalarda kalmak stresinizi almaya birebir gelecektir . Pansiyonlarda yiyecek olduğunuz yemeklerden çok lezzetli ve tazedir.Az kişiye yemek piştiği için pansiyonlarda yemeklerde o kadar nefis oluyor.Yemekler taze sebzelerden yapılmaktadır nedeni ise bölgede sebzeciliğin yaygın olmasındandır.

> Denize yürüme mesafesinde olan sahili temiz ve biraz kalın kum tanelerinden oluşmuş sahili vardır. Denizinin berraklığı Türkiyede ender görülecek temizliğe sahiptir. Temiz ve bir o kadar da tuzlu suyu vardır.

> Ulaşım nasıl mı sağlanıyor; Antalya otogardan Batı Antalya otobüslerine biniyorsunuz yaklaşık 1 saat 15 dk kadar yolculuk yaptıktan sonra otobüs sizi yol kenarında Çıralı levhası yazan yerde indiriyor.Antalyadan araç ile geliyorsanız Kemer, Çamyuva ve Tekirova beldesini geçtikten sonra 15 km sonra ana yoldan çıkıp soldan 7 km’lik Çıralı ya gidiş yoluna döneceksiniz. Yol kenarında otobüsten inenler oradan beldeye götüren küçük minibüslere binerek tatil beldesine varabilirler .

> Yoları dar ormanlık ağaçların arasından yokuş aşya iniyorsunuz giderken üç tane viraj var keskin onları geçtikten sonra Çıralıya geldiğinizi anlayacaksınız.

YANARTAŞ’A NASIL GİDİLİR ?

> Çıralı girişindeki köprüyü geçtikten sonra sol tarafa doğru pansiyonların ve portakal bahçelerinin olduğu alanı geçtikten sonraki yol, 3,5 km. sonra tatilcileri Yanartaş’a götürür. Ören yeri girişi çam ormanlarının gölgesinde güzel manzaralar sunmaktadır.

> Buradan Yanartaş’a hafif eğimli patika yolları takip ederek yaklaşık yarım saat sonra (1200 adım) ulaşılmaktadır. Yanartaş’a tırmanırken arada bir mola verip, yukarıdan sahilin ve doğanın güzel manzarasını seyredebilirsiniz. Yanartaş’ta ise sizin muhteşem doğal güzellikler ve yanan taşlar beklemektedir.

 

> Çıralı’da yüzyıllardır sönmeyen Yanartaş’ın Doğu Akdeniz’deki doğalgaz yataklarıyla bağlantılı olduğu ortaya çıktı. Çıralı’nın güneyinde Akdeniz’in dibinde de doğalgaz çıkışları tespit edildi.

> Antalya’nın Kemer İlçesi’ne bağlı tatil cenneti Çıralı, sahile çok yakın bir bölgede kayalıklar arasından sızan metan gazının yüzeyde hiç sönmeden yüzyıllardır yanmasıyla da meşhur. Her yıl yerli ve yabancı binlerce ziyaretçinin akınına uğrayan ve yeraltından sızan gazın birçok noktada yüzeyde alev alev yandığı Yanartaş’ın, Chimera olarak adlandırılan mitolojik bir canavarın ağzından çıkan alevler olduğu da hikaye ediliyor. Asırlardır sönmeyen bu ateşin sırrını çözmek için hem yurtiçi hem yurtdışından bilim insanları bölgede araştırma ve inceleme çalışmalarını sürdürüyor.

> Orman içindeki bir yerde alevlerle iç içe olmak da çok ilginç, aman o alevler hiçbir zaman etraftaki ağaçlara sıçramasın diye bol bol dua ettim Yanartaş’ta. Böylesi bir yer olduğu halde bu alanda şimdiye dek çok şükür hiç yangın çıkmamış. Bir bu kadar daha tırmandıktan sonra dağın tepesinde bir tane daha Yanartaş varmış, daha çok çam ağaçları ile iç içe olduğundan orada bir defa yangın çıkmış…

Çıralı Yanartaş efsanesi

> Homeros’un efsanesine göre, Ephyra kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve “Belloros’u yiyen” anlamındaki Bellorophontes adını alır. Ephyra’dan sürülen Bellorophontes Argos kralına sığınır. Argos kralı da onu Likya kralına gönderir.

Likya kralı acınacak haldeki bu genci öldürmek istemez ve onu Olimpos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmeye gönderir. Bellorophontes, kanatlı atı Pegassos’a binerek Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır ve Bellorophontes yere inerek mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat Chimera yerin yedi kat altından alevler saçmaya devam eder…

Çıralı Yanartaş giriş ücreti

Yanartaş’a giriş ücreti 6 TL (2016 yılı). Çocuk için ücret alınmıyor. Müze kart geçerli değil.

 

Ne yenilir ?

 

JHELOM CAFE SİZLERE  ÇOK GÜZEL LEZZETLER SUNACAKTIR.

EL YAPIMI PASTA VE KEKLER,KENDİLERİNİN YAPMIŞ OLDUĞU WAFFLE,EL YAPIMI KÖFTE VE HAMBURGER ÇEŞİTLERİ SOĞUK SICAK ALKOLÜ ALKOLSÜZ İÇECEKLER İLE HİZMET VERMEKTEDİR.

TEL : 0530 776 8060

 

 

</div>
 

 

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…