Bu Kategoridesiniz : / / 21 Mayıs 2018 Pazartesi 21:23

Kekova Nerede Nasıl Gidilir ?

YAZIYI OYLA
[Total: 17 Average: 4.5]

Kekova, Antalya’ya 170 km, Demre’ye 20 km, Kaş’a 35 km ve Dalaman’a da 182 km uzaklıkta yer alıyor. Kekova’ya, Antalya’dan Demre’ye karayolu ile, Demre’den, Kaş’tan ve Üçağız’dan da tekne ile ulaşabilirsiniz. Antalya-Kekova arası araçla yaklaşık 3 saat sürüyor.

Kekova’ya diğer güzergâh olarak Fethiye üzerinden de ulaşabilirsiniz. Havayolunu kullanarak gelmek isteyenler ise Antalya Havalimanı‘nı veya Dalaman Havalimanı‘nı kullanabilirler. Eğer otobüsle gelmek isterseniz, Kekova’ya en yakın otogar Kaş’ta bulunuyor. Ancak Kaş otogarından Kekova’ya minibüs bulunmuyor, ancak taksi ile ulaşım mümkün.

Kaş’tan Kekova’ya ulaşım

Kekova’ya, Kaş Limanı’ndan yaklaşık 3-3.5 saatte teknelerle ulaşabilirsiniz. Diğer yandan Kekova’ya kadar araç ile gelip Üçağız Limanı’ndan tekne ile 30 dakikada adaya geçebilirsiniz.

Antalya üzerinden Kekova’ya gelmeyi düşünürseniz, Kekova 179 km uzaklıkta bulunan Antalya Havalimanı’na, haftanın her günü İstanbulİzmir ve Ankara‘dan uçak seferleri düzenleniyor. Havalimanından araç kiralayarak Kekova’ya gelmek isterseniz, Kemer-Kumluca yolundan bir yere sapmadan önce Demre’ye gelip, Demre’de Sanayi Sitesi’ni geçtikten 2 km sonra da göreceğiniz Kekova levhasından sola dönüyorsunuz. Sola dönüşünüzün ardından 15 km bir yere sapmadan deniz kenarına, yani Kekova’nın başlangıç noktası olan Üçağız Köyü’ne kadar devam ediyorsunuz.

Kara yoluyla ulaşım ise, Türkiye’nin hemen her ilinden Antalya’ya otobüs seferi var. Antalya-Kekova otobüsü her gün saat 14.30’da Antalya Otogarı’ndan hareket ediyor. Ayrıca, Antalya’dan her saat Demre’ye otobüs bulabilir, Demre’den de her gün saat 17.30’da Kekova’ya hareket eden minibüslerle Kekova’ya ulaşabilirsiniz.

Kekova Hakkında Bilgi

Kale köy (Simena) ve Uçağız (Teimiusa) köylerinin karşısında paralel uzanan 7.4 km uzunluk ve yaklaşık 500 m genişliğinde ince uzun bir adadır ve bu ada aynı zamanda ismini tüm bölgeye vererek, bölgenin ismi Kekova Bölgesi olarak bilinmektedir. En yüksek tepesi 188 m karşısındaki anakara ile arasındaki kanal görünümündeki denizin en derin kısmı ise 105 m dir. Kekova adı son yıllardaki güncelliğinden dolayı turizm ve korumacılık alanlarında da sıkça kullanılır olmuştur. Hatta bu civarda yapılan tekne turları “Kekova turu” olarak anılmaya başlamış, daha da önemlisi ada ve çevresindeki arkeolojik, doğal koruma alanları “Kekova Sit Alanı” olarak adlandırılmıştır.

Sadece Antalyanın değil, tüm Akdeniz bölgesinin en temiz denizine sahip olan Kekova ve çevresi bu temizliğini tartışmasız koruma altına alınmış olmasına borçludur. Bu konuda yabancı ziyaretçilerden büyük takdir kazanmış olması Türkiye Cumhuriyetinin uluslararası korumacılıktaki gurur kaynağı olmuştur. Kekova Adası, hiçbir zaman karşısındaki iki küçük liman gibi kent özellikleri taşımamış, daha çok iki kenti perde gibi Akdeniz`e karşı koruyan; denizcilerin sığınak yeri, gemi inşaa ve onarım üssü olarak kullanılmıştır. Bu çevrede bugün “Batık şehir” olarak adlandırılan adanın kuzeybatı kıyılarındaki kalıntılar en az İ.Ö. 5. yy dan beri ticari ve askeri üs olarak kullanılmış olan Kekova’nın en renkli köşesidir. Tersane koyu ise hem yüzülebilecek bir yer, hem de Bizans Dönemine ait bazilika apsisi ile arkeolojik kalıntıların en yoğun olduğu alandır. Yakınındaki batık şehir olarak anılan köşede genellikle ana karaya oyulmuş yerleşim kalıntıları ve su içindeki temeller yer alırlar. Sadece bu köşedeki yapıların su altında kalmış olması, büyük bir ihtimalle deprem sonucunda adanın bu köşesinden anakaraya doğru yatmasıyla açıklanabilir.

kaynak : https://gezievreni.com/kekova-nerede-nasil-gidilir/

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…