Bu Kategoridesiniz : / / 24 Mayıs 2018 Perşembe 09:55

Karaburun Hakkında Bilgiler Nerede Nasıl gidilir ?

YAZIYI OYLA
[Total: 8 Average: 4.5]

>Karaburun‘un berrak deniziyle tanışmayan kaldı mı? Kalabalıktan uzak, sessiz, doğayla başbaşa bir tatil yapmak isteyenler için, Karaburun’un huzur veren mavisi size eşlik edecek.

 

>Uzun doğa yürüyüşleri, tertemiz havayı içine çekmek, sahilde kitap okumak… Hayalleriniz huzurlu bir tatil varsa, Karaburun tam size göre!

Karaburun İzmir’in en bakir ilçelerinden. Uzun yıllar bir gidiş bir geliş, bol virajlı yolu olması ve SİT uygulamaları nedeniyle yapılaşmaya açık alan bulmanın zorluğu ilçenin vahşi yapılaşmaya teslim olmasını engelledi. Karaburun’un merkezi de dahil dört bir yanında Ege’nin saklı köylerinin izleri var. Yaz aylarında Çeşme, Foça gibi ilçelere akın akın gidilmesine rağmen Karaburun hala bu bölgelere göre çok sakin. Boyabağı Koyu, Karaburun’da denize girmek için en iyi seçeneklerden.


Denizin ilk 3 metrelik bölümünde zemin taşlık. Taş parçalarının bölündüğü bölümde derinlik 1 metreye kadar ulaşıyor. Bu bölüm geçildikten sonra ince kumlu çok derin olmayan bir alan başlıyor. Kumluk kesim çocuklar ve iyi yüzme bilmeyenler için ideal. Koyun korunaklı oluşu deniz sıcaklığına da olumlu yansımış. Genel olarak suyu çok soğuk olan Karaburun’da suyu ılık bir yer bulmak zor.

İzmir-Çeşme karayolunun 55. km’sinden ayrılan bir yolla, Gülbahçe, Balıklıova ve Mordoğan yerleşmelerinden sonra ulaşılan Karaburun ilçe merkezi, aynı adlı yarımadanın kuzeyinde yer alır. İzmir’e 100 km uzaklıktadır. Mordoğan isimli bir beldesi ve 13 köyü bulunmaktadır.

Karaburun yarımadası, 200’ün üzerinde kuş türü, Ada Martısı ve Akdeniz foklarının yaşama ve üreme alanlarından birisidir. Nesli tükenmekte olan Akdeniz foklarının ülkemizde Foça’dan sonra barındığı ender yerlerden birisi Karaburun kıyılarıdır. Karaburun’un kıyıları güzel manzaralı koylarla bezenmiştir. Sıcağıbükü, Kumburnu, Çatalkaya, Mordoğan, Ardıç, Kaynarpınar, Boyabağı, Akbük, Eşendere, Saipaltı, Yeniliman Denizgiren, Eğriliman, Dikencik ve Gerence bu koyların başlıcalarıdır. Nergis çiçeği ile meşhur Karaburun halkının bir bölümü,geçimini balıkçılık ve çiftçilikle sağlamaktadır.

Karaburun’da kahvaltı yapmak çok keyifli olacaktır.Karnınız doğal güzellikler ve doğal lezzetlerden dolayı doymak bilmeyecektir.

 

Karaburun’a Nasıl Gidilir? 
Eğer otobüsle gelecekseniz İzmir Otogarı’na geldikten sonra şehir içi ulaşımla ya da Üçkuyular semtinden kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.
Kendi aracınızla gelmek isterseniz Karaburun’a, İzmir Çeşme otobanına girip Mordoğan Karaburun sapağından çıkarak virajlı ve muhteşem deniz manzaralı yolu takip ederek ulaşabilirsiniz. İzmir merkezden Karaburun’a yaklaşık 1 buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Mesafe yaklaşık 100 kilometre. Bazı yol bilgileri ise şöyle:
•    İstanbul – İzmir arası yaklaşık 565 kilometre ve 8 saat sürmektedir.
•    Ankara – İzmir arası yaklaşık 585 kilometre ve 8 saat sürmektedir.
•    Bursa – İzmir arası yaklaşık 330 kilometre ve 4 saat 15 dakika sürmektedir.
•    Adana – İzmir arası yaklaşık 895 kilometre ve 12 saat 15 dakika sürmektedir.
•    Muğla – İzmir arası yaklaşık 215 kilometre ve 2 buçuk saat sürmektedir.

 

 

 

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…