Göreme Açık Hava Müzesi,Nerede nasıl gidilir ?

YAZIYI OYLA
[Total: 10 Average: 4.3]

Göreme açık hava müzesine 2 farklı yönden varabilirsiniz .1. Uçhisar – Avanos yolundan: Uçhisar’dan Avanos’a giderken Göreme merkezden sağa döneceksiniz Avanos’dan geliyorsanız’da Göreme merkezden sola dönüş yaptıktan 2 km sonra ,2.Nevşehir-Ürgüp yolundan Ortahisar beldesinin ışıklarından sola dönüş yapacaksınız.

 

Göreme kasabasının 2 km. doğusunda yer alan bir kaya yerleşim yeridir. M.S. 4. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanmıştır. Hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları mevcuttur. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir. Soğanlı, Ihlara, Açıksaray aynı eğitim sisteminin daha sonraları görüldüğü yerlerdir. Kiliseler, 2 tür teknikle boyanmıştır. Birincisi, doğrudan doğruya kaya yüzeyi düzeltilerek üzerine yapılan boyama; ikincisi ise, kaya üzerine yapılan secco (tempera) ve fresko tekniği ile yapılan boyamadır. Kilisede işlenen konular İncil ve Hz. İsa’nın hayatından alınmıştır. Göreme Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise bulunmaktadır.

Kiliselerdeki fresklerde iki ayrı boyama tekniği kullanılmıştır:

1.Alçı ve sıva kullanmadan doğrudan kaya üzerine kırmızı aşı boyası ile yapılan boyama tekniği. Bu teknikte ana kaya fon olarak kullanılmıştır. (Aziz Basil, Elmalı Kilise ve Azize Barbara Şapeli v.s.)

2.Alçı kum ve saman karışımının ana kaya üzerine sıvanarak, secco tekniğinde yapılan boyama tekniği. Konular İncil’den ve İsa’nın hayatından alınmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir