Göreme Nerede Nasıl Gidilir ?

YAZIYI OYLA
[Total: 16 Average: 4.3]

Göreme, Nevşehir ili Merkez ilçesine bağlı bir beldedir. Geçim kaynağı turizmdir. Göreme kasabasının eski isimleri ‘Matiana, Korama, Maccan ve Avcılar’dır.

Nevşehir’e 11 km Avanos ilçesine 6 km mesafede bulunmaktadır. Göreme Kapadokya diye adlandırılan bölgenin kalbidir. En güzel gün batışını doğuşunu veya balonların kalkışını izleyeceğiniz bir yerdir. Balonlar Göreme ile Çavuşin beldesi arasında bulunan alandan kalkmaktadır.Göreme’de yapılacak bir çok aktivite bulunmaktadır . Bunların başında at biniciliği,atv turları,sıcak hava balon turları gelmektedir.

foto : Mustafa Uygun

Göreme’de bulunan bazı kiliseler Karanlık Kilise,Yılanlı (Aziz Onuphrius) Kilise,Azize Barbara Şapeli,Çarıklı Kilise,Elmalı Kilise,Aziz Basil Şapeli,Rahibeler ve Rahipler Manastırı,Tokalı KiliseKılıçlar Kilisesi,Durmuş Kadir Kilisesi bulunmaktadır . 

Milli Park orta Anadolu’nun Hasan Dağı-Erciyes Dağı volkanik bölgesinde kalmaktadır. Saha; platolar ovalar küçük dağ bitkileri, yüksek tepeler, alüvyonla dolmuş dere ve ırmak vadileri, drenaj havzaları ve erozyonlu dik yamaçlı vadilerde birbirinden ayrılan yüksek düzlüklerden oluşmuştur. Erciyes ve Hasan Dağının büyük volkanik konileri, kuzeyden Kızılırmak vadisinin bir kısmı, bazıları bazaltla kaplı aşınmış tüf yatakları araziye hâkim özelliktedir.

Şimdi kısa notlar verdikten sonra gelelim Göreme’ye nasıl gelebiliriz .Bölgede hizmet veren Kapadokya Havalimanı’na günlük olarak düzenlenen uçak seferleriyle de ulaşılabilir. Kapadokya Havalimanı Göreme’ye 40 km mesafede olup ulaşım bu arada karayolu ile gerçekleşmektedir.Yine bölgemize en yakın il olan Kayseri Erkilet Havaalanı da Göreme’ye 70 km mesafede olup bu ara ulaşımı da kara yoluyla yapılmaktadır

Ankara istikametinden geliyorsanız Gülşehir’den Avanos yoluna girdikten sonra 10 km kadar gittikten sonra ana yola geleceksiniz oradan sola döneceksiniz .2 km gittikten sonra sağa Göreme’ye giden yola gireceksiniz .Soldan giderseniz Avanos ilçesi merkezine gidersiniz.

 

Göreme’ye 3 farklı yerden gelebilirsiniz. Nevşehir merkez tarafından,Ürgüp yolundan Ortahisar kavşağından sola dönüş yaparak da gelebilirsiniz . Ya da Avanos Nevşehir yolundan giderseniz Göreme merkezine ulaşabilirsiniz.

 

Göreme ve Kapodokya Milli Parkı, 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi’nde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir