Kayaköy Nerde Nasıl Gidilir ? Bilgiler burada

YAZIYI OYLA
[Total: 6 Average: 4.2]

Kayaköy, Güneybatı Anadolu’da Muğla ili, Fethiye ilçe merkezinin 8 km güneybatısında yer almaktadır. Anadolu’da kurulan tipik bir Rum yerleşim yeri olan Kayaköy’ün geçmişi, MÖ. 3000’lere kadar gitmektedir. Eski adı Levissi olan Kayaköy’de, tarihi taş mekânların yanı sıra evler arasına serpiştirilmiş çok sayıda şapel, iki büyük kilise, bir okul ve gümrük binası günümüze kadar gelmiştir. Kayaköy, cumhuriyet öncesine kadar Türklerle, Rumların birlikte yaşadığı zengin bir hayat tarzı ile 6500 kişilik (1912 kayıtları) nüfusa ulaşmış olan bir yerleşim merkezidir.

1923 yılında Kayaköy’de yaşayan Rumlar, nüfus mübadelesine tabi tutularak Yunanistan’a gönderilmiştir. Mübadele ile Batı Trakya’dan gelen Türkler de Kayaköy’e yerleştirilmişlerdir. Ancak buraya gelen Türkler, çevre ve yaşam koşullarına uyum sağlayamadıkları için büyük bir kısmı başka kentlere göç etmişlerdir. Böylece Kayaköy nüfusu giderek önemli ölçüde azalmış ve neticede eski sosyo-ekonomik hayat neredeyse tamamen ortadan kalkmıştır.
Bu çalışma ile Fethiye ilçesinde terk edilmiş gibi görünen Kayaköy’ü, yerleşme coğrafyası açısından değerlendirme amaçlanmıştır. Çalışmada Kayaköy yerleşmesinin coğrafi özellikleri, geçmişteki önemi, nüfusu ve nüfus gelişimi, yerleşme özellikleri, meskenler, bu günkü durumu, eski önemini tekrar kazanması için gerekli öneriler üzerinde durulmuştur.

Kayaköy, Güneybatı Anadolu’da Muğla ili Fethiye ilçe merkezinin 8 km güneybatısında yer almaktadır. Kayaköy yerleşmesinin bulunduğu saha, Fethiye ile Ölüdeniz körfezleri arasında yer alan bir yarımadanın üzerindedir.Kayaköy Muğla şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 96 kilometredir.

 

Kayaköy Haritası Yakınında Bulunan Yerler

Kayaköy çevresinde bulunan çeşitli yerler ve Kayaköy ile arasındaki mesafeler.

Yer Mesafe
Kayaköy 0.7 km
Keçiler 1.4 km
Kınalı 2.8 km
Cedit 3.4 km
Yoğun Burnu 3.8 km
Faralya 4.5 km
Ölüdeniz 4.9 km
Ovacık 5.4 km
Karacaören Adası 4.7 km
Oyuk Tepe 6.5 km
Mersinli Deresi 5.2 km
Belen Dağı 4.8 km
Balaban Adası 5.7 km
Taşyaka 5.9 km
Çamlı Burun 6.8 km
Hıdırlık 6.2 km
Balık Kayası 10.1 km
Fethiye 7.4 km
Solak Sarnıcı 7.6 km
 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir