Bartın hakkında bilgiler

YAZIYI OYLA
[Total: 4 Average: 3.8]

 

BARTIN ADI NEREDEN GELİYOR?

Bartın adını, antik çağlarda “Parthenios” adıyla anılan, kentin içinden geçen ırmaktan alır. Yunan mitolojisinde “Sular Tanrısı” olarak bilinen Parthenios, “Muhteşem Akan Su” anlamına gelir.

İlk sahipleri Gaskalar’dan sonra birçok medeniyetin yaşadığı Bartın’da Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı dönemlerinin izlerini taşıyan Sesamos (Amasra), Erythinoi (Çakraz) ve Kromna (Tekkeönü) antik kentlerinin izlerine rastlanır. Bartın, arkeolojik, etnografik ve folklorik seçkin bir mirası taşır günümüze…

Bartın, 100-300 yıllık camileri, kilise binası, köprüleri, hanları, hamamları ile yakın tarihin en güzel örneklerinden bölümler sunar. Özgün mimariyle yapılmış ahşap Bartın Evleri görülmeye değer. Geleneksel “GallaBazarı”, köylülerin ürettikleri taze sebze ve meyvelerle her dem doğal beslenmek isteyenlere haftada iki gün (Salı ve Cuma) hizmet verir.

Yüzyılların desenlerini gümüş pırıltılı ışıklarla yansıtan tel kırma ve yazmalar, Bartın’a özgü el sanatlarından sadece birkaçıdır. Seçkin yemeklerden oluşan yöre mutfağıyla, çilek festivali gibi tarihi, kültürel ve folklorik değerleri ve doğal güzellikleriyle Bartın, ziyaretçilerini bekler.

 

İl Nüfusu: 192.398’dir. Bu nüfusun %49’u şehirlerde yaşamaktadır. İlin yüzölçümü 2.330 m²’dir. İlde km²’ye 83 kişi düşmektedir. İl merkezinin denizden yüksekliği: 12 m.’dir.

ULAŞIM NASIL SAĞLANIR

Bartın`a ulaşımın büyük bir bölümü karayolu ile sağlanır.

Karayolu: Bartın İlinin toplam karayolu uzunluğu 281 km olup, bunun 142 kmsi devlet yolları, 139 kmsi de il yolları ağında yer alır. İlde otoyol yoktur.

Bartının şehirlerarası ulaşımını sağlayan karayolu; batıda Çaycuma-Devrek (Zonguldak) - Mengen-Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük)-Gerede (Bolu) üzerinden E-80 Otoyolu ile E-5 Devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadoluya açılmaktadır.

Demiryolu: Bartına en yakın Demiryolu istasyonu 38 kilometre uzaklıktaki Saltukovadadır (Zonguldak).

Havayolu: Bartına en yakın havaalanı 38 kilometre uzaklıktaki Saltukova (Zonguldak)dadır.

Denizyolu : Sahil kenti olan Bartın`da uluslararası liman olarak hizmet veren Bartın limanı aynı zamanda yolcu giriş-çıkış kapısıdır. İlde Bartın limanı ile birlikte Amasra ve Kurucaşile limanları ulusal ticari limanlar olarak hizmet vermektedir.

İNKUM PLAJI

Bartın’a sadece 10km mesafede bulunan Gergece Şelalesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir