Bu Kategoridesiniz : / / / 18 Eylül 2018 Salı 22:08

Erciyes Dağı

YAZIYI OYLA
[Total: 7 Average: 4.9]

Antik Mazaka kentine ait olan sikkelerde konisinden alevler fışkıran bir görüntüyle betimlenen Erciyes, aslında sönmüş bir volkan. Antik çağın ünlü yazarlarından Strabon’un Geographika adlı eserinde ‘dağların en yükseği’ diye bahsettiği Erciyes, Türkiye’nin en yüksek 5. zirvesi unvanını taşıyor. Antik çağda Argaios adıyla anılan dağ, şehir merkezinin 25 kilometre güneybatısına konumlanıyor.


Neojen (Miyosen-Alt Pliyosen) döneminden bu yana aktivitesini sürdüren Erciyes, bilim adamlarınca ‘yaşlı bir stratovolkan’ (tabakalı volkan) olarak nitelendiriliyor. III. Zaman ortalarından başlayıp çeşitli dönemlerde etkinlik göstererek lav ve tüf püskürten bu eski yanardağın aktivitesine yaklaşık 30 milyon yıl önce başladığı sanılmaktadır. Erciyes’in bugünkü ana volkan konisi, andezit lavlarının püskürmesi sırasında eski volkan temelinin iç basınç sonucu parçalanmasıyla açılan devasa çukurda oluşmuştur. Püskürme faaliyeti sırasında ortaya çıkan lav, tüf, cüruf ve yanardağ çakılları yaklaşık 100 kilometre kadar uzaklığa yayılarak Erciyes Dağı’nın çevresindeki tepe ve düzlüklerin bugünkü yapısını ortaya çıkarmıştır. Asıl kütleden ayrı olarak  ERCİYES bölgede Ali Dağı (1871 m) ve Yılanlıdağ (1640 m) adlı iki ayrı volkanik oluşum daha yer almaktadır. Doğu yönünde ise 2700 metrelik Koç Dağı yükselmektedir.


Erciyes’ten çıkan küllerin rüzgârla kilometrelerce uzaklara taşınarak Kapadokya bölgesindeki peribacalarını oluşturduğu düşünülmektedir. Yüksek kısımları her mevsim karla kaplı olan Erciyes’in kuzeyinde, ülkemizin en önemli buzullarından biri uzanır. ‘Ekolojik bir ada’ olarak adlandırabileceğimiz Erciyes’in çevresi orman, bozkır, alpin çayırlar, kayalık yamaçlar, koni tepeleri ve buzul ile kaplıdır. Yaklaşık 18 kilometre çapında ve 1100 kilometrekarelik bir alanı kapsayan Erciyes, hem Önemli Bitki Alanı (ÖBA) hem de Önemli Kuş Alanı (ÖKA) statüsüne sahiptir.

 benzer yazılar

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…

Kazanova Halk Plajı  

Kazanova Halk Plajı