Pembe Vadi, Hayal Vadisi nerede ?

YAZIYI OYLA
[Total: 3 Average: 5]

Halk arasında Pembe Vadi- Hayal Vadisi olarak bilinir. Burada görülen peribacaları deveyi andırdığından lokal adı Develi Vadisi’de olarak bilinir. Devrent Vadisi’nde görülen 4 ayrı oluşum olarak: Masa tipi oluşumlar, peri bacaları, Boğazlar ve vadiler sayılabilir. Su Kızılırmak Vadisi boyunca araziyi yırtarak peri bacalarını zamanla derinleştirmiştir. Bugün boğaz içinde de peribacaları yer almaktadır.
Şişe örneği: Kumla kaplı olan bir alanda oluşan şekildir. Yağmur, rüzgar vb. neden olabilir. Düz zeminde zamanla yumuşak olan katmanlar yok olur, sert zemin koni gibi kalır. İki ayrı dönem püskürmesi sonucu 3 ayrı tabaka oluşumu görülüyor. Burada hermit – keşiş evleri vardır. Girişe merdivenle çıkılır ya da daha giriş o dönemde o kadar yüksek değildir.

Vadide Görülen Doğal Oluşumlar

1. Napolyon Şapkası 2. Deve 3. Meryem Ana 4. Phallic İmage 5. Buldog 6. Fok Balığı 7. Gelin 8. At 9. Vida 10. Düşünen Adam 11. Kanca 12. Deniz Kaplumbağası 13. Tosbağa 14. Köpek 16.Yüzük 17. Horoz 18. Yılan 19. Kaktüs 20. Oturan Adam 21. Aslan 22. Aşıklar 23. Daltonlar

Devrent Vadisi’nin içinden Dereiçi Deresi akmaktadır. Devrent Vadisi asimetrik ve yatık yamaçlı bir vadidir. Devrent Vadisi’nin bazı yerlerine çevre ve doğa düşmanı insanlar tarafından çöp atılmaktadır.

Toplam yürüyüş mesafesi 3650 metre olup, fotoğraf çekerek, çay molası vererek, piknik yaparak, doğal ve tarihi güzellikleri doyasıya izleyerek bu vadiyi 6 saatte gezmek mümkündür..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir