Amasya’da nerede kalınır ve ne yenilir ?

YAZIYI OYLA
[Total: 3 Average: 4]

Karadeniz Bölgesi’nin Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan Amasya, doğusunda Tokat, güneyinde Yozgat, batısında Çorum ve kuzeyinde Samsun’la komşudur. Ankara’ya 336 km, İstanbul’a 671 km uzaklıkta bulunan ilimiz, genel olarak bol kıvrımlı ve kırıklı, engebeli bir yapıya sahiptir. Tektonik özellik gösteren bu yükseltiler arasında, verimli tarım alanlarının bulunduğu ovalar yer alır.

Fotoğraf : İlhan Ertürk

NEREDE KALINIR?

Amasya, kalacak yer bakımından ziyaretçilerine birbirinden farklı seçenekler sunar. Şehir merkezinde veya merkeze sadece birkaç kilometre mesafede bulunan, hizmet kaliteleri yüksek otellerin yanısıra Yeşilırmak’ın kenarına inci bir gerdanlık gibi dizilmiş tarihi konak ve evlerin bir kısmı butik otel veya pansiyon olarak hizmet vermektedir. Tarihi dokularının bozulmadığı, odaların geleneksel Türk evlerinde olduğu gibi döşendiği bu pansiyonlar Amasya’yı gezdiğiniz sürece hissedeceğiniz ‘tarih yolculuğu’nu, kalacağınız yerde de yaşatmaya devam eder.

NE YENİR?

Amasya, uzun tarihi geçmişinin izlerini ve bu tarihi geçmişin kültüründe yarattığı çeşitliliği yemeklerinde de gösterir. Yine coğrafi konumu, Karadeniz’le iç bölgeler arasında geçiş yolu olması, Amasya’da hem Karadeniz Mutfağı’nın hem de İç Anadolu Mutfağı’nın en lezzetli ve özgün yemeklerini bir araya getirir.


Şehzadeleri ile ünlü Amasya’da saray mutfağından esintiler bulmak da mümkündür. Size tavsiyemiz yöresel yemekler yapan bir yere girmeniz ve menüye şöyle bir göz atmanızdır. Çorbalardan sebze yemeklerine, et yemeklerinden hamur işlerine, salatalardan tatlılara kadar o kadar çeşitli ve lezzetli seçenek görürsünüz ki bunlardan bir kısmı mutlaka sizin damak tadınıza hitap edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir