Çoruh Nehri

YAZIYI OYLA
[Total: 1 Average: 5]

Erzurum’un İspir İlçesinden geçen Çoruh Nehri, Mescit Dağları’nın batı yamaçlarından kaynağını almaktadır. Önce batı doğrultusunda ilerleyen Çoruh Nehri, Bayburt’u ve İspir’i geçtikten sonra Artvin il sınırına girer. Oltu suyu ve Yusufeli yakınlarında Berhal Deresi’yle birleşen Çoruh, kuzeybatı yönüne doğru ilerler.


Kuzeydoğuya yönelerek Muratlı’yı geçtikten sonra Gürcistan sınırları içerisine girer ve Batum’un güneyinden Karadeniz’e dökülür. Çoruh Nehri 376 kilometre uzunluğundadır. 354 kilometresi ülke sınırları, 260 kilometresi Erzurum sınırları içerisinde kalmaktadır.
Çoruh Nehri’nin geçtiği yatak oldukça dar ve derindir. Çoruh Nehri, dünyanın en hızlı akan nehirlerinden biri ve en derindir. Çoruh Nehri genellikle ilkbahar aylarında yükselir ve yaz
aylarında azalır.


Çoruh Nehri birçok turizm aktivitesine olanak sağlamaktadır. Çoruh Nehri ülkemizin önemli
su sporlarının yapıldığı nehirlerinden bir tanesidir. Özellikle rafting ve kano gibi su sporları için çok uygun bir nehir olup, çok zorlu parkurları bulunmaktadır.
Erzurum’un güneybatısına düşen İspir İlçesine her gün şehir merkezinden kalkan otobüslerle yaklaşık 2 saat 30 dakikada ulaşılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir