Bu Kategoridesiniz : / / 06 Mart 2019 Çarşamba 18:31

TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL 10 VADİSİ

YAZIYI OYLA
[Total: 5 Average: 4]

1- KELEBEKLER VADİSİ-MUĞLA

Türkiye’nin tanıtımı dendiğinde akla gelen ilk resim Ölüdeniz’dir. Kelebekler Vadisi ise; Muğla ilinin Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz beldesi sınırlarında kalan bir cennet alanıdır. Boyu 350 metreyi bulan sarp kayalıklarla çevrili olan vadi, 80’den fazla kelebek çeşidine ve özellikle Kaplan kelebeğine ev sahipliği yapar. Faralya Köyü içinde kaynağı bulunan ve 50 metrelik yükseklikten vadiye dökülen şelale muhteşem bir manzaranın oluşmasını sağlar. Şelaleden dökülen sular Akdeniz’e karışır.

2- IHLARA VADİSİ – AKSARAY

Kanyon vadisi, bitki örtüsü, kilise ve şapelleriyle doğa, tarih, sanat ve kültür olgusunun bir arada buluştuğu Ihlara Vadisi, dünyanın ikinci büyük kanyonu olarak Kapadokya’nın doğa harikasıdır. Tarihi kaynaklardaki adı “Peristremma” olan Ihlara Vadisi’nin içinden geçen Melendiz Çayı’nın adı ise Patamos Kapadokus–Kappadokya Irmağı’dır.
Ihlara Vadisi, tektonik yükselmeler ve Hasandağı volkanının püskürmesinin ardından çöküntüye uğrayan alan üzerinde ilerleyen Melendiz Çayı’nın binlerce yılık aşındırması sonucunda oluşmuştur. Melendiz Çayı, Ihlara Vadisi boyunca araziyi derin ve sarp bir biçimde yarmak suretiyle, vadi boyunca görkemli ve çarpıcı güzellikler meydana getirir. Melendiz Dağları’ndan kaynaklarını alan küçük akarsular birleşerek, güneydoğu-kuzeybatı yönünde akar ve Mamasın Barajı’na ulaşır. Melendiz Çayı, vadi boyunca 30’a yakın menderes çizer. Ilısu ile Selime arasındaki uzaklık kuş uçuşu 10 kilometre olmasına karşılık, akarsuyun menderesler çizerek akması nedeniyle gerçek uzaklık 18 kilometreyi bulmaktadır.
Ihlara Vadisi’ndeki kayalara oyulmuş freskli kiliseler korunarak, eşine rastlanmayan bir tarih hazinesi olarak günümüze ulaşmıştır. Hıristiyanlığın ilk yıllarından itibaren kayaların rahatlıkla kazılmasıyla meydana getirilen bu freskli kiliseler ve iskân yerleri 14 kilometre boyunca Ihlara’dan Selime’ye kadar devam eden Ihlara Vadisi içerisinde yer alırlar. İlk çağlarda Kapadokya Irmağı’nın ortasında tabiatla tarihin bir arada bulunduğu Ihlara Vadisi’ndeki bu kiliselerin ilk örnekleri MS IV. yüzyıla kadar görülmektedir. Kiliselerin resim tekniği iki kısma ayrılabilir. Ihlara civarındaki kiliseler “Kapadokya Tipi” olarak bilinen özellikler gösterirler. Bunlara örnek olarak: Eğritaş, Ağaçaltı, Kokar, Pürenliseki ve Yılanlı Kiliseleri verilebilir. Belisırma bölümünde bulunanlar ise “Bizans Tipi” resimlerle süslüdür. Dünyada eşi ve benzeri olmayan Ihlara Vadisi, yer yer 100-120 metreye varan derinliğe sahiptir.

3- FIRTINA VADİSİ-RİZE

Doğu Karadeniz’de yer alan akarsularımızdan birisi olan Fırtına deresi, Kaçkar dağlarının Karadeniz’e bakan yamaçlarındaki derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. Rize Ardeşen’in yaklaşık 2 km. batısında Karadeniz’e dökülen Fırtına deresi, 57 km. uzunluğundadır. Çay bahçeleri içerisinden geçen, üzerindeki kemer köprülerle süslü Fırtına deresi, raftinge elverişli parkurlara sahiptir.

Rize – Ardeşen kara yolundan, güneye çıkan karayolu takip edilerek 22. km. de Çamlıhemşin ilçesine ulaşılır. Çamlıhemşin’in yaklaşık 1 km. güneyinden parkura başlanılabilinir. (km:0) 5. kilometrede iri kayalara dikkat edilmelidir. 7. km, 8. Km ve 9. kilometrede tehlike arz eden geçişler olduğu için suyun iyi incelenmesi gerekir. 12. kilometrede batı yönünde kalan yamaçtaki Duygulu şelalesi yöreye ayrı bir güzellik vermektedir. Parkuru, Fırtına deresinin Karadeniz’e dökülmeden önce uygun bir yerinde bitirmek mümkündür.
Yaklaşık 23 km. süren parkur boyunca derenin yatağı çok taşlık olup, suyun debisine göre 3 – 4 – 5 zorluk derecesinde yerler vardır. Aşırı yağmurlarda dikkat edilmelidir. Fırtına Deresi bütün yıl boyunca akarsu sporu için uygundur.

4- MUNZUR VADİSİ-TUNCELİ

Doğu Anadolu’nun doğal güzellikleri arasında bulunan Munzur Vadisi, 1971 yılında milli park olarak ilan edilmiştir.

42.000 hektarlık bir alanı kapsayan Munzur Vadisi Milli Parkı, akarsu kaynakları, endemik bitki türleri, hayvan türleri ve bitki örtüsü bakımından oldukça zengindir. Tunceli-Ovacık arasında uzanan milli parkta dağ keçileri, av kuşlarından ur kekliği diğer hayvan türlerine göre sayıda fazladır. Bunun yanı sıra 1518 bitki örtüsü 227 çeşit endemik bitkisi bulunmaktadır.

Munzur Dağları’da, Ovacık ilçesi yakınlarından büyük gözeler halinde doğan Munzur Suyu, Fırat Nehrine karışmaktadır. Munzur Suyunun iki kenarı, Ovacık kesiminde huş ağaçlarıyla kaplıdır.

Tunceli’ye yolunuz düşerse Munzur Vadisi Milli Parkı’nı mutlaka ziyaret etmenizi öneririz. Özellikle haziran ve eylül aylarında gitmenizi öneririz bölgeye. Milli parkta balık tutabilir, spor yapabilir ve piknik düzenleyebilirsiniz. Tabii bu muhteşem doğa kamp kurmanıza da izin veriyor. Munzur Vadisi Milli Parkı sizlere bol oksijenli bir havada eğlenceli vakitler sunacak.

5- GÜVERCİNLİK VADİSİ-NEVŞEHİR

Güvercinlik Vadisi’nin iki tane giriş noktası vardır. 1.Giriş noktası: Uçhisar Kasabası’ndaki Adnan Menderes Caddesi’nde bulunan Göreme Onix hediyelik eşya mağazasının karşısından aşağı doğru giden yoldur. 2. Giriş noktası: Yemeni Restoran’ın 140 metre arkasındaki yoldur. Güvercinlik Vadisi boğaz tipi ve yatık yamaçlı bir vadidir.

Güvercinlik Vadisi’nde, 2 tane arılık, 2 tane çeşme, 1 tane kuyu,1 tane gölet, 11 tane doğal köprü, 5 tane yapay köprü, 8 tane sarnıç, 34 tane tünel, 8 tane mağara, 3 tane şelale, 1 tane yeraltı şehri, ilginç görünümlü peribacaları, çok sayıda güvercinlik, kayadan oyma ev ve ilginç biçimli kayalıkları ile etkileyici bir görünümü olan vadide toplam 1 tane de tarihi kilise bulunmaktadır.

Güvercinlik Vadisi ismini vadi içerinde bol miktarda bulunan güvercinliklerden alıyor. Hala vadide pek çok güvercinle karşılaşmanız mümkündür. Vadinin içinden Yasiri Deresi, Kodarak Deresi ve Uzundere Deresi akmaktadır. Birçok kişinin bilmediği vadi içindeki şelaleler görülmeye değer. Şelaleler yaklaşık 10 – 15 metre yükseklikten akar. Vadinin içinden akan Yasiri Deresi burada şelaleden aşağı dökülür.

Yürüyüş mesafesi 4540 metre olup, fotoğraf çekerek, zaman zaman çay molası vererek, Nevşehir’in en güzel, en çok gezilen vadilerinden biri olan bu yemyeşil vadiyi doğal ve tarihi güzellikleri doyasıya izleyerek 5 saatte gezmek mümkündür. Bu güzel ve maceralı vadi yürüyüşü Göreme’de sona erer.

6-ÇORUH VADİSİ-ARTVİN

Ülkemizin en görülmeye değer doğal güzelliklerinden biri Çoruh Vadisi. Bayburt, Erzurum ve Artvin il sınırları içerisinde, 150 kilometre uzunluğunda bir vadi olan Çoruh Vadisi, Doğru Karadeniz Dağları ile Yalnızçam ve Allahuekber Dağları arasında saklı kalmış gizli bir cennet misali adeta.

Sadece doğal güzellikleri ile değil, kültürel zenginlikleri ile de göz dolduran bir yer Çoruh Vadisi. Özellikle Yusufeli çevresindeki kalıntılar bir hayli dikkat çekici. Bununla birlikte, Yusufeli ve İspir arasındaki yolda ilerlerken, karşınıza çıkan vadi duvarları oldukça etkileyici.

Çoruh Vadisi, bitki türleri açısından da fazlasıyla zengin bir bölge. Hatta dünya üzerinde yalnızca Çoruh Vadisi’nde yetişen 3 bitki türü yer alıyor burada. Çoruh Vadisi, doğa sporları için de fazlasıyla uygun. Çoruh Vadisi’nde rafting, trekking ve dağcılık gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Eğer yolunuz Karadeniz’e düşerse, Çoruh Vadisi’ni de mutlaka görün.

7- FRİG VADİSİ-AFYON-KÜTAHYA-ESKİŞEHİR

Frig Vadisi, Eskişehir–Kütahya–Afyon arasında kalan, bundan 3000 yıl önce Frigyalıların kayalara evler, kaleler, anıtlar oyularak kurduğu, kocaman bir medeniyet ve enfes bir coğrafya ve en güzeli, bölge de çok turist olmadığı için hala bakir, turistik tesislerce ele geçirilmemiş. Hem doğa, hem de çok etkileyici bir tarihle aynı anda başbaşa kalabilmenin tadını çıkartabildiğin çok nadir yerlerden. Biz şoktayız nasıl buraları milli park kapsamında korumaya alınmamış… Başka bir ülkede olsa uzaktan dürbünle izletirlerdi. Burada üzerinde gezmeyi bırak, 3000 yıl önce burada yaşayan bir Frig gibi mağaraların gece içinde uyumak bile mümkün. 
Ankara’dan Frig Vadisi arabayla 297 kilometre ve yaklaşık 3 saat 20 dakika.

Frig Vadisi’nde Gezilecek Yerler 
1. Aslanlı Mabet
2. Himmet Baba Türbesi (Kümbet)
3. Gerdekkaya
4. Midashan
5. Pişmiş Kale
6. Midasşehir ( Yazılıkaya)
7. Yapıldak Kale
8. Aslankaya
9. Üçlerkayası 
10. Aslantaş ve Yılantaş
11. Avdalas Kalesi
12. Ayazini Kilisesi

8- LEVENT VADİSİ-MALATYA

Vadi, Akçadağ ilçesi Levent beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Malatya’ya yaklaşık 57 kilometre uzaklıktadır. Saklı kalmış doğa harikalarından biri olan vadi, kaya kabartmaları ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini beklemektedir. Jeolojik olaylar sonucu oluşan farklı büyüklükteki mağaralarda Geç Hitit Döneminden kaldığı düşünülen kaya kabartmaları bulunmaktadır. Bu vadi, doğa yürüyüşü, paraşüt, kaya tırmanışı, kampçılık ve izcilik gibi spor ve alternatif turizm faaliyetlerinin rotası olmaya adaydır. Malatya Valiliği’nin girişimleriyle vadiye bir jeopark kurulacaktır. Ayrıca iki yanı kayalıklardan oluşan vadiyi yerli ve yabancı ziyaretçilerin izlemesi için 240 metre yüksekliğinde seyir terası kurulmuştur.

9- HATİLA VADİSİ-ARTVİN

Hatila Vadisi Milli Parkı, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin il sınırları içerisinde yer alıyor. 17,138 hektar genişliğindeki alan 1994 yılından bu yana milli park statüsünde. Hatila Deresi ve çok sayıda yan derenin meydana getirdiği dar tabanlı vadi milli park boyunca uzanıyor. Vadideki eğim kırıklarının yarattığı şelaleler, görsel şölen yaşatıyor. Vadi yatağının derine doğru aşınması sonucunda bazı bölümlerde yamaçların eğimi yüzde 80 ile yüzde 100’e ulaşıyor.
Milli park genelinde yeşilin onlarca tonunu görmek mümkün. En ilginç özellik ise Akdeniz iklim karakterine rastlamak. 500’ü aşkın endemik bitki türünün bulunduğu milli park sahasında çok sayıda hayvan da görülüyor. Bu hayvanlar arasında ayı, domuz, tilki, porsuk, yaban keçisi, sansar, atmaca, kartal, çakal, dağ horozu, Hopa engereği ve alabalık en sık görülenlerden.
Milli park sahası içerisinde ziyaretçilerin günübirlik kamp kullanımına açık alanlar bulunuyor. Çadır, karavan ve bungalov tesislerde konaklama yapılabiliyor. Ayrıca Artvin il merkezinin yakın konumda olması konaklama alternatifi sağlıyor.

10-BARHAL VADİSİ-ARTVİN

Artvin’in Yusufeli ilçesi sınırları içinde yer alan Barhal Vadisi’nin yüksek kesimleri nerdeyse altı ay kar altına kalıyor. Haziran ayında bile kış yürüyüşleri yapılabiliyor çünkü yüksek kesimlerde tüm vadiler karla kaplı oluyor. 
Kar dağlara ekim sonuna doğru, bazı yıllar daha da erken düşüyor. Ekim sonu haziran ortası arasında vadide seyahat edenler tüm zirveleri karla kaplı görür. Bu da zaten doğası muhteşem olan vadiyi daha da olağanüstü yapıyor. 

Yusufeli’nden başlayan ve Yaylalar köyünde sona eren vadi 60 kilometre uzunluğunda. Vadiyi bir araçla baştan başa geçip bir gece Yaylalar köyünde konaklayarak müthiş bir kış keyfi yaşanabilir. Yüksekliği 2 bin 200 metre olan Yaylalar Köyü’nde yaz aylarında bile soba yakıldığı düşünürseniz, kışın nasıl olduğunu hayal etmekte zorlanacaksınız. Ancak son yıllarda daha az kar düştüğü için yol eskisi kadar uzun süre kapalı kalmıyor. Vadide geçireceğiniz birkaç günde hem yörede oturanların yaşadığı koşullara, hem de karla kaplı dağların unutulmaz görüntülerine tanık olacaksınız. 

Yusufeli’nden yola çıktıktan sonra sıcaklık yavaş yavaş düşmeye ve yükseldikçe yamaçlar karla kaplanmaya başlar. Karlı yamaçlardaki eski ahşap evler muhteşem görüntüler sunar. Sarıgöl beldesinden sonra beliren serin esintiler Barhal Köyü’ne yaklaşınca kendini iyice hissettirir. Barhal’ı geçtikten sonra ufukta gözüken, zirveleri karlı dağlar sizi eni konu serin bir havanın beklediğinin işareti. 

Ana vadinin dışında kışın karlar altında kalan Mikeliz Köyü ve Yaylalar Köyü’nün Olgunlar Mahallesi de ağır kış koşullarını yaşamak için ideal yerler. Yaylalar köyündeki Çamyuva Pansiyon kışın da hizmet veriyor. Ancak buraya kışın gidenlerin ani bir kar yağışı ile birkaç gün köyde mahsur kalmayı göze almaları gerekiyor. Barhal’daki otel ve pansiyonlarda kalarak Altıparmaklar’ın eteklerinde bulunan köylere küçük yürüyüşler de yapılabilir. Mayıs–haziran aylarında bölgeye gelerek de kış keyfi yaşanabilir, çünkü bu olağanüstü vadide her mevsim kışı bulmak mümkün.


 benzer yazılar

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…

Kazanova Halk Plajı  

Kazanova Halk Plajı