Kamp yeri seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

YAZIYI OYLA
[Total: 3 Average: 4]

Kamp yerinin seçiminde dikkat edilmesi gerekenler:

1.Kaya-taş heyelanına veya çığa maruz kalacak yerlere, dik yamaçların dibine/üstüne kamp kurmayın.

2.Kurumuş ölü ağaçların altına kurmayın rüzgar ve fırtınadan korunaklı yer seçin, ormanlık alanlarda ağaçlık alanın içindeki küçük bir meydana kamp kurulabilir, böylece rahat ateş yakılabilir.

3.Su kaynağına uzaklık önemlidir. Ancak kuru bir dere veya nehir yatağına kamp kurmayın bazen gelen sel 3-4 metre yükselebilir.

4.Hava durumu hakkında bilgi edinin ve tedbirlerinizi ona göre alın. Hafif eğimli ve suyun birikmeyeceği bir alan seçmek önemlidir. Yağmur olasılığı varsa çadır etrafına oluk açmanız gerekebilir .Yağmurda çadırınızın ipleri gevşer, bu ipleri gerip daha sonra güneş açtığında gevşetmezseniz çadırınız yırtılabilir.

5.Tuvalet gereksinimi için uygun yerlerin olup olmadığına araştırın

6.Acil durumlar için kamp yerinin terk edilmesi gerektiğinde mutlaka önceden belirlenmiş bir planınız olmalıdır.

7.Çadırınızı kurmadan önce aşağıya bakın … bir çukurda olmayasınız, eğer yağmur yağarsa suyun hepsi size doğru gelebilir. Yukarıya bakın…bir ağacın çürük dalları altında olmamak için. Çevrenize bakın … sürüklenmiş dallar, yapraklar veya çalılar varsa sel alanındasınız demektir.

8.2 tane 2’şer kişilik çadır kuracak yer bulmak her zaman bir tane 4 kişilik çadır kuracak yer bulmaktan kolaydır.


Kamp Alanının Organizasyonu Ve Kampın Kurulması:

9.Kamp alanına gidildiğinde yapılması gereken ilk şey kampı kurmaktır. Çadırların kurulacağı alanın, kamp ateşi ve mutfak yerinin belirlenmesi yapılacak ilk iştir.
Gruplara ayrılarak iş bölümü yapılabilir. Önce çadırlar kurulur. Böylece barınak sorunu halledilir. Herkesin çadır kurmayı bilmesi ve kendi çadırını kamp düzenine uygun olarak kurması en uygun yöntemdir. Çadırların kurulması matların, uyku tulumlarının ve
kişisel eşyaların içine konulmasıyla tamamlanır. Hava kararmadan gece gerekecek malzemenin (el feneri, kazak vb.) hazırlanması unutulmamalıdır. Su kaynağının yeri ve tuvalet gereksinimlerinin nerede karşılanacağı konusunda herkes bilgilendirilmelidir.
Bir grup yemek ve kamp ateşinin yerini düzenlerken diğer grupta o geceki ve ertesi sabahki gereksinimleri karşılayacak kadar odun toplar. Su taşınması, çöp torbalarının hazırlanması, vb işlerinde tamamlanmasıyla kampımız eksiksiz kurulmuş olur.

Çadırda Konaklamakla İlgili İçin İpuçları:

1. Çadır içinde sigara içmeyin-içirtmeyin

2. Tüp gaz ile çalışan aydınlatma ve ısıtma araçlarını kullanmayın ve içerde tutmayın.

3. Fermuarı kapalı tutun. Her seferinde fermuarları aramamak için fermuarların bırakılma konumunu belirleyin.

4. Hava şartları uygunsa yatmadan önce çadırınızı havalandırın.

5. Ayakkabılarınızı dışarıda çıkardıktan sonra ters olarak çadırın altına doğru sokabilirsiniz. Sabah giymeden önce silkeleyin.

6. Soğuk havalarda çadırı ısıtmak için mum yakabilirsiniz, çadırı yakmadan tabii ki.

5. Ayakkabılarınızı dışarıda çıkardıktan sonra ters olarak çadırın altına doğru sokabilirsiniz. Sabah giymeden önce silkeleyin.

6.Soğuk havalarda çadırı ısıtmak için mum yakabilirsiniz, çadırı yakmadan tabii ki.

7. Islanan malzemelerinizi ayakkabı ve çoraplarınızı ateşte kurutmaya çalışmayın genelde yanarlar.

8. Yatmadan önce tuvalet ihtiyacınızı giderin.

9. Çadırınızın altına (dışarıya taşmayacak şekilde) serilecek bir örtü tabanın ömrünü uzatır.

10. Yanınızda bulunduracağınız bir acil durum battaniyesi veya örtüsünü, matınız ile çadırınız arasına sermeniz nemli ortamlarda daha rahat etmenizi sağlar.

11. Siz uyurken ısının sıfırın altına inme riski varsa şişeleri ters çevirin. Su yukardan aşağıya doğru donar. Böylece sabah şişelerin ağzındaki kısmı donmadan bulma şansınızı arttırırsınız.

12. Ağacın altında uyumak sizi nemden, hafif yağan yağmurdan ve soğuk hava akımından koruyan bir şemsiyenin altında olmak demektir. Ağacın altındaki ısı açık havadaki ısıdan 10 derece daha yüksektir

13. Çadırda yemek yapmak: Bunu hiç yapmasanız daha iyi. En iyisi çadırların antrelerinde pişirmektir ancak ocağınızı ilk yakma işini mutlaka çadırın dışında yapın ki çadırınızı yakabilecek gazın ilk yanmasındaki alevlerden koruyun. Eğer yağıyorsa siz çadırınızda otururken ocağınızla dışarıda yemek pişirebilirsiniz. Olağandışı koşullar ve gereklilik dışında kesinlikle çadırda yemek yapmayın.

14. Hava ne kadar soğuk olursa olsun yada yağmurlu olursa olsun çadırınızın havalandırma deliklerini kesinlikle kapatmayın. Soluduğunuzda oluşan nemin dışarı çıkışı için bir yol olmalı yoksa çadırınızda sırılsıklam olursunuz.

15. Hava kararmadan çadırınızın içini hazırlayın. Matları serin, uyku tulumlarını açın, serin havada gerekebilecek kazak-mont vb. malzemeyi rahat ulaşabileceğiniz bir yere koyun. El fenerleri ve alın lambalarınızı pillerini kontrol ettikten sonra kapıya yakın koyun.

16. Çadırın içinde sürekli kalan küçük bir fener bulundurun bunu tavana asabilirsiniz ve çadır toplandığında da içinde kalabilir. Böylece her çadır kurduğunuzda fener aramazsınız. Kampinglerde Dikkat Edilecekler: 1. Kampingin konaklama fiyatlarını mutlaka önceden sorunuz 2. Yüksek sesle konuşmayın, gürültü yapmayın 3. Aracınızla kamp alanında çevreyi toza bulamayın 4. Gece aracınızın farlarını kamp alanına girince söndürün 5. Fenerlerinizi diğer çadırlara tutmayın 6. Koşuşmayın, yürürken diğer çadırlara takılmayın 7. Ateş yakma yeri yoksa ateş yakmayın veya kamping idaresine danışarak ateş yakın 8. Çocuklarınız varsa onların da bu şekilde davranmasını sağlayın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir