Bu Kategoridesiniz : / / 12 Mart 2019 Salı 20:39

Kars gezi rotası

YAZIYI OYLA
[Total: 8 Average: 3.9]

Kars il sınırları içerisindeki hemen hemen tüm doğal ve tarihi mekanları araçla gezebileceğiniz bir haftalık keşif rotası.

1.Gün Kars-Çakmak-Çamurlu-Ortalar-Kayadibi-GölbaşıAygır Gölü- Boğatepe Köyü (37 km)

Kars kısa kent turunun ardından Malakan Köyü Çakmak’ta müze olarak düzenlenen Malakan Evi’ni geziyoruz.Ardından Aygır Gölü ile peynir yapımı,şifalı otların kurutulması ve organik tarım uygulamalarıyla ünlü Boğatepe Köyü turu geliyor. Akşam Boğatepe’de konaklıyoruz.

2.Gün Boğatepe – Susuz – Susuz Şelalesi – Cilavuz Mağarası – Porsuklu – Arpaçay – Çıldır Gölü -Doğruyol – Akçakale – Doğruyol – Arpaçay (98 km)

İlk durağımız Susuz Şelalesi ve Cilavuz Mağarası. Daha sonra Çıldır Gölü’nün doğu kıyısı boyunca araç gezisi yapıyoruz. Akçakale Adası üzerindeki Kromlek (Cromlech) megalitik anıtı ile Doğruyol Köyü’ndeki kiliseyi ziyaret ediyoruz. Çıldır Gölü kenarında balık ziyafetinin ardında aynı güzergah üzerinden dönüşe geçerek Taşköprü’de yer alan Urartu yazıtına uğruyoruz. Bu uzun ve yorucu günü Arpaçay ilçesinde konaklayarak bitiriyoruz.

3.Gün Arpaçay – Tepecik – Okçuoğlu – Değirmenköprü – Küçükçatma – Kuyucuk Gölü-Kurudere – İncedereAkyaka – Kalkankale – Kayaköprü – Hamzagere Oğuzlu Kilisesi – Yağıkesen Kilisesi – Arpaçay Baraj Gölü – Arasoğlu – Ocaklı Ani Harabeleri (83 km)

Sabah Kuyucuk Gölü’nde yaptığımız kuş gözleminin ardından Akyaka yakınlarındaki Kalkankale-Tignis Kalesi’ni ziyaret ediyoruz. Daha sonra eski kaya yerleşimlerinin bulunduğu Kayaköprü Köyü üzerinden ulaştığımız Oğuzlu ve Yağıkesen yerleşimlerindeki kiliselere uğruyoruz. Günün son durağı, etkileyici kalıntılarıyla Ani ören yeri. Ocaklı Köyü’nde bir kamp alanı olduğunu hatırlatalım.

4.Gün Ocaklı – Esenkent – Kozluca – Digor Beşkilise -Kilittaşı – Mreni Karabağ – Kars (70 km)

Esenkent’e 7 kilometre uzaklıktaki Kozluca Köyü, iki kilisesiyle 4. günün ilk durağı. Sonra Digor ilçesindeki derin kanyonda sadece tek bir yapısı kalan Beşkilise’yi ziyaret ediyoruz. Ardından Kilittaşı ve Mreni Karabağ kiliseleri gezisini tamamlıyoruz. Turun sonunda Çalı Gölü kıyısından geçerek ulaştığımız Kars şehir merkezinde konaklıyoruz.

5.Gün Kars – Selim – Sarıkamış (54 km)

Sarıkamış ilçe merkezinde yer alan Katerina Av Köşkü, Yanık Kilise ve cer atölyelerini geziyoruz. Öğle yemeğinin ardından çevredeki şehitlikleri dolaşıp Keklik Vadisi’ne
bakan Kızlar Kalesi’ni (Toprakkale) ziyaret ediyoruz. Doğayla iç içe olmayı isteyenler, sarıçam ormanlarının mis gibi havası eşliğinde yürüyüş yapabilirler. Günü Sarıkamış Kültür Evi’ndeki akşam yemeğinin ardından tamamlıyoruz.

666.Gün Sarıkamış – Handere – Karaurgan – Zivin Kalesi Altınbulak – Micingirt Kalesi – Taşlıgüney – Karakurt Kilisesi – Geyiktaş – Kağızman (72 km)

Güne tarihi yol üzerindeki Zivin Kalesi ve Micingirt Kalesi gezisiyle başlıyoruz. Karakurt merkezinde bulunan Karakurt Kilisesi ziyareti sonrasında öğle yemeği molası var. Aras Nehri Vadisi boyunca kaya yerleşimleri, peri bacaları ve meyve bahçeleri manzarası eşliğindeki gezinin son durağı konaklayacağımız Kağızman ilçesi


7. Gün Kağızman – Çengilli Kilisesi – Deniz Gölü – Kozlu – Camuşlu Kaya Yazıtları – Çaybük – Purut Kaya Yerleşimleri – Tunçkaya – Keçivan Kalesi – Paslı – Kars (72 km)

Etkileyici görüntüsüyle Çengilli Kilisesi ve hemen yakınındaki Deniz Gölü’nün ardından Anadolu’daki en önemli tarihi miraslardan biri olan Camuşlu Kaya Yazıtları’nı geziyoruz. Öğlen Çukurayva Köyü’ndeki Purut Kaya Yerleşimi ve Tunçkaya Köyü’ndeki Keçivan Kalesi ziyaretinin ardından kent merkezine dönüyoruz.

 benzer yazılar

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…

Kazanova Halk Plajı  

Kazanova Halk Plajı