Meskendir Vadisi

YAZIYI OYLA
[Total: 1 Average: 3]

Göreme – Ortahisar yolundan devam ederek, Ortahisar sapağına gelmeden asfalt yoldan 360 metre yürüdükten sonra yolun sağ tarafından aşağı doğru toprak yoldan Meskendir Vadisi’nin girişine ulaşabilirsiniz. Ayrıca, Ortahisar günbatımı kavşağından 100 metre yürüdükten sonra sola döner ve tekrar 106 metre yürüyerek sağ taraftaki patika yoldan vadiye ulaşabilirsiniz. Meskendir Vadisi’nin asıl başlangıç noktası burasıdır. Vadiye inmeden bu muhteşem manzaranın mutlaka fotoğrafını çekmelisiniz.

Vadi girişindeki tabelada vadinin 4330 metre uzunluğunda olduğu yazılıdır. Yürüyüş süresi 5 saattir. Oldukça dik bir inişten sonra vadinin içine girilir. Vadi içerisinden Meskendir Deresi akmaktadır.

Vadi şekilleri, peribacaları, dehlizler, tüneller ve muhteşem bitki örtüsü  içerisinden keyifli bir trekking parkurudur. Vadide sırası ile Zindanönü 1 Vadisi, Zindanönü 2 Vadisi, Zindanönü 3 Vadisi, Mısırören Vadisi, Kızılçukur Vadisi, Güllüdere 2 Vadisi, Güllüdere 1 Vadisi ve Çallıdere Vadisi  bulunmaktadır ve vadi gezisi  Çavuşin’de son bulmaktadır. Meskendir Vadisi  asimetrik tipi bir vadidir.

Doğal ve yapay köprü: Meskendir Vadisi’nde 5 tane doğal ve 1 tane yapay köprü bulunmaktadır. 


Kilise – manastır: Meskendir Vadisi’nde 3 tane kilise bulunmaktadır.
Küçük Kilisesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir