Bu Kategoridesiniz : / / / / 24 Temmuz 2019 Çarşamba 14:30

Kabak koyu nerede ?

YAZIYI OYLA
[Total: 1 Average: 4]

Bazı yerleri Çok fazla anlatmaya gerek yok aslında gördükleriniz o kadar güzeldirki hafızalarda yerini asla kaybetmeyecektir. =)


Şehrin gürültüsünden ya da şehirden kaçıp eğlenmek ve tatil yapmak amacıyla gittiğiniz “beach club”lardan yoruldunuz mu? Hem doğaya olan hasretinizi gidermek, hem şöyle gerçekten dinlenmek, “huzur”un tanımına ermek, biraz macera yaşamak, hem de yeni bir cennet keşfetmek mi dediniz? Sizi şöyle alayım: Kabak Koyu
Kabak Koyu, yaklaşık bin metrelik yüksek yamaçlarla çevrili kanyon biçiminde bir vadi olması özelliğiyle nadir rastlanan bir jeolojik yapıya sahip. El değmemiş bu vadi, buzul çağından etkilenmeden günümüze kadar gelebildiği için benzersiz bir bitki örtüsüne sahip. Küçük çakıllı bir plaja sahip olan vadide, denizin ne kadar keyifli olduğundan bahsetmek, ne kadar yazarsam yazayım, beyhude bir çaba olarak kalacaktır.


Klasik coğrafya bilgileriyle sizi birazcık sıkmış olabilirim. Biraz da işin eğlenceli kısmına göz atmaya ne dersiniz?
Deniz, kum, güneş üçlüsünden beklediğinizden de fazlasını aldıktan sonra bence artık keşif zamanı! Denizden yüzerek ya da Likya Yolunu takip ederek gidebileceğiniz “Mavi Mağara” görülmeye ve içinde yüzülmeye değer bir doğa harikası. Mavi mağara suyun dibinden denize bağlanıyor ve içine bu delikten ışık giriyor. Meraklıları, mağaranın alt tarafındaki bu delikten dalarak yüzüp dışarı çıkabiliyorlar.

Gelelim, Aladere Şelalesi’ne olan macera dolu yürüyüşümüze. Endemik Sandal ağacı, ardıç, çam ve keçiboynuzlarından oluşan ağaçların altında, kelebeklerin etrafınızda uçuştuğu muhteşem bir doğada, tertemiz havası ile bu yürüyüş, harika bir anı olarak kalacak aklınızda. “Anı”sını adrenalin ile süslemek isteyenler için, zaman zaman kaya tırmanışı yapacağınız kestirme yolu tavsiye ederim. “Yok ben almayayım”cılardansanız, Likya yolunu takip ederek, ormanların içinden gittiğiniz uzun bir yolumuz daha var. Şelaleye vardığınızda, adeta insan eliyle yapılmış bir havuz gibi olan suda yüzmeyi ihmal etmeyin. (Dikkat: Aşırı soğuk!)
Birden fazla camping işletmesine sahip olan vadide, uygun fiyata dilediğiniz yerde kalmanız mümkün. Burada iki seçenek karşımıza çıkıyor: Ya denize uzak ama müthiş Instagram fotoğrafları yakalayabileceğiniz işletmeler; ya da denize iki dakika yürüme mesafesinde zahmetsiz campingler. Oldukça uygun fiyatlı olan bu işletmelerde, ister kendi çadırınızda, ister campinge ait çadırlarda, çingene arabalarında ya da ağaç evlerde kalabilirsiniz. Çoğunlukla fiyatlara kahvaltı ve akşam yemeğinin dahil olduğu bu yerlerde, sizi çeşidi bol, doğal ve harika yiyecekler bekliyor olacak. (Sadece veganlara özel yemek seçeneği sunan mekanların olduğunu da söylemeden geçmeyeyim!)
Vadiye gitmek için öncelikle Ölüdeniz’den Faralya’ya gitmeniz gerekiyor.Macera sever ve “ben güneşin altında yarım saat yürürüm, ne olacak” diyenlerdenseniz, Faralya’dan Kabak’a bir yürüyüş sizi bekliyor. Ancak, benim tavsiyem dolmuşlara binip daha macera dolu ama daha hızlı bir şekilde aşağıya inmeniz. Ulaşım için özel aracınızla geliyorsanız Kelebekler Vadisi‘nin köyü Faralya ve Uzunyurt istikametinde devam etmelisiniz. Ölüdeniz‘den sonraki yol dağ kenarından olduğu için oldukça virajlı. Kabak Köyü’ne girdiğinizde çevrenizde arabaları ve yemek yeme mekanını farkedersiniz. O bölgeden ilerisindeki yol zaten bir yere gitmiyor, bitiyor. Aracınızı oraya parketmeniz isteniyor. Eğer Kabak Koyu’nda konaklayacaksanız üstte başka bir alana, konaklamayacaksanız yol üzerinde kenara parketmenizi istiyorlar.

 benzer yazılar

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…

Kazanova Halk Plajı  

Kazanova Halk Plajı