Bu Kategoridesiniz : / / 26 Temmuz 2019 Cuma 11:30

Çocuklar ile kamp yapılır mı ?

YAZIYI OYLA
[Total: 1 Average: 2]

Kamp yapanlara, Yapmak isteyip çekinenlere, Çocukları ile zor olacağını düşünenlere Bugüne kadar Hep Otelde kalıp Bir değişiklik için adım atmak isteyenlere bu anlatacaklarım.

Aileler genelde ilk iş Bir Kamp ekipmanı alabilecekleri Yerlere gider ve alışveriş yaparlar, Çaydanlığı bile X mağazadan parayla çelik alırlar.
Heycanlıdırlar ve herşeylerinin tam olmasını isterler. Gerekli gereksiz bir çok şey alırken bir bakmışsın mağazadan bir çok para harcayıp çıkarlar.
Sonra kamp yapabilecekleri yer ararlar önce forumlarda sonra internette tavsiyeleri okuyarak bir yer bulurlar, Nitekim buldukları yer çok cezbedici bir cazibe merkezi haline gelmiş muhteşem bir yerdir fakat oldukça kalabalık ve her imkanı olan yerdir.
İmkandan kastım duş,wc masa herşey vardır ama herşey…
Bu tür yerlere gitmeyiz bizler sizlerede çok önermeyiz kalabalıktır adım başı çadır vardır adeta küçük bir şehir olmuştur.
Sözde tuvaletlerine günde yüzlercesi girmektedir,Bir tas su ile yıkandığında temiz algısı verilmektedir. Bizim amacımız bilinmeyen yahut az bilinen yerleri tanıtmaktan geçiyor.
Duşu hiçbir zaman sorun etmeyiz çünkü tuzlu suyun birkaç zaman vücutta durması elzem bir duruma yol açmaz.


Tuvalet imkanını hiç sorun etmeyiz o kalabalık kampinglerdeki etrafa atılan şaşal şişeler yüzlerce yıl doğada kalırken insan atığı olan dışkı doğada 1 hafta sürmeden toprağa karışmaktadır.
Bundan iğrendiğiniz kadar eğer doğada bir kap şişe görmekten iğrenmiyorsanız.
Sorununuzu kendiniz belirleyebilirsiniz.
Tabiki bu durumuda toprak altına gömmek doğru bir davranıştır.
Sizlerde eğer gerçekten doğayı yaşamak daha huzurlu bir tatil geçirmek istiyorsanız. Paralı kampinglerden ziyade ücretsiz kamp alanlarına yönelin.
Aksi takdirde bu yaşadığınıza aslında tam anlamı ile kamp diyemiyoruz.
Fakat ilk defa kamp yapan kişilerse onlarada hak veriyoruz.


Öncelikle alışverişten bahsedeyim.
Alışverişe çıktığınızda ürünleri elinize alın ve şunu sorun kendinize.
Bu Ürün İhtiyaç mı, İstek mi ?
Kamp Malzemelerinin bir çoğunu doğadan temin edebileceğiniz gibi bir çoğunuda aslında evinizden yahut çevrenizden edinebilirsiniz.
Örneğin Yeni çıkan şu mini tüpler Doğada buna ihtiyaç yok eğer gaz ile yemek yapacaksanız kampın anlamına uygun değil, Peki ateş yakmak yasak olan yerler var ne yapacağız der gibisiniz.
Biraz düşünürseniz bununda çözümü var aslında.
O x mağazalardaki pahalı demlikler, bunlara gerek yok evinizdeki kullanmadığınız demliğin sadece üst kısmını yanınıza alın ve içerisine poşet çay atın yada bizim gibi demleme çay atın tek bölmesinde çayınızı ateşin üzerinde yapabilirsiniz.
Yada bir eskiciye gidip aliminyum çay üstlüğünü çok daha uygun fiyata alabilirsiniz.
Mangala gitmiştik bir keresinde maşamız yoktu ve bizler maşayı iki tahtayı birbirine çakarak yapmıştık.
Kısacası Kamp yapmanın asıl amacı şehirdeki hayattan uzaklaşıp gerçek hayatta yani doğada neler yapabiliriz nasıl hayatımızı idame edebiliriz sorularının cevabını aradığınız bir yerdir. Bunu yaparken de tatilimizi yaşamaktır.
Bu şekilde çocuklarınızın gelişiminde strateji üretmesine inanılmaz imkan sağlıyor olacaksınız.
Bizim masamız yok yerde yeriz,
Tüpümüz yok ateş yakarız,
Yemek ile ilgili hiç problem yaşamadık öyle mangal falanda yapmadık Yeri geldi közde patates yaptık yeri geldi suda makarna haşladık belki şehirde olsak burun kıvıracaktık fakat o kadar lezzetli geliyorduki ağaçların gölgesi altında o tuzlu patatesi yemek.
Böcekten haşereden akrepten yılandan hiçbir şeyden korkmayın.
Çocuklarınızıda korkutmayın,Doğada yer alan bu canlılar ile yaşamayı öğretin onlarla cesareti aşılayın onlara. İstiyoruzki cesaretli birer evladımız olsun imreniyor ve hayal ediyoruz fakat çocuklarımızın eline telefonları tutuşturup kalorifer yahut peteğin dibinden ayırmıyoruz.
Merdivenleri tek başına bile çıkmasına izin vermediğimiz ufak çocuklarımızdan cesaret bekliyoruz.
Güney Afrika gibi açlıktan kırılan bırakın vitamini bir somun ekmeği bulmakta heycan yaşayan bir ülkenin ortalama yaşam ömrü 65-70 iken bizler vitaminlerimiz ve sıcak evimizde bu yaş ortalamasını anca yaşıyoruz.
Aslında ömür mutluluk ve beslenme ile aynı orantıda ilerlerken bizler bunu hiç mi hiç anlamıyoruz.
Biz 3 kişi en son çıktığımız kamp etkinliğinde 8-9 günde 300 tl harcadık hatta arttı bu para,
Tabiki bu rakam sizler araba ile çıktığınız yolculuklarda artacaktır ve tabiki kimseye ailecek otostop çekinde demiyoruz fakat çıktığınız bu yolculukta herşeyimiz tam olsun diye uğraşmayın bir çadır birkaç olmazsa olmaz eşyanız gerisini doğada bulmaya çalışın inanın böyle daha heycan dolu bir tatil olacaktır.
İstek mi ihtiyaç mı buna siz karar vericeksiniz.
Fakat mutlu olmak için gerekli şeylerin listesi bizde mevcut.
Yıldızlar
Deniz
Orman
Geri kalan eşyalar sizlere kalmış,Fakat lütfen Evinizi doğaya taşımayın.
Doğayı Yaşayın..

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…