Bu Kategoridesiniz : / / / / / 28 Temmuz 2019 Pazar 15:04

Ballıkayalar Tabiat Parkı Gebze

YAZIYI OYLA
[Total: 1 Average: 3]

Sanayinin İçindeki Doğal Güzellik

Sanayi kenti olmasına rağmen Ballıkayalar Tabiat Parkı Gebze içinde nefes alınacak tek yer olmuş. Eşsiz doğal güzelliği ile son zamanlarda doğa ve kamp severlerin ilgisini görüyor.

Kocaeli’nin Gebze ilçesindeki Ballıkayalar Tabiat Parkına Nasıl Gidilir?,  Neler yapılır?, Kamp alanları, Yürüyüş parkurları, piknik alanları ve dağcılık faaliyetlerinden bahsedeyim.

Ansızın bir karar ile çadır kurmaya gelmiştik Savaş Yılmaz arkadaşım ile. Her iki tarafımızda yükselen sarp kayalıkların içindeki akan derenin yanına kurmuştuk çadırlarımızı. Ateşimizi de yakıp kampımıza başladık. Neşeli sohbetimize ve kamp ateşimize katılan diğer kampçı dostlar ve yeşil kurbağa orkestrası ile güneşin ilk ışıklarını karşıladık.

Şimdi size biraz Ballıkayalar Tabiat Parkı Gebze‘den bahsedeyim.

Gebze’nin 10 km kuzeyindeki Tavşanlı köyünde içinden dere akan küçük bir kanyon Ballıkayalar Tabiat Parkı. Kampçıların, piknikçilerin, dağcıların ve traking yapmak isteyenlerin yeni gözdesi diyebiliriz.

Kocaeli’de böyle bir kanyon olduğun duymuş ama hiç gitmemiştim. Zeytinli köyünden alışverişimizi yapıp Ballıkayalar Tabiat Parkı’nın girişine ulaştık.10 liralık otopark ücretini ödedikten sonra gölet kenarındaki kafeler ile karşılaştık. Hayatın stresini atmak isteyenlerin doğa ile buluştuğu bu kanyon içerisinde 7-8 km kadar yürüyüş yapabiliyorsunuz. 

Yaban Hayatı Gözlemleyerek uzun yürüyüşler yapabilirsiniz?

Kanyonun içerisinde yüzlerce çeşit bitki ve yabani hayvanı gözlemleme şansınız olacaktır. Kanyon yapısı ile korunaklı bir doğa florusuna sahip Ballıkayalar Tabiat Parkı aynı zamanda dağcılık, izcilik, kampçılık, doğa fotoğrafçılığı ve bitki bilimi açısından bir çok öğrencininde eğitim alanı haline gelmiş. İçinde buz gibi akan deresi ile 2 km. uzunluğundaki kanyon zaman zaman 80 metre genişliğe ve 70 metre kadarda yüksekliği ile 200 bin yıllık geçmişini sunuyor bizlere. 

Eğer şansınız varsa ve yeterince sessiz olabilirseniz. Yaban hayatı belgesel izler gibi kendiniz gözlemleyebilirsiniz.  Özelikle Su Samuru gibi doğada nadiren görebileceğiniz bir memeli ile de karşılaşabilirsiniz.  Tilki, domuz, çakal, sansar, tavşan, porsuk ve sincap gibi canlılar yabani hayvanlarda bulunuyor bu gizli vadide.

Ballıkayalar Tabiat Parkı Kamp Alanları ve Ücretleri 2019

Kafelerin arka tarafında kamp atmak için 40 tl ödemeniz gerekiyor. Oldukça yüksek olan bu fiyatı ödememek için kanyonda ilerleyerek Cuma gününün avantajı ile kendimize dere kenarında sakin bir yer bulduk. Girişten 5 dk yürüyüşle kamp atılacak ücretsiz ve küçük yerler çıkıyor karşınıza.  

Savaş Yılmaz ile Ballıkayalar Kamp ruhu…

Kamp ateşimizde ki ızgaramızı afiyetle yedikten sonra yaptığımız çayı yudumlarken diğer kampçı dostlarımız ortak oldu ateşimize. Tanıştığımız yeni kampçılar ile yaptığımız bu hoş sohbet bizi sabahın ilk ışıklarına kadar götürmüştü. Yeni insanlar, yeni hayatlar ve yeni hikayeler bile insana yaşanmış kültürleri tanıma fırsatı veriyor. Birkaç saat uyumak adına girdiğimiz çadırda dinlenirken, sabah yapacağımız kahvaltı ile ardından yapacağımız doğa yürüyüşünü bekliyorduk.

Sabah uyanırken bile çadırın penceresini açtığımızdaki o görüntü mutluluğun tarifi bence. Issızlığın ortasındaki insanların birbirlerini selamlaması, hiç tanımadığınız kişilerle bu cennet köşeyi paylaşma duygusu bize insanlığımızın değerini hatırlatır gibi. 

Ballıkayalar Tabiat Parkı yürüyüşümüz;

Bu muhteşem doğada sıkı bir kahvaltı sonrası kanyonun içinde derenin geldiği yöne ilerlerken sağınızda 20 metre kadar yüksekte ki o büyük mağarayı görüyorsunuz. Solunuzdaki kayalıklarda ise dağcıların tırmanma eğitimleri veriliyordu. Doğa sporları adına da bu kanyon insanların tercih ettiği yer olmuş. İlerledikçe küçük göletler ve mini şelaleler ile karşılaşıyorsunuz. Dediğim gibi Sanayi kentinin hemen yanında böyle bir doğa cenneti köşe olması ayrı bir şans aslında.

Gebze Ballıkayalar Tabat Parkı imkanları;

Özellikle kamçılar için 5 km geride alışveriş yapabilecekleri marketler bulunuyor. Tabiat parkı içinde ücretli kamp alanlarında ise elektrik, wc, mevcut. kafeler de ise çeşitli yiyecekler bulabilirsiniz.

Gebze Ballıkayalar Tabiat Parkı Giriş Ücretleri (2019)

Tabiat parkı girişleri ücretsiz ancak araçlar için 10 tl günlük ödemeniz gerekiyor. 

Not: Banamı denk geldi bilmem ama, ücret toplayan otopark görevlileri oldukça kaba davranıyorlar.  Makbuzunuzu da siz istemeden vermiyorlar.  İkinci kez para ödememek için makbuzunuzu muhakkak alın.

Ücretsiz alanda kamp yapmak isterseniz. Yanınıza gerekli ihtiyaçlarınızı alarak. 10 dk. kanyon çerisine ilerledikten sonra kamp atılabilecek uygun yerler var.

Gebze Ballıkayalar Kamp Alanı Nerede?

İzmit’e 40 dk. 5 üzerinde Gebze girişinde tabelalar var.  İstanbul’a ise 1 saat kadar uzaklıkta.

ÇÖPÜNÜZÜ YANINIZDA GÖTÜRÜN !!!

Her nereye gidersek gidelim çöplerimizi doğada bırakmayalım.  Burada yine azda olsa bırakılmış çöpler gördüm ve kendim topladım. Bu doğa hepimizin özellikle de gelecek nesillerimizin.

Kaynak: https://turluyorum.net/ballikayalar-tabiat-parki-gebze/

 benzer yazılar

Bodrum Gezilecek Yerler  

Bodrum Gezilecek Yerler

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır?  Nasıl bir heyecandır?  

Tüplü Dalış Nerelerde, Nasıl Yapılır? Nasıl bir heyecandır?

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…  

Assos Antik Kent nerede, nasıl gidilir? ve tarihi…